ROK SZKOLNY 2015/2016

 

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016 I POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

 

I TO JUŻ KONIEC...

 

24 czerwca 2016r. zakończyliśmy kolejny rok szkolny pełen sukcesów , gdzie uczniowie swoimi wynikami przynieśli chwałę  sobie i szkole. Na uroczystość zaproszono gości , którzy zaszczycili nas swoją obecnością : Burmistrz Miasta Łeba Pan Andrzej Strzechmiński, proboszczowie ks. Zenon Myszk, o. Mariusz  Legieżyński, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Bożena Wójcicka- Karapuda oraz liczni przybyli rodzice.      

Na rozpoczęcie apelu uczniowie kl. III zaprezentowali swoje umiejętności taneczne w Polonezie, następnie nagrodzono najlepszych spośród braci uczniowskiej. Tytuł Primus inter Pares nadano Aleksandrze Chwil, najlepszy  wynik w nauce zdobyła Izabela Stachewicz, zaś najwyższy wynik z egzaminów gimnazjalnych uzyskał Błażej Peta, który również w imieniu absolwentów podziękował za trzy lata spędzone w gimnazjum.

Prestiżową nagrodą były dyplomy i książki za uzyskanie tytułu laureata lub finalisty w kuratoryjnych konkursach przedmiotowych, tj. Błażej Peta – laureat z chemii (op. Emilia Sękowska), Izabela Stachewicz – finalistka z chemii (op. Emilia Sękowska), Robert Okenczyc – laureat z informatyki (op. Tomasz Antoszek), Błażej Peta i Filip Salamon – finaliści z informatyki (op. Tomasz Antoszek), Aleksandra Chwil, Magdalena Królikiewicz i Urszula Andrzejak – finalistki z biologii (op. Ewelina Bas), Zuzanna Staniaszek – finalistka z geografii (op. Wioletta Nowakowska), Przemysław Pietruszewski – finalista z historii (op. Wiesław Baniak).

W tym roku szkolnym szkoła świętowała X-lecie nadania im. Papieża Jana Pawła II , stąd wszyscy uczniowie na apelu  zostali nagrodzeni medalami z logo naszej szkoły, a ci, którzy szczególnie angażowali się w pracę na jej rzecz zostali nagrodzeni „Boskimi Karolami”.

Czas odchodzenia, to czas radości i smutku. Smutek na naszych twarzach i ukratkiem wycierane łzy wycisnął z nas utwór „Dla mamy” w wykonaniu Roberta Okenczyca i układ baletowy do tej piosenki.

Zakończyliśmy pewien etap naszej szkoły , gdzie uczniowie i nauczyciele wpajali wiedzę pełną mądrości , więc korzystajmy z niej , jak mawiał Cyceron.

Wszystkim przybyłym na uroczystość dziękujemy. Dziękujemy nauczycielom, którzy sprawili, że było pięknie: oprawa muzyczna - p. Piotr Fugiel, dekoracja - p. Grażyna Braun-Rulewska i p. Monika Jurczyk, nagłośnienie i sztandar- p. Leszek Fic, szkolny biuletyn gimnazjalny i pamiątkowe tablo - p. Ewelina Bas i p. Marzena Szachniuk, kwiaty-p. Emilia Sękowska, taniec - p. Elżbieta Frączek, statuetki - p. Janusz  Stawrosiejko i Elżbieta Frączek, nad całością scenariusza  apelu czuwała - p. Marzena Kietlińska- Antoniewicz.

           Do zobaczenia we wrześniu!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZŁOTA LISTA

SUKCESY SZKOŁY

 

MAMY

DWOJE LAUREATÓW I OŚMIORO FINALISTÓW

WOJEWÓDZKICH KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH

 

 

Przedmiot

 

Imię i nazwisko ucznia

Klasa

Nauczyciel prowadzący

Wynik

1

 

2

3

Biologia

 

Biologia

Biologia

 

Magdalena Królikiewicz

 

Urszula Andrzejak

Aleksandra Chwil

IIIa

 

IIIb

IIIa

mgr Ewelina Bas

 

mgr Ewelina Bas

mgr Ewelina Bas

finalista - uzyskała 46p. (laureat- 48p.)

 

 

finalista

finalista

(2014/2015 i 2015/2016)

 

1

2

3

Informatyka

Informatyka

Informatyka

Robert Okenczyc

Filip Salamon

Błażej Peta

IIIb

IIIa

IIIa

mgr Tomasz Antoszek

mgr Tomasz Antoszek

mgr Tomasz Antoszek

laureat

finalista (2014/15 i 2015/16)

finalista

 

1

2

Chemia

Chemia

Błażej Peta

Izabela Stachewicz

IIIa

IIIa

mgr Emilia Sękowska

mgr Emilia Sękowska

laureat

finalista

 

1

Geografia

Zuzanna Staniaszek

IIIa

mgr Wioletta Nowakowska

finalista

 

1

Historia

Przemysław Pietruszewski

IIIa

mgr Wiesław Baniak

finalista

 

 
Finaliści konkursów kuratoryjnych otrzymują dodatkowo 7 pkt. w swoim systemie rekrutacyjnym, a za dwukrotny finał 10 pkt. Laureaci są zwolnieni z odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego.
 

Wręczenie zaświadczeń Laureatom Konkursów Przedmiotowych organizowanych

przez Pomorskiego Kuratora Oświaty. Gdańsk, 12 kwietnia 2016.

 

 

 

 

fot. pan Tomasz Antoszek

 

DZIEŃ PATRONA I DZIEŃ SPORTU

 

Dzień 18 maja 2006 r. na trwałe wpisał się w karty historii naszego gimnazjum jako jeden z najważniejszych - nastąpiło uroczyste nadanie szkole imienia Papieża Jana Pawła II i poświęcenie sztandaru.

 

22 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole jako Dzień Patrona oraz Dzień Sportu. W tym wyjątkowym dniu na uczniów czekało wiele atrakcji. Gimnazjaliści wraz z nauczycielami wzięli udział w różnych rozgrywkach sportowych, które odbyły się w hali sportowej i na świeżym powietrzu. Na zakończenie tego dnia zostały wręczone medale z Papieżem Janem Pawłem II, a na poczęstunek wszyscy otrzymali pyszne kremówki papieskie. Tak - na sportowo świętowaliśmy 10. rocznicę nadania szkole imienia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BAL GIMNAZJALNY 2016

 

Fotorelacja z balu gimnazjalnego...

 
 

 

 

 

GALA WRĘCZANIA NAGRÓD KSIĄŻKOWYCH I DYPLOMÓW

 

PODSUMOWANIE ROKU KONKURSOWEGO 2015/2016

 

W przygotowanie zakończenia konkursowego roku szkolnego zaangażowali się nauczyciele, rodzice i uczniowie. 13 czerwca br. odbyło się uroczyste wręczenie nagród oraz dyplomów uczniom za ich całoroczną pracę zarówno na rzecz szkoły, jak i za osiągnięcia w konkursach szkolnych i o zasięgu środowiskowym. Nagrody przyznawano w wielu kategoriach m.in. koła zainteresowań, konkursy przedmiotowe, zajęcia artystyczne i te sportowe. Oprawę muzyczną zapewnił zespół "Wave" pod kierownictwem pana Piotra Fugla.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. Błażej Peta z IIIa

 

WSPOMNIENIA Z WYCIECZKI

 

1 czerwca klasa III „a”  pod opieką wychowawcy pana Tomasza Antoszka wyjechała na wycieczkę klasową  do Niedzicy i Krakowa. Przez pięć dni spędzonych w Niedzicy zwiedzali m.in. zaporę Czorsztyńską, uczestniczyli w spływie kajakowym malowniczym przełomem Dunajca, powędrowali na Sokolicę i Trzy Korony. Ponadto aktywnie brali udział w dniu sportu, gier i zabaw. Cztery kolejne dni poświęcono na zwiedzanie Krakowa i jego okolic. Oprócz zwiedzania starego miasta poszerzali wiedzę o roślinach rosnących w ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zwierzętach żyjących w krakowskim zoo. Energicznie wspięli się na kopiec Piłsudzkiego, by podziwiać widoki, a także w ramach lekcji historii zwiedzili muzeum lotnictwa polskiego. Uczniowie miło też wspominają całodniowy pobyt  w rodzinnym parku rozrywki - Energylandia w Zatorze, gdzie korzystali z wielu atrakcji takich jak roller-coastery, karuzele, kina, widowiska, pokazy, strefa familijna, strefa ekstremalna! Oj, długo będzie co wspominać...

