ROK SZKOLNY 2014/2015

 

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

 

W piątek, 26 czerwca miało miejsce zakończenie roku szkolnego, na którym obecni byli rodzice i zaproszeni goście. Podczas tej uroczystości pani dyrektor Janina Madejowska i wychowawcy wręczyli absolwentom świadectwa ukończenia gimnazjum, nagrody książkowe za szczególne osiągnięcia oraz za działalność na rzecz szkoły. Absolwenci otrzymali biuletyn gimnazjalny wraz z pamiątkowym tablo. W tym roku tytuł Primus Inter Pares Rada Pedagogiczna przyznała dla Pawła Pająka. Nagrodę dyrektora za najwyższą średnią ocen Błażej Peta, a najlepszy wynik z egzaminu gimnazjalnego zdobył Paweł Pająk - 90/100 p.  Podczas akademii nagrodzono także uczniów, którzy osiągnęli znakomite wyniki w konkursach kuratoryjnych, tj. Maciej Salamon (finalista konkursu informatycznego) i Aleksandra Chwil (finalistka konkursu biologicznego). Po raz kolejny w historii gimnazjum nagrodzono statuetkami osiągnięcia sportowe i artystyczne uczniów klas trzecich - absolwentów. Rodzice uczniów wyróżniających się bardzo dobrą nauką otrzymali od dyrekcji listy gratulacyjne. Były też podziękowania dla rodziców za całoroczną i owocną współpracę. Całość uroczystości uświetniły występy muzyczne pod kierunkiem pana Piotra Fugla. W tym roku Samorząd Szkolny przekazał zebraną kwotę  w wysokości 200 zł w ramach akcji "Zamiast kwiatka" na rzecz osób potrzebujących w Nepalu. Nad oprawą taneczną - wykonaniem poloneza przez uczniów klas trzecich czuwała pani Elżbieta Frączek. Tradycyjnie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli na ręce dyrekcji szkoły bukiet kwiatów i podziękowania w imieniu uczniów klas trzecich dla rodziców oraz całej społeczności gimnazjalnej. Pani dyrektor złożyła podziękowania dla odchodzących członków Rady Rodziców. Wspólnie też pożegnaliśmy odchodzących z naszej szkoły nauczycieli panią Izabelę Rejmak i panią Małgorzatę Turek. Do zobaczenia w nowym roku szkolnym!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FOTORELACJA Z BALU GIMNAZJALNEGO

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAKOŃCZENIE ROKU KONKURSOWEGO

W przygotowanie zakończenia roku konkursowego zaangażowali się rodzice, nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły. Nauczyciele wręczyli uczniom nagrody oraz dyplomy za ich całoroczną pracę na rzecz gimnazjum i osiągnięcia w konkursach. Nagrody przyznano w wielu kategoriach m.in.: zajęcia fotograficzne, koła zainteresowań, sport, sukcesy w szkolnych i pozaszkolnych konkursach przedmiotowych, działania proekologiczne, zajęcia artystyczne. Jak zwykle zespół Wave pod kierunkiem pana Piotra Fugla zapewnił oprawę muzyczną i zaprezentował swoje umiejętności wokalne, a także grę na instrumentach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RZUT KALOSZEM, CZYLI WYGRANA W TURNIEJU EKOLOGICZNYM

 

W dniu 12 czerwca 2015r. Słowiński Park Narodowy zorganizował na terenie byłej jednostki wojskowej w Czołpinie X Turniej Ekologiczny o Puchar Dyrektora Parku. Z naszej szkoły udział wzięły trzy drużyny pięcioosobowe z kl. 2a, 2b, 3a. Każda drużyna otrzymała numer indentyfikacyjny, zeszyt do realizacji 12 zadań wraz z mapą. Po zakończeniu konkurencji w terenie nastąpił Quiz sprawdzający wiedzę przyrodniczą. W kategorii szkół gimnazjalnych do konkursu przystąpiło 12 drużyn z gmin: Łeba, Wicko, Główczyce, Smołdzino, Ustka.

W wyniku rywalizacji nastąpiła dogrywka pomiędzy 4 drużynami m.in. o 2 miejsce, którą powtarzano 3 razy. W ostateczności zadecydował rzut kaloszem, w którym najlepszym okazał się Filip Salamon i tym samym zdobył puchar dla swojej drużyny. Punktacja drużyn naszej szkoły:

2a-108p.

2b-107p.

3a-104p.

Drużyna, która zdobyła 3 miejsce w turnieju miała 106p. Organizator nie przewidział dodatkowych nagród stąd ta rozbieżność punktów. Zwycięskiej drużynie gratulujemy: Zuzia Staniaszek, Ada Buszman, Filip Salamon, Przemek Pietruszewski, Błażej Peta. Życzymy powodzenia w przyszłym roku!

 

DOPALACZE

 

Dopalacze - ich skutki, konsekwencje prawne i zdrowotne” – pod takim tytułem 8 czerwca 2015 roku odbyło się spotkanie profilaktyczne dla klas I – III poprowadzone przez dzielnicowego ASP Waldemara Kupicza. Nasz gość przybliżył słuchaczom mroczną stronę zażywania środków odurzających. Przyjemność, jaka płynie z brania jest chwilowa i dość wątpliwa, natomiast skutki takich decyzji często prześladują nas do końca życia. Warto, więc zastosować się do zaleceń wykonawcy i pozostać czystym. Pan policjant uczulił młodzież na niebezpieczeństwa, które czyhają podczas wakacji.

 

 

ZBIERAMY MAKULATURĘ I PRZYWRACAMY DZIECIOM UŚMIECH

 

Samorząd Szkolny pod opieką pani Eweliny Bas, pani Marty Kajnowskiej i pani Marzeny Szachniuk przeprowadził zbiórkę makulatury dla Fundacji Przyjazny Świat Dziecka z przeznaczeniem na pomoc dzieciom przebywającym w rodzinnych domach dziecka. Uczniowie Gimnazjum w Łebie zebrali 1260 kg papieru. Wśród uczniów najwięcej makulatury przynieśli: Adriana Buszman z klasy IIa, Mateusz Reszke z klasy IIIa i Aleksandra Gierszewska z klasy IIIa.

 

 

 

 

GRAMY DLA MAMY

 

„Gramy dla Mamy” to już II muzyczna impreza z okazji Dnia Matki organizowana przez uczniów naszej szkoły. Oryginalna formuła studia radiowego prezentującego playlistę znanych utworów sprawdziła się znakomicie. Koncert prowadzili: Norbert Jabłko i Karolina Burzyńska. Jako pierwsza z „Życzeniami dla mamy” Dominiki Barabas zmierzyła się  (z powodzeniem) Ada Buszman. Następnie posłuchaliśmy utworów zespołu Leniwiec, kolejno: „Introit”, „Confiteor” i „Opadły mgły” w wykonaniu Ady i Natalii. Podczas koncertu zespół WAVE miał okazję wystąpić z Agnieszką Dolecką, Jackiem Beczyczko , Zbigniewem Karapudą oraz Helenką Fugiel. Nie zabrakło także piosenek z lat młodzieńczych naszych rodziców takich jak ‘Nie płacz Ewka”, „Zabiorę Cię właśnie tam”, „ Kocham Cię kochanie moje”. W trakcie koncertu można było wysyłać życzenia, komentarze lub pozdrowienia na pocztę radia wave.fm. Cała impreza podbiła serca publiczności a w szczególności zaś tej części, do której koncert był adresowany, czyli naszych mam. Dziękujemy prowadzącym, całemu zespołowi WAVE, gościom, oraz wam kochane mamy za obecność i wspólne przeżycie tych miłych chwil.  Mamy nadzieje że w przyszłym roku również będziemy mogli spędzić wspólnie czas  na III odsłonie „Gramy dla Mamy”.