 

PRZEDSTAWIENIE PROFILAKTYCZNE "MY, DZIECI Z DWORCA ZOO"

 

25 maja 2016 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć spektakl pt."My, dzieci z dworca ZOO", dzięki przedstawicielom CIT i Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łebie. Aktorki oparły scenariusz na książkach: "My, dzieci z dworca ZOO" i "Pamiętnik narkomanki", w których poruszony jest problem narkomanii wśród osób w wieku 13 lat. Choć jak same stwierdziły książki są już archaiczne, to problem wciąż aktualny. Relacje Christiane - bohaterki - pokazały do jakich czynów i poświęceń (prostytucja, kradzieże) zdolni są ludzie uzależnieni fizycznie od narkotyków, aby zdobyć pieniądze na kolejną "działkę". Problem uzależnień jest narastający nawet w naszym kraju i nie sprowadza się tylko do heroiny, ale do dopalaczy i alkoholu. Ważna jest więc profilaktyka i świadomość młodego człowieka, co go czeka, jeśli będzie eksperymentował. Po zakończonym przedstawieniu, które ze szczególną uwagą obejrzeli uczniowie, aktorki opowiedziały o osobistych doświadczeniach z osobami uzależnionymi. Zakończyły stwierdzeniem: "że trzeba kablować, donosić, aby uchronić czyjeś życie, mówiąc, że jest problem, który należy rozwiązać i pomóc". Pomagajmy, póki jeszcze możemy...

 

KRZYŻACY Z MINIATURY W INTERNETOWYM TEATRZE TVP DLA SZKÓŁ

 

W związku z obchodami Roku Henryka Sienkiewicza Telewizja Polska S.A. wspólnie z Teatrem Miniatura w Gdańsku zaprosiły do obejrzenia spektaklu „Krzyżacy”. To wyjątkowe przedstawienie w wykonaniu gdańskich aktorów, mogli zobaczyć na żywo uczniowie w wielu szkołach w całej Polsce. Było to możliwe dzięki realizowanemu przez Telewizję Polską projektowi „Internetowy Teatr TVP dla szkół”. Cała społeczność gimnazjalna zgromadzona w gabinecie nr 4 oglądała ten spektakl z zapartym tchem i wielkim zainteresowaniem. Dzieło Sienkiewicza to świetnie opowiedziana historia, która może rozśmieszyć i wzruszyć każdego widza. Teatr lalkowy z pewnością pozwala na pełne przedstawienie tej historii – losy Jagienki  i Zbyszka, polowania na niedźwiedzia oraz finałowa bitwa pod Grunwaldem. Twórczość Sienkiewicza ocalała w naszej pamięci dzięki kanonowi lektur szkolnych, jego utwory możemy także podziwiać w teatrze.

 

 

 

 

 

WYWIAD Z PISARKĄ PAULĄ BARTOSIAK

 

6 kwietnia 2016 roku w łebskim Centrum Informacji Turystycznej odbyło się spotkanie z młodą, pochodzącą z Lęborka  pisarką Paulą Bartosiak.

R:  Long Beach w Kalifornii, musi Pani przyznać,  leży stosunkowa daleko od Lęborka.  Skąd pomysł, by akcja Pani powieści toczyła się w Stanach Zjednoczonych?

Paula Bartosiak: Uwielbiam ciepłe klimaty, jestem zakochana w Stanach choć zupełnie nie mam pojęcia dlaczego. Wiem na pewno, że chciałabym tam kiedyś mieszkać, ale na razie nie mogę się po prostu przenieść, nie mam takiej możliwości, to chociażby książką wyszłam w tamtym kierunku. Słońce, plaża to jest to, co uwielbiam, chciałabym przenieść w ten klimat każdego czytelnika. Stąd taki pomysł.

R: Tytuł książki „Say it”. Jeśli powieść nie jest adresowana do czytelników spoza kraju dlaczego jest w języku angielskim?

Paula Bartosiak:  Prosta sprawa -  dlatego, że zaczęłam pisać w Internecie pod takim właśnie tytułem i po prostu zdobyłam swoich czytelników.  Zostawiłam taki tytuł, żeby każdy skojarzył książkę na półce w księgarni, na zasadzie „aha, czytałem tę  książkę, może warto kupić?”

R: Internet wskazuje, że następna powieść będzie zatytułowana „Feel it”. Czy to kontynuacja debiutu?

Paula Bartosiak:  Tak, dalsza część faktycznie pod tytułem „Feel it” nadal po angielsku jest już ukończona i myślę, że wkrótce ruszą  prace  redakcyjne. Faktycznie książka jest skończona i niedługo będzie wydana.  W moim zamierzeniu  będzie to  trylogia, jeden Bóg jednak raczy wiedzieć, jak to się  skończy i czy się skończy tak naprawdę, ale dopiero zaczęłam pisać, więc nie wiadomo.  Jeśli chodzi o drugą część to – powtórzę - faktycznie ukaże się i jest już gotowa.

R: Recenzenci są zachwyceni, jak się Pani z tym czuje?

Paula Bartosiak:  To jest super uczucie, kiedy ktoś wyraża się w takich superlatywach o czymś co robisz, jest to na pewno jakieś spełnienie marzeń, bo wiadomo same wydanie książki, ale jeżeli ludziom się podoba to jest to jakiś szczyt marzeń, co tu dużo mówić. Wiadomo nie wszystkim się podoba, bo zdaję sobie sprawę że nie do wszystkich dotrę, ale do tej części, do której chcę -  docieram, także bardzo się z tego cieszę.

R:  Skąd Pani czerpie inspiracje do pisania?

Paula Bartosiak:  Na pewno nie mogę powiedzieć, że inspiruję się swoim życiem, ja po prostu siadam przed komputerem, bo tam zazwyczaj piszę i po prostu jakoś  to idzie. To nie jest tak, że mam pomysł na cały rozdział lub na całą książkę, siadam i piszę jak mam wenę.

R: Czy od dzieciństwa wiązała Pani swoją  przyszłość i karierę zawodową z pisaniem?

Paula Bartosiak: Może nie tyle karierę  zawodową, bo myślę  że moja kariera zawodowa całkiem nie skupi się na pisarstwie, to jest właśnie to, o czym mówiłam, czyli przede wszystkim  spełnienie marzeń, realizowanie hobby itd., ale myślę, że to było już od dawna, od zawsze pisałam, to było moje hobby, zawsze chciałam się w tym realizować i to robię.

R: Ile czasu zajęło Pani napisanie swojej pierwszej powieści?

Paula Bartosiak:  Pierwszą książkę pisałam około czterech miesięcy, zaczęłam w grudniu 2014 roku, a w marcu był już koniec. Samo napisanie książki zajęło mniej czasu niż jej wydanie.

R: Dziękuję za rozmowę.

Paula Bartosiak: Dzięki.

Zuzanna Staniaszek z kl. IIIa

Opiekunowie koła redakcyjnego: Marzena Szachniuk i Ewelina Bas

 

OSIĄGNIĘCIA SZKOLNEGO ZESPOŁU MUZYCZNEGO

 

13 maja 2016 roku zespół muzyczny Wave prowadzony przez nauczyciela muzyki pana Piotra Fugla oraz duet taneczny w składzie Julia Itrich i Oliwia Itrich reprezentowali godnie nasze Gimnazjum podczas Powiatowych Prezentacji Artystycznych w Łupawie. Zdobyliśmy dwie I nagrody w kategoriach: zespół wokalny i zespół taneczny! :) Piątek, trzynastego okazał się dla nas bardzo szczęśliwym dniem!