 

 

 

 

SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

 

Nadzieja łebskiej matematyki. Uczeń łebskiego gimnazjum, Adrian Charytonik  z klasy I b kolejny raz pokazał, że jest jednym z najlepszych matematyków w okolicy. Po tytule finalisty Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego „ Liga Matematyczna im. Zdzisława Matuskiego” w Słupsku, w piątek 22 maja zajął III miejsce w kategorii klas pierwszych w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym „ Matman” w Potęgowie. Serdeczne gratulacje i życzenia dalszych sukcesów!

 

DZIEŃ PATRONA

 

W dniu 15 maja br. z okazji corocznych obchodów Dnia Patrona sprzed Gimnazjum im. Papieża JP II w Łebie wybraliśmy się autokarem do położonej nieopodal miejscowości Sarbsk.  Wyjazd łączył w sobie obchody święta z realizacją projektu edukacyjnego (koordynator  p. Janusz Stawrosiejko) . Zanim dojechaliśmy na miejsce zatrzymaliśmy się w kościele św. Jakuba Apostoła w Łebie, by złożyć kwiaty przed relikwią św. Jana Pawła II i zmówić krótką modlitwę.                                      

W Sarbsku, korzystając z uprzejmości państwa Sochaj,  zwiedziliśmy należącą do nich stadninę koni i dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat tych bliskich człowiekowi zwierząt. Co odważniejsi  z nas mogli nawet pod czujnym  okiem instruktora wsiąść na siodło.  Następnie zostaliśmy podzieleni na pięć  grup i rozpoczęliśmy rywalizację sportową, połączoną z konkursem wiedzy na temat stajni, czynności wykonywanych przy koniach, osprzętu oraz ogólnych zasad zachowania się przy zwierzętach. Poza tradycyjnymi grami sportowymi, takimi jak biegi, łapanie piłeczki, skakanie przez linę były też skoki przez przeszkody i turlanie snopków siana. Po zawodach uczennice naszego gimnazjum Wiktoria Went i Natalia Sochaj zaprezentowały nam pokaz jeździecki.

Na zakończenie konkursów zorganizowano nam ognisko z pieczonymi kiełbaskami i deserem w postaci lodów.  Komisja naszego gimnazjum podsumowała zawody i oceniła cały projekt.  

Ostateczne wyniki konkursu: I miejsce klasa II A, II miejsce – IIIA, III miejsce – IIB. Zwycięzcy poza dyplomami otrzymali  nagrody w postaci piłek oraz rakietek do badmintona, ponadto wszyscy uczestnicy obdzieleni zostali ptasim mleczkiem.

O godz. 13.00 w doskonałych humorach wróciliśmy do Łeby.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MAJÓWKA 2015

 

Tegoroczny koncert majowy obył się na Skwerze Rybaka w Łebie. Mieszkańcy naszego miasteczka jak i przyjezdni turyści mogli bawić się przez cały weekend razem z Radiem Zet. Hasłem wspólnej imprezy było „Morze, góry i Mazury”. Burmistrz naszego miasta wraz z burmistrzem ze Szczyrku konkurowali miedzy sobą w konkursie na najlepsze pierogi. Jedną z głównych atrakcji były pokazy OSP z Łeby,  występy wokalno-instrumentalne oraz taneczne. Koncert dał również nasz zespół WAVE.. Zaczęli z mocnym rockowym pazurem, a następnie przechodzili w trochę spokojniejsze klimaty. Podbiło to serca publiczności, która dobrze się bawiła i prosiła o bis. Prawdziwą atrakcją był również występ zespołu „One Future” z telewizyjnego programu Must Be The Music.

 

 

 

 

 

 

UROCZYSTY APEL Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

 

30 kwietnia uczniowie uczestniczyli w akademii z okazji rocznicy uchwalenia przez Sejm Czteroletni Konstytucji 3 Maja. Apel rozpoczęto wprowadzeniem pocztu flagowego oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Tuż po nim, Uczniowie naszej szkoły mieli okazję odbyć krótką podróż po najważniejszych wydarzeniach historii Polski, a nawet - dzięki fragmentom krótkometrażowego filmu animowanego poczuć się jej uczestnikami.