 

KONKURS PLASTYCZNY

 

Nasza uczennica Karolina Płotka  z klasy IIIa  zdobyła I nagrodę w Powiatowym Konkursie Plastycznym "Powiat Lęborski - Moja Mała Ojczyzna". Nauczyciel prowadzący: Piotr Fugiel.    

  kliknij!                                      

 
 

POWIATOWY KONKURS BIOLOGICZNY

 

11 maja 2016r. odbył się Powiatowy Konkurs Biologiczny pt. "Był sobie człowiek" w Gimnazjum Katolickim w Lęborku popularyzujący wiedzę z zakresu budowy i funkcjonowania organizmu człowieka wśród uczniów gimnazjum. Konkurs został zorganizowany pod Honorowym Patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Burmistrza Miasta Lęborka

 

Prezentujemy wysokie wyniki uczennic Gimnazjum w Łebie, których opiekunem jest pani Ewelina Bas.

 

Wyniki:

VI miejsce spośród 40 uczniów zajęła Aleksandra Chwil z klasy IIIa

VIII miejsce zajęła Magdalena Królikiewcz z klasy IIIa

X miejsce zajęła Urszula Andrzejak z klasy IIIb

 

Serdecznie gratulujemy!

 

EKSPERYMENTY NA LEKCJACH BIOLOGII

 

WPŁYW ZANIECZYSZCZEŃ NA WODY GRUNTOWE

 

19 maja na lekcji biologii uczennica Izabela Stachewicz z klasy IIIa wykonała doświadczenie dotyczące wpływu zanieczyszczeń na wody gruntowe. Warstwy gleby działają jak filtr i zatrzymują część związków w niej rozpuszczonych. W ten sposób wody gruntowe nadają się do użycia przez człowieka. Jednak duża ilość zanieczyszczeń utrudnia proces filtrowania wody. Wyobraźmy więc sobie jakie ryzyko niosą za sobą nielegalne wysypiska śmieci. Do wykonania doświadczenia były potrzebne cztery butelki z piaskiem. W pierwszej butelce znajdowała się czerwona bibuła, w drugiej szmatka nasączona olejem, w trzeciej nasączona płynem do mycia naczyń, a czwarta butelka została wypełniona tylko piaskiem. Butelki z otworami w dnie wstawiono do naczyń, a następnie powoli wlewano do każdej z nich wodę.  W pierwszej butelce woda zmieniła kolor na czerwony, w drugiej na powierzchni pływały „oczka” oleju, w trzeciej woda zabarwiła się na zielono i się pieniła, a w czwartej butelce woda pozostała czysta. Z obserwacji wynika, iż w pierwszych trzech naczyniach woda była zanieczyszczona, gdyż proces jej filtrowania był utrudniony. Tylko woda z czwartego naczynia nadawała się do picia.

 

 

fot. pani Ewelina Bas (n-l biologii)

 

EKSPERYMENTY NA LEKCJACH BIOLOGII

 

WPŁYW KWAŚNYCH OPADÓW NA ŚRODOWISKO

 

Kwaśne deszcze powstają w reakcji tlenków azotu i siarki z wodą występującą w powietrzu. Tlenki te są zanieczyszczeniami powietrza emitowanymi do atmosfery przez spalanie paliw w piecach przemysłowych i domowych oraz w spalinach samochodowych. Ze względu na coraz bardziej rozwinięty przemysł i znaczne zwiększenie ilości samochodów na drogach Ziemia jest coraz bardziej zagrożona kwaśnymi opadami. Kwaśne deszcze wywierają negatywny wpływ na faunę i florę. Są także przyczyną licznych chorób układu oddechowego. Znacznie przyspieszają korozję różnego rodzaju konstrukcji metalowych oraz powodują uszkodzenia budynków, pomników i zabytków. By wykazać niszczycielski wpływ kwaśnych opadów na środowisko uczeń Błażej Peta z klasy IIIa przygotował eksperyment. Pierwszy zestaw doświadczalny obejmował  liście i igły roślin nasiennych umieszczone na wacie nasączonej wodą, a drugi na wacie nasączonej kwasem siarkowym. Po dwóch dniach obserwacji odnotowano następujące informacje. Liście i igły umieszczone na wacie nasączonej wodą nie zmieniły swojego wyglądu, a te pod wpływem kwaśnych opadów miały liczne przebarwienia. Dzieje się tak, bo kwasy niszczą ochronną warstwę wosku na liściach i igłach, powodują nadmierne parowanie wody, a rozpad chlorofilu wywołuje zakłócenia w procesie fotosyntezy. W ten sposób zwiększa się wrażliwość roślin na czynniki klimatyczne. W efekcie następuje przedwczesne opadanie liści i obumieranie lasów. Każdy z nas powinien się zastanowić co może zrobić, aby ograniczyć emisję zanieczyszczeń powietrza!

 

fot. pani Ewelina Bas (n-l biologii)

 

225. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

 

Pamiętając o 225. rocznicy podpisania ważnego dokumentu dla nas Polaków, uczniowie klas I – III pod opieką nauczyciela historii pana Wiesława Baniaka przygotowali akademię z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Mając na uwadze wyrobienie wśród gimnazjalistów postaw szacunku do dziedzictwa historycznego i tradycji narodowych uroczysty apel został utrzymany w patriotycznym duchu. Oprawę muzyczną zapewnił jak zwykle na wysokim poziomie zespół „Wave” pod kierownictwem nauczyciela muzyki pana Piotra Fugla.

 

 

SZKOŁY POWIATU LĘBORSKIEGO

ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNO-INFORMATYCZNYCH W LĘBORKU

 

Uczniowie trzecich klas gimnazjum już wkrótce muszą podjąć decyzję na temat swojej przyszłości. Aby im pomóc, prezentujemy oferty szkół ponadgimnazjalnych powiatu lęborskiego.

 

 

 

SZKOŁY POWIATU LĘBORSKIEGO

ZESPÓŁ SPOŁECZNYCH SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W ŁEBIE

 

W ofercie edukacyjnej na rok szkolny 2016/2017 znajdziecie propozycję kształcenia w dwóch typach szkół, a mianowicie w liceum o profilu ogólnym i Straży Granicznej oraz w szkole zawodowej jako kucharz i pracownik pomocniczy obsługi hotelowej. Szkoły posiadają uprawnienia szkół publicznych a świadectwa są honorowane przez wszystkie uczelnie wyższe. Ofertę szkół przybliżyła pani wicedyrektor Magdalena Bartelik.

 

 

 

Ewelina Bas (doradca zawodowy)

 

TRZECIOKLASISTO - POZNAJ SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W SŁUPSKU

 

Podczas spotkania informacyjnego uczniowie trzecich klas zostali zapoznani z ofertą Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego  przy Wyższej Szkole Inżynierii Gospodarki w Słupsku. 

Ewelina Bas (doradca zawodowy)

 

TESTY GIMNAZJALNE 2016

 

Egzaminy gimnazjalne dla uczniów klas trzecich odbyły się 18, 19 i 20 kwietnia 2016 roku. Egzamin składał się z części  humanistycznej (z zakresu historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego), matematyczno-przyrodniczej (z zakresu przedmiotów przyrodniczych i matematyki) oraz dotyczącej języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym i rozszerzonym). Czekamy na wyniki!

 

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA - POKONAJ CUKRZYCĘ!

 

Obchody dni promocji zdrowia na stałe wpisały się w kalendarz imprez szkolnych. 11 kwietnia 2016 roku uczniowie klasy IIIa, tj. Magdalena Królikiewicz, Wiktoria Rosik, Karolina Płotka i Kacper Orzeszko pod opieką pani Eweliny Bas przygotowali dla całej społeczności uczniowskiej spotkanie informacyjne dotyczące choroby cywilizacyjnej - cukrzycy oraz szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej w przypadku hipoglikemii oraz hiperglikemii. Wraz z rosnącym rozpowszechnieniem cukrzycy, coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, a także o sposobach jej wykrywania i leczenia. Najważniejsza jest profilaktyka! Uczniowie rewelacyjnie zaprezentowali swoje umiejętności w części praktycznej, serdeczne podziękowania dla opiekuna kółka  medycznego, pana Tomasza Antoszka.

 

 

 

 

 

 

PIEŚŃ O BOGU UKRYTYM W ŁEBIE

 

 W dniu 5 kwietnia 2016 r. pod dachem  „Boleńca” w Łebie odbył się Koncert Papieski Krzysztofa Bigaja. Pochodzący z Libiąża, aktualnie mieszkający w Krakowie artysta przedstawił przede wszystkim utwory z wydanej w 2013 r. płyty, zawierającej poezję Karola Wojtyły. Koncerty z cyklu „O Bogu Ukrytym” spotykają się z dużym zainteresowaniem tak w kraju jak i zagranicą (prezentowane były m.in. Polonii amerykańskiej).

 

 

 

 

POWIATOWE TARGI EDUKACYJNE

 

W marcu młodzież gimnazjalna zapoznała się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych powiatu lęborskiego.

 

 

 

 

 

 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

 

21 marca jest pierwszym Dniem Wiosny, który w naszej szkole jest obchodzony wyjątkowo. W tym dniu cała brać szkolna zebrała się w gab. nr 4, by uczestniczyć w przygotowanej przez zarząd Samorządu Uczniowskiego i współorganizatorów uroczystości. Każda klasa przygotowała kabaret i piosenkę, które zostały poddane wnikliwej ocenie jury. Po burzliwych naradach komisja konkursowa przyznała I miejsce klasie Ib, II miejsce klasie Ia i III miejsce klasie IIa. Urozmaiceniem tego dnia był pokaz szkolnego zespołu muzycznego Wave, którego opiekunem jest pan Piotr Fugiel. Tego dnia wszyscy bawili się fantastycznie i z pewnością ten dzień pozostanie na długo w pamięci.

 

 

 

 

 

 

WOJEWÓDZKI KONKURS PIOSENKI DZIECIĘCEJ

 

19 marca 2016 roku nasz szkolny zespół WAVE

w składzie: Adrianna Buszman, 
Alicja Gieryk, 
Katarzyna Baniak, 
Zofia Pająk, 
Maksymilian Gałązka, 
Jakub Dolecki,
oraz Piotr Fugiel - opiekun zespołu
wziął udział w V Wojewódzkim Konkursie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Rytm i Melodia" w Damnie,

w którym zdobył nagrodę główną Grand Prix!!! :)

 

https://youtu.be/CLRoCvvhwV4

 

 

 

POSTAW NA RODZINĘ

 

W ramach Ogólnopolskiej Kampanii Profilaktycznej "Postaw na rodzinę " w dniu 3 marca 2016 r. odbyło się spotkanie z policjantami z Lęborka i Łeby. Funkcjonariusze w ramach pozytywnej profilaktyki wskazali na zagrożenia jakie mogą spotkać młodzież. Pokaz filmowy i rozmowa dotyczyła: dopalaczy, narkotyków, cyberprzemocy. Uczniowie mogli dowiedzieć się o negatywnych skutkach używek i skutkach prawnych - karach jakie grożą za ich posiadanie, sprzedaż. Informacja o skutkach prawnych zaskoczyła słuchaczy, gdyż do tej pory nikt nie mówił  im o odpowiedzialności prawnej. Jedno z haseł kampanii mówi o włączeniu inteligencji emocjonalnej, która powinna włączyć zdrowy rozsądek u młodzieży. Mamy nadzieję, że młodzież naszego gimnazjum potrafi mówić „NIE” wszelkim zagrożeniom jakie niesie z sobą współczesny świat. 

 

 

 

DBAMY O KRĘGOSŁUP

 

WYWIAD FIZJOTERAPEUTKĄ ANNĄ OLECH

 

W dniu 13 stycznia 2016 roku w Bibliotece Miejskiej w Łebie odbyło się spotkanie z  panią Anną Olech – fizjoterapeutką z ośrodka LECH Resort & Spa w Łebie - na temat wszelkich schorzeń kręgosłupa i wad postawy. W bardzo ciekawy sposób mówiła o swojej pracy i w znacznym stopniu przybliżyła nam jej charakter. Wykład rozpoczęła od przypomnienia wiadomości na temat budowy kręgosłupa, nawiązując do opisu wszystkich części układu osiowego. Następnie pani rehabilitantka  opowiedziała o zabiegach stosowanych w celu leczenia schorzeń  kręgosłupa oraz ogólnie o działaniach profilaktycznych wykonywanych m.in. w celu zapobieżenia  wysunięcia dysku kręgowego. Szczegółowo opisała ważne ćwiczenia, które pomagają naszemu kręgosłupowi, jednocześnie zachęcając wszystkich do ćwiczenia razem z nią w ośrodku. Zademonstrowała jak wykonywać codzienne, nawet najprostsze czynności, takie jak siedzenie lub podnoszenie przedmiotów.  Na końcu wykładu p. Anna Olech odpowiadała na pytania uczestników spotkania i udzieliła nam krótkiego wywiadu.

R: Dlaczego zdecydowała się pani zostać rehabilitantką?

Pani Anna Olech: Zawsze wiedziałam, że chcę iść w stronę medycyny. Moja mama była pielęgniarką i jakoś pokierowała mnie w tym kierunku. W późniejszym czasie miałam znajomych, kolegów, którzy opowiadali na ile jest to fajna praca, o tym, że jest duży kontakt z ludźmi oraz, co istotne, wielka satysfakcja. Satysfakcja w zasadzie pojawia się każdego dnia, to jest niesamowite, bo jest bardzo namacalna, można bardzo pomóc drugiemu człowiekowi, bo jeśli mówi że z dnia na dzień poprawił mu się zakres ruchu czy mniej boli to jako rehabilitantka właśnie rosnę w sobie i jest to naprawdę przyjemne,  jeśli ktoś po prostu doceni to.

R: Jakimi cechami i umiejętnościami powinien wykazywać się dobry rehabilitant?

A.O: Na pewno cierpliwość, zdolności manualne zdecydowanie, solidność pracy, bo zdolności a umiejętności to odbiega od siebie, także chęci do czytania wielu książek, chęć dokształcania, bo to taki zawód, w którym studia nie wystarczą, cały czas trzeba się dokształcać, ciągle trzeba wiedzieć coraz więcej.

R: Od ilu lat pani zajmuje się rehabilitacją?

A.O: Ojej, mogłam zajrzeć w dyplom, około 5-6 lat, to już troszeczkę. Z każdym kursem i każdym pacjentem dowiaduję się ile chce robić. Każda przeczytana specjalistyczna książka wprawdzie poszerza horyzonty, ale to jeszcze nie wszystko.

R: Czy pani zawsze pracowała w takich ośrodkach rehabilitacyjnych?

A.O: W szpitalu miałam praktyki, a później pracowałam na w gabinecie prywatnym NFZ w Rzeszowie.

R: To co panią tak do nas „rzuciło”?

A.O: Praca i morze. Tu miałam większe możliwości, chociażby sprzęt, niebo a ziemia, ruchomy stół do terapii manualnej, stół który do masażu jest niezwykle ważny. W moim rejonie nie ma ofert pracy, zamknęłam już tamten rozdział. Pierwszy raz u nas (w LECHU) w Łebie rehabilitacja jest dostępna zimą. Jest to na pewno duża sprawa,  ważny  debiut dla Lecha i to było takie trochę testowe, czy dam radę, czy ktoś będzie do mnie przychodził itp.

R: I jak z tym jest?

A.O: No, na razie jest dobrze. Jest to o tyle fajna praca, że pacjenci mnie trochę w pewnym sensie uczą, bo to, że się wróci z kursu to nie wszystko, siedzenie w książkach to tak połowicznie, ale najważniejsza połowa to kontakt z pacjentami. Praktyka czyni mistrza, bo od pacjentów można nauczyć się najwięcej, każdy przypadek jest inny i na to trzeba zwrócić największą uwagę.

R: Co jest w pani pracy najciekawsze?

 A.O: Do tej pory specjalizowałam się przede wszystkim we wszelkich schorzeniach kręgosłupa i teraz zagłębiłam się w terapię manualną, czyli praca wewnętrznie na stawie, czyli wyższy stopień wtajemniczenia.

R: Jaki przedział wiekowy jest najczęściej spotykany przy rehabilitacji?

A.O: Zależy od miejsca i potrzeb. Pracuję zarówno z dziećmi, na przykład leczenie skolioz i w przypadku skręceń, zwichnięć oraz z ludźmi starszymi, tu choroby zwyrodnieniowe i zwykłe bóle pleców. Ogólnie każdy zakres wiekowy.