 

 

 

 

SPOTKANIE Z DIETETYKIEM

 

4 maja 2015 r. Gimnazjum w Łebie  gościło panią dietetyk Justynę  Żywną.   Spotkanie odbyło się w ramach projektu unijnego i dotyczyło zasad zdrowego odżywiania się, czyli tzw. piramidy żywienia. Poza uniwersalnymi poradami dotyczącymi spożywania posiłków nasz gość przybliżył uczniom przyczyny otyłości i naświetlił problemy, z jakimi mogą się spotkać przy niewłaściwym odżywianiu. W części poświęconej dyskusji ruszyła lawina pytań, na które pani dietetyk cierpliwie udzielała odpowiedzi. Na zakończenie odbył się konkurs wiedzy o zdrowym odżywianiu. Każdy miał szansę wygrać jedną z atrakcyjnych nagród. Spotkanie kończyło się przesłaniem, że gdy jem zdrowo, jestem aktywny, cieszę się życiem i tym lepiej się uczę.

 

 

 

JAK SIĘ UCZYĆ I PRACOWAĆ, ABY OSIĄGNĄĆ SUKCES EDUKACYJNY?

ZAJĘCIA WARSZTATOWE DLA MŁODZIEŻY

 

 

EGZAMINY GIMNAZJALNE 2015

 

Egzaminy gimnazjalne dla uczniów klas trzecich odbyły się 21, 22 i 23 kwietnia 2015 roku. Egzamin składał się z części  humanistycznej (z zakresu historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego), matematyczno-przyrodniczej (z zakresu przedmiotów przyrodniczych i matematyki) oraz dotyczącej języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym i rozszerzonym). Czekamy na wyniki!

 

 

 

 

 

 

 

SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY - SKARBEM POLSKIEJ PRZYRODY

 

W ramach bloku dydaktycznego „Osobliwości - znane lub nieznane” realizowanego przez pracownika Słowińskiego Parku Narodowego, panią Katarzynę Sitkowską 20 kwietnia 2015r. uczniowie klasy IIa uczestniczyli w zajęciach warsztatowych pt. „Słowiński Park Narodowy  - skarbem polskiej przyrody”, które odbyły się w sali edukacyjnej w Rąbce. Uczestnicy warsztatów odkrywali tajemniczy świat przyrody, zapoznali się z roślinnością i ze zwierzętami, które żyją w SPN. Pani Katarzyna Sitkowska opowiadała o niezwykłych zdolnościach regeneracyjnych jaszczurek, zachowaniach lęgowych ptaków, a zwłaszcza siewki obrożnej, jakie gatunki fok żyją w Bałtyku i co zagraża tym drapieżnym ssakom morskim, o zdolnościach rosiczki jako rośliny fotosyntetyzującej jak i owadożernej, a także o procesach prowadzących do powstania piaszczystych wydm. Przekazywane informacje były poparte licznymi zdjęciami i schematami. Po prezentacji wszyscy uczniowie pod opieką pani Eweliny Bas i pani Marty Kajnowskiej powrócili do szkoły w doskonałym humorze.

 

 

 

ZAJĄCZEK W NASZEJ SZKOLE

 

Dziś naszą szkołę odwiedził tradycyjny zajączek. Przedstawiciele Rady Rodziców przygotowali dla całej społeczności szkolnej słodką niespodziankę. Czekoladowy prezent wywołał uśmiech na twarzy każdego!