R: Dziękujemy za rozmowę.

                                  tekst i zdjęcia Zuzanna Staniaszek z kl. IIIa, Wiktoria Bieniek z klasy Ia i Łukasz Kulesza z kl. IIa

Opiekunowie koła redakcyjnego: Ewelina Bas i Marzena Szachniuk

 

 

NIE DAJ SIĘ GRYPIE!

 

Uwaga! Na szkolnym korytarzu pojawiła się gazetka jak chronić się przed grypą.

 

 

MÓJ ŚWIAT WOLNY OD PRZEMOCY I OD UZALEŻNIEŃ

 

,,Mój świat wolny od przemocy i uzależnień" to hasło tegorocznej wystawy w naszej bibliotece szkolnej, która będzie trwać od 1 lutego do końca marca br. Na wystawie znajdziesz artykuły, książki i materiały dotyczące w/w. problemów, więc jeśli chcesz ustrzec się przed tymi problemami przyjdź koniecznie do biblioteki. Wśród różnych tytułów książek znajdziesz którą może przeczytali Twoi rodzice: ,,My ,dzieci z dworca ZOO", jeśli chcesz poznać kolejną część tej  kultowej książki wypożycz ją koniecznie, a przekonasz się, że problematyka jej jest nadal aktualna. Dobrze się czyta i zostaje w serduchu. Zaś artykuły, ulotki dostępne są również w gabinecie pedagoga i na parterze obok szatni. Zabierz ze sobą jeśli nie dla siebie, to może dla kogoś kto potrzebuje pomocy, a to nic nie kosztuje.

 

 

SPOTKANIE Z KOSMETYCZKĄ

 

8 lutego 2016 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z kosmetyczką. Pani Aneta Krajańczyk z prawdziwą pasją wprowadziła uczniów klas trzecich w arkana wykonywanego zawodu. Omówiła plusy i minusy tej branży, jak zdobyć potrzebne wykształcenie i kwalifikacje oraz w jaki sposób można otrzymać dofinansowanie z  funduszy Unii Europejskiej na rozkręcenie własnej działalności. szanse na zatrudnienie są duże, gdyż po studiach absolwent może znaleźć zatrudnienie w gabinecie - małym lub średniej wielkości. Oczywiście czekają na niego również hotele, spa i ośrodki wypoczynkowe. Cenne okazały się wskazówki dotyczące pielęgnacji cery nastolatki i jak skompletować domową kosmetyczkę.

 

 

 

TŁUSTY CZWARTEK

 

 

 

 

 

POZNAJEMY RYNEK PRACY I EDUKACJI

 

26 stycznia 2016r. w naszej szkole odbyło się spotkanie informacyjne dla uczniów klas trzecich. Przedstawiciel Powiatowego Urzędu Pracy w Lęborku pani Kamila Gościńska przedstawiła młodzieży aktualną sytuację na rynku pracy, a także prognozy dotyczące zawodów przyszłości. Uczestnicy mieli okazję poznać aktualny ranking zawodów deficytowych i nadwyżkowych powiatu lęborskiego, metody skutecznego poszukiwania pracy, wszystkie instytucje rynku pracy, a także konsekwencje niewłaściwych wyborów oraz możliwości przekwalifikowania do innego zawodu. Młodzież uczestnicząca w spotkaniu wykazywała duże zainteresowanie i chętnie włączała się do dyskusji. Niewątpliwie uzyskane informacje ułatwią uczniom podjęcie decyzji edukacyjno-zawodowej mającej wpływ na ich dalsze plany życiowe.

 

 

 

 

KROPLĄ DESZCZU – SPOTKANIE Z ARTYSTĄ

 

W dniu 26 stycznia 2016 roku w Rybackim Centrum Kultury i Formacji BOLENIEC w Łebie odbyło się spotkanie z Gabrielem Fleszarem – znanym niegdyś i nieco dziś zapomnianym wokalistą, autorem piosenek  i odtwórcą głównej roli w filmie  „Sezon na leszcza”.

Celem spotkania była szeroko pojęta profilaktyka w walce z różnego rodzaju uzależnieniami i zagrożeniami, które niosą  one - zwłaszcza dla młodych ludzi - ze sobą. Spotkanie połączone było z krótkim koncertem. Przy akompaniamencie gitary akustycznej artysta wykonał kilka piosenek, wśród których nie mogło oczywiście zabraknąć wielkiego przeboju „Kroplą deszczu”. Pomiędzy utworami Gabriel Fleszar  opowiadał o nałogach, przed którymi sam jako młody człowiek nie potrafił się obronić a także o podobnych doświadczeniach swoich przyjaciół.  Solista przez długie lata  uzależniony był od nikotyny,  jednak podjął walkę z nałogiem i dzięki swojej silnej woli i ogromnej determinacji udało mu się ją wygrać . Nie pali papierosów już od czterech lat, ponieważ stwierdził że nie chce być niczyim niewolnikiem i nie zamierza więcej zatruwać swojego organizmu tak szkodzącymi substancjami.

Artysta opowiedział nam także historię  swojego przyjaciela – uzdolnionego, bezdomnego muzyka, który był uzależniony od alkoholu. Mimo, że bardzo starał się mu pomóc, ten wielokrotnie odmawiał wsparcia. Przeszedł długą drogę zanim ostatecznie pokonał nałóg. Innym, chyba najcięższym przypadkiem był także muzyk -  Marcin Zagański, lider i wokalista zespołu „Kombajn do Zbierania Kur po Wioskach”, któremu przyszło zmierzyć się z uzależnieniem od narkotyków.  Gabriel Fleszar opowiedział nam jego przejmującą historię. Chłopak w wieku 15 lat uciekł z domu, wielokrotnie cierpiał głód, nie miał gdzie mieszkać. Gdy się poznali,  udało się nakłonić go na leczenie odwykowe tzw. detox. Tam poznał ludzi, z którymi wkrótce stworzył zespół. Dramatyczna walka z nałogiem i tym razem została wygrana.

Spotkanie z Gabrielem Fleszarem,  dało nam – społeczności szkolnej  - wiele do myślenia, dowiedzieliśmy się jakie konsekwencje niesie za sobą branie używek i przede wszystkim, że możliwa jest skuteczna walka z nałogiem. A zaprezentowane w tym dniu piosenki niosły wyłącznie pozytywne przesłania.

 

 

 

 

 

24. FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY - MAMY REKORD!

 

Podczas 24. finału WOŚP udało się potroić ubiegłoroczny wynik - Łeba zebrała ok. 17.000 zł. Wolontariusze z naszego sztabu dzielnie kwestowali ulicami miasta i zebrali do puszek 4.920,37 zł. Na wolontariuszy czekały bułeczki, ciasto i ciepła herbata przygotowane przez Radę Rodziców. Mieszkańcy przybyli licznie na finałowy koncert, którego gwiazdą był zespół FARBA. Na scenie wystąpiły nasze szkolne zespoły - taneczny PRESTO i muzyczny WAVE. Łebianie otworzyli serca i licytowali fanty, a były to m.in. serce z bursztynu, piękny fotel, kolekcja komiksów, obrazy, koszulki, długopis Ministra Zdrowia, kosze pełne smakołyków, vouchery na różne łebskie atrakcje i wiele, wiele innych. W organizację 24. finału WOŚP zaangażowało się 30 uczniów z naszej szkoły, nauczyciele, dyrekcja i pracownicy administracji - Wszystkim Wam dziękuję!

 

Szef Sztabu - Grażyna Braun-Rulewska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE

 

22 grudnia 2015r. uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły spotkali się przy świątecznym stole w sali nr 4, o której wystrój zadbali sami uczniowie. Spotkanie rozpoczęto od projektu edukacyjnego z języka niemieckiego pt. "Święta Bożego Narodzenia w Niemczech". Komisja oceniła projekt na 21 pkt. (to maksymalna ilość punktów jaką można uzyskać). Dalszą część spotkania rozpoczął ks. Roman, który złożył życzenia dla wszystkich obecnych. Następnie przedstawiono świąteczne zwyczaje w pięciu krajach UE: Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Litwie i we Włoszech. Jedyne co nas łączy to 24 grudnia i spotkanie z bliskimi lub w gronie przyjaciół. Kolejnym punktem były życzenia i piosenka od każdej klasy. Później nastąpiła chwila ciszy, by usłyszeć fragment opowiadania pt. "Ciepełko" i własnego serca, które budzi sumienie tych, którzy jeszcze je nie zagłuszyli w dzisiejszym świecie zbudowanym na nieszczęściu innych ludzi.

Nadchodzą święta...

Niech każdy o nich pamięta.

Dziękujemy wszystkim tym, dzięki którym to spotkanie zorganizowano, niech szczęście i dobroć nigdy Was nie opuszcza.

 

 

 

 

 

MIKOŁAJKI 2015

 

7 grudnia 2015 roku w naszej szkole odbyły się Mikołajki. Dzięki  uprzejmości Rady Rodziców cała społeczność szkolna otrzymała świąteczne pierniki. Wszyscy byli zadowoleni i z przyjemnością będą wspominać ten dzień. Dziękujemy!

 

 

 

 

 

 

 

DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

 

24 listopada z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbyła się w gimnazjum dyskoteka andrzejkowa. Już około  godziny siedemnastej rozbrzmiała muzyka. Co pół godziny były robione krótkie przerwy, podczas których Samorząd Szkolny organizował andrzejkowe wróżby. Pierwszą z nich było losowanie ulubionego koloru, a kolejną ,,Co oznacza mój ulubiony kwiat?”. Wyjątkowym zainteresowaniem cieszyło się serce z imionami płci przeciwnej. Spośród zebranych wyłoniono pary, które "przebiły się nawzajem". Zwycięzców zaproszono do środka koła na wspólny taniec. Ostatnią z konkurencji były ,,Buty za próg”. Podczas tej wróżby wyłoniono parę dyskoteki. Szczęśliwcami zostali Kamil Lis z klasy IIIa i Sara Maszkiewska z klasy IIIb. O godzinie dwudziestej zabawa andrzejkowa dobiegła końca. To był naprawdę udany wieczór...

 

PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY

 

25, 26 i 27 listopada 2015 roku w naszym gimnazjum odbyły się próbne egzaminy gimnazjalne z historii i wos-u, języka polskiego, przedmiotów przyrodniczych i matematyki oraz języka obcego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. 25 listopada o godz. 8.00 uczniowie napisali test z historii i wos-u, który trwał 60 minut. Po przerwie, o godz. 10.00, rozpoczął się 90-minutowy egzamin z języka polskiego. Następnego dnia jako pierwsza odbyła się część przyrodnicza (test z biologii, geografii, chemii i fizyki), a potem matematyka. 27 listopada gimnazjaliści przystąpili do rozwiązania testów z języka angielskiego i języka niemieckiego. Poniżej prezentujemy wyniki próbnych testów gimnazjalnych.

 

Część humanistyczna - język polski - 58,38 %

Część humanistyczna - historia i wos - 59,15 %

 

Część matematyczno-przyrodnicza - przedmioty przyrodnicze - 60,04 %

Część matematyczno - przyrodnicza - matematyka - 47,89 %

 

Język angielski - część podstawowa - 63,75 %

Język angielski - część rozszerzona - 43,88 %

 

 

 

NOC W SZKOLE

 

21 listopada klasa 1a spędziła integracyjną noc w szkole. Około godziny 19.00 wszyscy zaczęli rozkładać karimaty i przygotowywać się do wspólnego spędzenia nocy. Pojawiły się różne propozycje filmów, ale zwyciężyły horrory. W repertuarze zagościły m.in. „Tropiciele mogił”, „Naznaczony 3”, "Szubienica" i "Ulice strachu". Było fajnie, wszyscy piszczeli i trzęśli się ze strachu... Po tych filmach już nikt nie chciał oglądać horrorów. Później wszyscy udali się na pogawędkę z wychowawcą klasy, panią Marzeną Kietlińską-Antoniewicz. Klasa Ia składa serdeczne podziękowania dla pani dyrektor Janiny Madejowskiej za możliwość spędzenia nocki w szkole, a pani Kietlińskiej-Antoniewicz za poświęcony czas.

 

KWIAT KOBIECOŚCI

 

18 listopada w Gimnazjum w Łebie gościła Ida Karpińska, wizażystka – charakteryzatorka, prezes i założycielka Ogólnopolskiej Organizacji na rzecz walki z rakiem szyjki macicy „Kwiat Kobiecości”. Nadrzędnym celem fundacji jest uświadomienie młodym ludziom jak ważna jest profilaktyka i zdrowy styl życia. W pierwszej części spotkania uczestnicy obejrzeli film o kobietach, które wygrały walkę z rakiem szyjki macicy. Dotykał on bardzo ważnych aspektów życia w czasie choroby i pytań, na które kobiety musiały znaleźć odpowiedź w jej obliczu. Uzupełnieniem tej smutnej historii stała się wzruszająca opowieść Idy Karpińskiej, która kilka lat temu wygrała walkę z chorobą nowotworową. Przeżyła tę ciężką batalię, bo w porę zrobiła badanie cytologiczne. Cytologię robiłam średnio raz do roku, więc wszystko miałam pod kontrolą. I kiedy w 2003 roku po kolejnych badaniach dostałam telefon, że „jest problem”  i mam natychmiast zgłosić się na wizytę, przez myśl mi nie przeszło, że to może być rak. Gdy pani doktor mi o tym powiedziała, to wpadłam w histeryczny śmiech. To niemożliwe, powtarzałam, przecież świetnie się czuję, nic mnie nie boli, nie mam żadnych objawów... Ale niestety, pobrane wycinki potwierdziły, że jest nowotwór mówi Ida Karpińska. Ta prawdziwa i pełna emocji historia wywarła ogromne wrażenie na dziewczętach. W części poświęconej kwestii medycznej omówiono sposoby zmniejszenia ryzyka zakażenia wirusem HPV jako sprawcy RSM. Położna Marta Kopciał poinformowała dziewczęta o regularnym wykonywaniu cytologii i roli szczepionki przeciwko wirusowi HPV. Ciekawym okazało się, iż  młodzież gimnazjalna przejawia coraz większe zainteresowanie tematem raka szyjki macicy. Uczennice wykazały się zaangażowaniem, aktywnością i chęcią zdobywania wiedzy.  Na zakończenie pomiędzy uczestnikami zostały rozlosowane paczki z upominkami – produktami marki Bella, która jest partnerem spotkań z cyklu „Młoda i Zdrowa”.

 

 

 

 

POKAZY DOŚWIADCZEŃ

 

17 listopada 2015 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach chemicznych pod tytułem "Nie tylko cukier słodki". Warsztaty poprowadziła pani doktor Justyna Kwaśniak i jej uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Lęborku. Gimnazjaliści nie tylko oglądali pokazy oraz także samodzielnie wykonywali doświadczenia.

 

 

 

 

WPADKA

 

16 listopada w Boleńcu został wystawiony spektakl profilaktyczno-edukacyjny "Wpadka", który obejrzeli gimnazjaliści oraz uczniowie klas szóstych. Tematem spektaklu były więzi rodziców z dziećmi. W przedstawieniu operującym dynamicznym dialogiem ukazano problem narkotyków, przemocy i alkoholu. Całe wydarzenie zorganizowano w ramach realizacji szkolnego programu profilaktycznego z inicjatywy Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łebie.