 

 

 

 

 

MOJA PRZYSZŁA SZKOŁA, CZYLI POWIATOWE TARGI EDUKACYJNE

 

26. marca 2015r. uczniowie klas III naszej szkoły odwiedzili szkoły ponadgimnazjalne w Lęborku. Zaczęliśmy od ZSGŻ i A- "Rolniczaka", LO 1 i 2, ZSM-I- "Mechanika", PCE- "Budowlanki". W każdej szkole byliśmy ok. 50 minut, oglądaliśmy prezentacje multimedialne, bazę lokalową i dydaktyczną. Największe wrażenie wywarły dwie szkoły "Rolniczak" i "Budowlanka", gdzie braliśmy czynny udział w pokazach, tańcach, konkursach, degustacji i prezentacji salonu fryzjerskiego. Licea zaprezentowały nam profile, etapy kształcenia na wybranych kierunkach studiów, zaś "Mechanik" działy robotyki i elektryki. Ogólnie byliśmy pod wielkim wrażeniem przygotowania szkół od strony promocyjnej.

Gdzie i którą szkołę wybierzemy, nie wiemy wszyscy. Przed nami egzamin i wielka praca, aby marzenia się spełniły, a wtedy wybór będzie prosty. Powodzenia... 

 

 

 

 

 

 

 

 

KIM JESTEM? REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2015 W NASZEJ SZKOLE

 

W dniach 23-25. marca 2015r. odbywały się rekolekcje , które poprowadził ks. Zenon Myszk - proboszcz Parafii św. Jakuba Apostoła w Łebie. Tematem rekolekcji było udzielenie odpowiedzi na pytanie: KIM JESTEM? Dzieckiem Boga, bliźnim, który nie znaczy nic bez drugiego człowieka, bo to człowiek jest najważniejszy, szlachetny , altruista, czyli ten, który kocha bliźniego.

Dzięki filmowi "Bezcenny dar" mogliśmy zrozumieć, że nie "ja - mój-moje” jest najważniejsze, bo "ja- ego" rodzi egoistę ,a człowiek zawistny, zazdrosny nie kocha ludzi, co świadczy o jego małości i  "ześwinieniu", a nie o wielkości. Człowiek nie jest nic wart, jeśli nie kocha, stąd z wielkim poruszeniem wysłuchaliśmy świadectwa wiary osoby molestowanej przez sąsiada, przeżywającej samobójstwo brata , który był zniewolony przez narkotyki.

W ostatnim dniu czekała nas niespodzianka, gdyż odwiedził nas Marek Kamiński - polarnik, zdobywca biegunów, filozof, który wyruszył w drogę do Santiago de Compostella-grobu  św. Jakuba Apostoła, a zaczął ją od Kaliningradu - grobu Kanta (filozofa). Ruszył w drogę jak pielgrzym, który poszukuje odpowiedzi KIM JEST? A czy TY wiesz KIM JESTEŚ?, więc dojrzyj siebie w drugim człowieku nie krzywdząc go, nie budując  własnego szczęścia na nieszczęściu bliźniego, nie bądź podły. 

 

 

 

 

,,NOWE KIERUNKI KSZTAŁCENIA: TECHNIK ANALITYK, TECHNIK URZĄDZEŃ I SYSTEMÓW ENERGETYKI ODNAWIALNEJ”

 