 

 

 

 

 

 

 

SPOTKANIE W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ W ŁEBIE

 

W ramach koła redakcyjnego naszego gimnazjum w dniu  9.11.2015 r. uczestniczyliśmy w warsztatach, które odbyły się w Bibliotece Miejskiej w Łebie.  Warsztaty prowadziła bibliotekarka p. Beata Czaja a dotyczyły one nowości czytelniczych i zmian, jakie nastąpiły w bibliotece. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat skomputeryzowano jej zasoby , a każdy czytelnik otrzymał swój indywidualny kod, dzięki któremu otworzyła się przed nim m.in. możliwość sprawdzenia drogą on-line dostępności wybranych tytułów książek lub czasopism i zamawiania ich bez wychodzenia z domu.  Skrzynki-szuflady katalogowe  ustawione w bibliotece odtąd pełnią funkcję wyłącznie pewnego rodzaju eksponatów dających świadectwo przeszłości. Należy zwrócić uwagę, że zmian  dokonano w sposób łagodny przy zachowaniu ciągłości pracy biblioteki.  Prowadząca warsztaty p. Beata zachęcała naszych młodych dziennikarzy do nawiązania bliższej współpracy z Biblioteką Miejską w Łebie, by w pełni korzystać z jej zasobów i wszelkich informacjo o starej Łebie, wskazywała też na ideę wolontariatu – czytanie najmłodszym, w myśl wprowadzonej za kadencji prezydenta Polski  Bronisława Komorowskiego akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.  Zwróciła się nadto z apelem o zbieranie wszelkich informacji od Łebian dla realizowanego właśnie projektu „Mapa Łebian”, która jest wirtualną mapą wszystkich dróg prowadzących po zakończeniu II wojny światowej obecnych mieszkańców naszego miasta i ich najbliższych do Łeby.  Warsztaty były bardzo ciekawe a propagowane na nich akcje spotkały się z dużym zainteresowaniem wszystkich uczestników.

 

 

 

DZIEŃ WOLNOŚCI CZYLI 11 LISTOPADA

 

Są w historii Polski donośne daty, rocznice i wydarzenia, które na zawsze wpisały się w pamięci Polaków. To 11 listopada 1918 r. gdy po wieloletniej niewoli i rozbiorach, nasz kraj odzyskał Niepodległość. Ten dzień stał się symbolem miłości ojczyzny, walki o wolność, wiary i zwycięstwa. 9 listopada 2015 roku w gimnazjum odbył się apel z okazji 97. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Na uroczystość w gimnazjum oprócz społeczności uczniowskiej i nauczycieli przyszli goście z CIT-u. Wspólne gimnazjalne święto pieśni patriotycznej poprzedziło słowo wykładu nauczyciela historii, pana Wiesława Baniaka, który przypomniał drogi prowadzące do niepodległości, a także uświadomił gimnazjalistom, w czym wyraża się współczesny patriotyzm. Patriotyczna lekcja śpiewania w wykonaniu uczniów kl. I, II i III obejmowała szeroki repertuar różnych piosenek, które powinien znać każdy Polak. Po wysłuchaniu wszystkich występów komisja konkursowa, w składzie: pani dyrektor Janina Madejowska, Elżbieta Frączek i Janusz Stawrosiejko, ogłosiła wyniki. Pierwsze miejsce zajęła klasa I a - "Wiązanka patriotyczna" Kukiz, drugie miejsce klasa III a - "Kocham Wolność" i trzecie miejsce klasa IIIb - "Biało-czerwone serce". Na liście wylosowanych utworów znalazły się:  IIa - "Biały Krzyż" i Ib - "My Pierwsza Brygada". Nagrodami był Jeden Dzień Wolności od sprawdzianów i pytania oraz koszulki, notesy, medale i smycze. Scenariusz przygotowali: p. Marzena Kietlińska-Antoniewicz, p. Wiesław Baniak, p. Piotr Fugiel, a oprawę techniczną p. Tomasz Antoszek. Niewątpliwie w naszej szkole obchody Święta Niepodległości miały godny i radosny charakter.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KLUB MIŁOŚNIKÓW KSIĄŻKI

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

 

22 października w gimnazjum w ramach obchodów święta bibliotek szkolnych odbyło się spotkanie Klubu Miłośników Książki, w którym uczestniczyli zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Takie coroczne październikowe spotkania pod kierownictwem pani Eweliny Bas stają się okazją do wymiany doświadczeń czytelniczych, przybliżenia życia i twórczości autorów, a także zaproponowania uczniom ciekawej formy spędzania wolnego czasu. W dyskusyjnym panelu uczestniczyły panie Marzena Kietlińska-Antoniewicz i Grażyna Braun-Rulewska oraz liczna grupa gimnazjalistów z kl. I, II i III, którzy pięknymi opowieściami o losach  bohaterów wybranych przez siebie powieści zachęcali do czytania. Ta różnorodność bohaterów i mnogość wydarzeń nie pozwalały się nudzić ani przez chwilę. Na liście najciekawszych książek znalazły się: Gra o tron, 7 nawyków skutecznego działania, Melanże z żyletką, Jesteś cudem, Bóg zawsze znajdzie Ci pracę, Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz, Girl Online, Love, Rosie, Lewą ręką przez prawe ramię, Pamiętnik narkomanki, Drzazga, seria Zlecenia Angielskiego Cyngla, Chłopcy Bangarang i Igrzyska śmierci. Kolejne spotkanie odbędzie się już wkrótce! Zapraszamy!

 

 

 

 

DZIEŃ PAPIESKI - WSPOMINAMY

 

Tegoroczny już XV Dzień Papieski pod hasłem "Jan Paweł II - Patron Rodziny" jak co roku uczciliśmy apelem przed budynkiem szkoły. Ks. Roman Dudek zaprosił całą społeczność gimnazjalną do udziału we wspólnej modlitwie. Dzień Papieski to czas, kiedy zatrzymujemy się, by wspominać Ojca Świętego i wsłuchać się w Jego słowo. W tym dniu tradycyjnie odśpiewaliśmy hymn naszej szkoły na melodię "Barki", ulubioną pieśń Ojca Świętego.

 

 

 

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ NA WESOŁO

 

14 października 2015r. w naszej szkole, jak co roku, odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystości zostali zaproszeni nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi. Ponadto przybyły władze samorządowe w osobie pana Przewodniczącego Zdzisława Stasiaka i rodzice. Uczniowie klas I  złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Słowa ślubowania odczytał wych. klasy IB p. Leszek Fic. Nowi uczniowie braci gimnazjalnej otrzymali od Rady Rodziców drobne upominki. W tym dniu pani dyrektor Janina Madejowska wręczyła nagrody pracownikom oświaty: p. Ewelinie Bas (biologia,biblioteka), p. Monice Rabce (język angielski), p. Januszowi Stawrosiejko (w-f), Elżbiecie Frączek (w-f), p. Grażynie Braun-Rulewskiej (nauczanie indywidualne) oraz p. Jadwidze Karpus (obsługa). Uczniowie po kierunkiem p. Marzeny Kietlińskiej - Antoniewicz, p. Piotra Fulga i p. Tomasza Antoszka przygotowali krótką część artystyczną, która ukazała "prawdziwe oblicze naszej szkoły" w montażu Roberta Okenczyca z klasy III b. Widzowie reagowali śmiechem i okrzykami na kolejne sceny filmu. Swój talent pokazały nowe osoby w zespole muzycznym: Katarzyna Baniak, Alicja Gieryk, Zosia Pająk - uczennica kl. Ia. W ich repertuarze zagościły znane nam utwory „Na chwile” Grzegorza Hyżego i „Say something” Christin Aguilera. Dziękujemy wszystkim ,którzy zaangażowali się w pracy przy apelu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAPRASZAMY DO HOTELU

 

W środę, 6 października klasy trzecie w ramach zajęć z zakresu doradztwa zawodowego wybrały się do Hotelu Łeba. Po gościnnym obiekcie oprowadził ich menadżer  hotelowy. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z poszczególnymi stanowiskami pracy w hotelarstwie, z wymaganiami i potrzebami pracodawców oraz z zapotrzebowaniem na rynku pracy. Ważną rolę w hotelu pełnią osoby ds. promocji. Za wizerunek Hotelu Łeba jako miejsca bezpiecznego i rodzinnego odpowiadają szefowie marketingu Agnieszka Pałac i Paweł Dąbrowski. Ich praca wymaga ciągłego doskonalenia się i stosowania nowoczesnych technologii do promocji hotelu.  Gimnazjaliści mieli również okazję do zwiedzania przepięknych apartamentów, restauracji hotelowej oraz rozdzielni kelnerskiej, która każdego dnia tętni życiem kreowanym przez personel restauracji. Załoga hotelowa okazała się bardzo miła i cierpliwa, pracownicy kompetentnie odpowiadali na pytania trzecioklasistów, którzy już wkrótce dokonają wyboru szkoły ponadgimnazjalnej.

 

 

 

 

 

 

 

RUINY KOŚCIOŁA W ŁEBIE

 

Uczniowie klas pierwszych mieli okazję zobaczyć jak wygląda praca archeologów. Okazją były prace wykopaliskowe prowadzone we wrześniu tego roku w ruinach kościoła św. Mikołaja. Gimnazjaliści zastali archeologów podczas odkrywania kolejnych ludzkich szczątków – osób pochowanych pod posadzką pierwszego w Łebie kościoła. Dowiedzieli się, że są to szczątki kobiet i mężczyzn, a także kilkuletniego dziecka, które z nieznanych powodów zostało pochowane z cegłą na piersi. Prawdopodobnie bano się, by po śmierci nie wróciło do świata żywych. Młodzież pytała o to, co stanie się ze znaleziskami, o przyrządy, którymi posługują się archeolodzy i o szereg innych spraw bowiem nagrodą dla najaktywniejszych i autora najciekawszego pytania była ocena bardzo dobra z historii. Niektórzy uczniowie robili zdjęcia, kilkoro oznajmiło, że przyjdzie tu jeszcze raz, z rodzicami. Mamy nadzieję, że zdążyli, bo wykopy już zasypano, a następna okazja pojawi się dopiero za kilka może nawet kilkanaście lat, kiedy prace będą miały większy zakres i zorganizowana zostanie stała ekspozycja.

 

 

 

 

 

 

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2015

 

,,Wyprawa - poprawa” pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja Sprzątania Świata -Polska. 18 września chętni uczniowie z klasy IIa, IIIa i IIIb wybrali się na sprzątanie terenu w pobliżu gimnazjum. Młodzież została wyposażona w niezbędną wiedzę na temat bezpieczeństwa podczas zbierania śmieci, a także zaopatrzona w worki i rękawice ochronne. Uczniowie z dużym zapałem przystąpili do robienia porządków. Na plaży i w pobliskim lesie znaleziono dużo opakowań szklanych i plastikowych. Po zakończeniu prac kilka worków ze śmieciami pozostawiono w wyznaczonym miejscu dla służb porządkowych. Nasza wyprawa na pewno przyczyniła się do poprawy wizerunku terenu, na którym przebywamy, spacerujemy i odpoczywamy. W akcji uczestniczyło 28 uczniów. ,,Sprzątanie Świata” to wspólna lekcja poszanowania środowiska, lekcja na której wszyscy uczniowie byli bardzo aktywni. Proekologiczną akcję koordynowały pani Wioletta Nowakowska i pani Emilia Sękowska.

 

 

 

 

 

 

TURNIEJ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

 

Piątkowy dzień 18 września 2015 r. na długo będą wspominać wszyscy, którzy spotkali się na VII Turnieju Osób Niepełnosprawnych w Charbrowie. Gwiazdą tego spotkania był Dariusz Michalczewski. Każdy chciał mieć zdjęcie i tak było… Bokser-Tiger  cierpliwie rozdawał autografy i pozował do zdjęć. Byli tam także niepełnosprawni uczniowie naszego gimnazjum. Zarówno Ala, która obecnie jest uczennicą klasy III B jak i absolwenci z ubiegłych lat: Edyta, Darek, Asia i Aneta. To spotkanie dało dużo radości wszystkim uczestnikom. Przebojem była Bałkanica ,,Będzie zabawa, będzie się działo…….”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ADVENTURE PARK – INTEGRACJA KLAS NA BAGNACH

 

W dniu 17 września 2015r. uczniowie z klas pierwszych i drugich wyjechali do Adventure Park na wyprawę integracyjną. Brać uczniowska została podzielona na trzy grupy, które wraz z opiekunami udały się w plener. Podczas aktywności fizycznej wplatano elementy psychologiczne, które miały na celu zniwelować przyczyny napięć i konfliktów. Zmiana postawy ucznia skłaniała do refleksji, że nie zawsze moje ''ego'' jest najważniejsze, a współpraca i cel. Nauka przez zabawę sprawiła, że wyzwoliła się niesamowita, pozytywna energia zespołów, co widać na poniższych zdjęciach.

 

 

 

 

 

 

 

POLSCY SZCZYPIORNIŚCI

 

16 września 2015 roku cała społeczność gimnazjalna spotkała się z zawodnikiem reprezentacji Polski w piłce ręcznej, Piotrem Chrapkowskim. Swoją przygodę z piłką ręczną rozpoczął w czwartej klasie szkoły podstawowej. Jego pierwszym klubem była Cartusia Kartuzy, następnie grał w AZS-AWF Gdańsk, a w 2010 roku trafił do klubu Wisły Płock, w którym grał 3 lata. Jego obecnym klubem jest Vive Targi Kielce. Na spotkaniu mogliśmy dowiedzieć się wiele o jego karierze, sposobach mobilizacji do osiągania dalszych sukcesów oraz radzenia sobie ze stresem. Na koniec Piotr Chrapkowski nikomu nie odmówił autografu i z radością podpisywał zdjęcia, koszulki i foldery.

 

 

 

 

 

 

 

Z ŁEBY DO SIANOWA

 

W dniach od 11 – 13 września br.  poraz kolejny pielgrzymowaliśmy z parafii św. Jakuba Apostoła w Łebie do Sanktuarium MB Pięknej Miłości w Sianowie. Na pielgrzymim szlaku nie zabrakło też uczniów naszego gimnazjum. Do pokonania mieliśmy 72 km.  drogi. Nasi uczniowie stworzyli radosny klimat wspólnego pobytu na pielgrzymim szlaku jak i podczas dwóch noclegów w Gimnazjum w Łebieniu oraz w Gimnazjum w Linii, gdzie odbyły się mecze piłki nożnej. Powtórka już za rok – zapraszamy.

 

 

 

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

 

7 września cała społeczność gimnazjalna uczestniczyła w spotkaniu z funkcjonariuszem Policji panem Piotrem Pobłockim - policjantem Komisariatu Policji w Łebie. Wszyscy uczniowie mieli okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych, bezpiecznym zachowaniu się w oczekiwaniu na autobus szkolny, a także o ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu. Była też mowa o innych niebezpieczeństwach, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze. Policjant omówił sposoby ich unikania i pokonywania. Tematem pogadanki była również odpowiedzialność prawna osób nieletnich. Gimnazjaliści wysłuchali prelekcji na temat konsekwencji ujawniania wizerunku i danych osób w Internecie bez zgody osoby nagrywanej, a także używania tabaki tytoniowej, dopalaczy, papierosów i alkoholu. Policjant przypomniał podstawowe zasady zachowania się na terenie szkoły i poza nią. Prowadzący zapoznał młodzież z ich prawami i obowiązkami w świetle prawa. Każdy powinien mieć poczucie bezpieczeństwa w szkole, w domu czy na ulicy. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, że w trudnych sytuacjach mogą liczyć na pomoc specjalnie powołanych organizacji.

 

 

 

UROCZYSTA GALA

 

27 czerwca 2015 roku uczeń Paweł Pająk z klasy III a uczestniczył w uroczystości rozdania certyfikatu Najlepszego Absolwenta Gimnazjum z Gmin Wiejskich i Miasteczek Województwa Pomorskiego, która odbyła się w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego.

 

 

 

WITAJ SZKOŁO!

 

1 września 2015 roku o godzinie 9.00 rozpoczął się dla uczniów naszego gimnazjum kolejny rok szkolny. Część oficjalną rozpoczęło wprowadzenie sztandaru szkoły i odśpiewanie hymnu narodowego. W poczcie sztandarowym, reprezentującym społeczność naszej szkoły, wystąpili: Patrycja Labuda, Norbert Piołunkowski i Klaudia Jakubowska. Pani dyrektor Janina Madejowska serdecznie powitała uczniów, nauczycieli, rodziców i wszystkich przybyłych gości. Głos zabrał Przewodniczący Rady Miasta pan Zdzisław Stasiak, który serdecznie powitał zebranych i życzył uczniom wielu sukcesów w nowym roku szkolnym. Po przemówieniu uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami. W końcu po dwumiesięcznej przerwie korytarze szkolne wypełniły się śmiechem i gwarem uczniów, którzy udali się do klas wraz z wychowawcami, by zapoznać się z organizacją nowego roku szkolnego. Rok szkolny 2015/2016 po raz pierwszy powitano w budynku gimnazjalnym w nowej sali multimedialnej.