W piątek 20 marca 2015r. w Zespole Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku uczniowie szkół gimnazjalnych powiatu lęborskiego spotkali się na konferencji promującej nowe kierunki kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych. Otwarcia konferencji dokonał wicestarosta p. Barański, a następnie p. Żuk odczytała list od Marszałka Województwa. Później p. M. Bresler- Dyrektor ZSGŻiA przedstawiła nowy kierunek kształcenia - technika analityka. Nauczyciele chemii określili zadania, typ ucznia - preferencje oraz możliwości dalszego rozwoju. Zaproszeni goście z zakładów pracy: PROFARM, FARM FRITES, WODOCIĄGÓW, SANEPIDU przedstawili pracę jaka odbywa się w laboratoriach ich zakładów i o możliwości odbywania w nich praktyk. Wszyscy jednak wskazali na konieczność dalszego kształcenia na studiach wyższych. Następny kierunek przedstawił dyrektor PCE - ZSP p. Barański o specjalności: technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, określając typ ucznia i możliwości pracy w tym zawodzie. Przedstawiciele firm: PGE - Zakład Energetyczny ALSTOM - Turbiny Wiatrowe, Lane Energy Poland - Platformy Wiertnicze omówili jakiego typu pracowników poszukują. Każdy z nowych kierunków w oczach pracodawców daje możliwość szybkiego znalezienia dobrze przygotowanego pracownika. Po zakończonej konferencji uczniowie udali się do zakładów pracy: Biogazowi w Potęgowie, Profarmu, Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Sanepidu. Uczniowie naszej szkoły udali się do Farmy Wiatrowej w Kopaniewie, gdzie firma ALSTOM stawiać będzie turbiny wiatrowe. Na zakończenie konferencji wszyscy uczestnicy otrzymali od firmy - gadżety reklamowe. Pan Barański zaprosił wszystkich uczniów na Powiatowe Targi Edukacyjne w dniach 24-26.03.2015r. Uczniowie trzecich klas naszej szkoły zapoznają się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych 26 marca br.

 

 

 

 

ŚWIĘTO WIOSNY I PODRÓŻ DO ŚWIATA CHEMII

 

Jedną z tradycji Gimnazjum w Łebie są coroczne obchody pierwszego dnia wiosny. W różnych miejscach to święto celebruje się inaczej. Wielobarwny , rozkrzyczany pochód, zazwyczaj poprzebieranych młodych ludzi, maszeruje ulicami w poszukiwaniu różnego rodzaju zbiorników wodnych, po to tylko, żeby zatopić w nich Marzannę, najczęściej słomiany symbol odchodzącej zimy. Nasze gimnazjum pierwszy dzień wiosny w tym roku witało inaczej. Na zaproszenie pani Izabeli Rejmak odwiedzili nas pracownicy Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia. Przybliżając nieco naszych gości, w skrócie można powiedzieć, że Centrum to zespół naukowo-dydaktyczny związany z uczelnią wyższą zajmujący się popularyzacją chemii i dydaktyki chemii. Obchody zatem przybrały charakter niecodzienny. Organizatorzy podzielili uczniów na dwie grupy. Podczas gdy jedna brała udział w fantastycznych, zupełnie nieprawdopodobnych doświadczeniach chemicznych, druga odpowiadała na pytania w konkursie wiedzy z dziedziny chemii. Konkurs ten to inicjatywa i zaangażowanie koła chemicznego. Wszystko to odbywało się w niezwykłej, przyprawiającej o zawrót głowy oprawie. Przez długie chwile mogliśmy poczuć się niczym bohaterowie filmów sci-fi. Po wszystkim, zapewne by powrócić do rzeczywistości, uczniowie zatracili się w konkursie karaoke. Tego dnia naprawdę bawiliśmy się świetnie i z pewnością specyficzna atmosfera, fantastyczne zupełnie doświadczenia zastaną z nami na dłużej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WYBÓR SZKOŁY I ZAWODU

 

Uczniowie klas trzecich mają już klika spotkań zawodoznawczych za sobą. W ostatnim czasie gościliśmy w naszej placówce dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych i ich doradców zawodowych. Była to okazja do zapoznania się ze strukturą sytemu szkolnictwa w Polsce i ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych powiatu lęborskiego. Taka organizacja spotkań  z przedstawicielami szkół jak i wybranych profesji służy wzmacnianiu wśród uczniów świadomości potrzeby planowania swojej edukacji, zawodu i kariery zawodowej. To okazja do dyskusji na temat możliwości uzyskania wykształcenia i zwiększenia szansy na zatrudnienie.

 

 

 

 

SPOTKANIE Z KURATOREM SĄDOWYM

 

19 lutego 2015 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów kl. I, II i III z kuratorem sądowym panią Beatą Grzymkowską. Przeprowadzona prelekcja dotyczyła pracy kuratora sądowego, struktury sądów, a także przejawów demoralizacji wśród młodzieży. Pani kurator zwróciła szczególną uwagę na niewłaściwe zachowania uczniów w szkole, takie jak wagary, bójki, środki psychoaktywne czy palenie papierosów. Gimnazjaliści zostali zapoznani z konsekwencjami takiego postępowania. Ciekawym punktem okazała się możliwość przeglądania akt sprawy.

 

 

 

 

DYSKOTEKA SZKOLNA I PIĄTKOWY RADIOWĘZEŁ

 

29 stycznia w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa. Imprezę poprowadził Szymon Kołodziejczyk.  Muzyka, oświetlenie i atmosfera były świetne, ale tym razem nie dopisała frekwencja. Jednak nasi chłopcy bawili się wyśmienicie. W ostatni piątek przed feriami na uczniów czekały dodatkowe atrakcje. Radiowęzeł wraz ze swoją muzyką już od rana zapowiadał fantastyczną zabawę. Uczennice klasy IIIa  zebrały się liczną grupą na szkolnym korytarzu i tańczyły skocznie do układu muzycznego. Pomysł spodobał się wszystkim, także chłopcom, którzy szybko dołączyli do zespołu tańczących.

 

 

 

 

BEZPIECZNE FERIE

 

Mając na uwadze bezpieczeństwo naszych uczniów w szkole, jak i w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych 30 stycznia 2015 roku odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z funkcjonariuszem Komendy Komisariatu Policji w Łebie nt. "Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych". Spotkanie zorganizowała pani pedagog - Marta Kajnowska. Mł. asp. Piotr Pobłocki omówił wszelkie zagrożenia czyhające na uczniów w trakcie ferii zimowych oraz sposoby jak ich uniknąć. Gimnazjaliści zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa podczas uprawiania różnych sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Życzymy udanych i bezpiecznych ferii zimowych!

 

 

WIZYTA W SCHRONISKU DLA ZWIERZĄT W MAŁOSZYCACH

 

26 stycznia zakończyła się zbiórka darów dla zwierząt ze schroniska w Małoszycach. Wspólnie zebraliśmy wiele worków karmy suchej i około 30 kg karmy mokrej.  W czwartek, 29 stycznia członkowie koła biologicznego wraz z opiekunami  przekazali do schroniska oprócz karmy także koce, materace, poduszki, miski, zabawki i obroże. Pobyt w schronisku okazał się żywą lekcją biologii. Spotkaliśmy tu wiele zwierząt, np. psy, koty, gołębie, króliki, a nawet bociana, którego można było nakarmić i oglądać z bliskiej odległości. Właścicielka schroniska rozmawiała z uczniami na temat psychiki zwierząt, sposobów zachowania się w razie niebezpieczeństwa pogryzienia przez psa oraz jak otoczyć właściwą opieką zwierzęta domowe. Pani Ewelina Bas i pani Marta Kajnowska wraz z członkami koła biologicznego serdecznie dziękują za pomoc na rzecz zwierząt!

 

 

 

 

 

 

 

LODOWISKO

 

Zajęcia podczas ferii zimowych organizowane przez Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Łebie

 

Lp.

Termin

godzina

Rodzaj zajęć

miejsce

Nauczyciel prowadzący zajęcia

1

2.02.2015r.

3.02.2015r.

6.02.2015r.

 

13:00 – 14:00

Nauka i doskonalenie jazdy     na łyżwach

lodowisko

Janusz Stawrosiejko

 

2

2.02.2015r.

 

 

18:00 – 20:00

 

Badminton

 

hala sportowa

 

Janusz Stawrosiejko

4.02.2015r.

3

9.02.2015r.

od godz. 12:00

Gra miejska

teren miasta Łeby

Tomasz Antoszek

4

10.02.2015r.

od godz. 12:00

Impreza na orientację

teren wokół gimnazjum

Tomasz Antoszek

5

11.02.2015r.

godz. 18:00

Ognisko ze śpiewaniem piosenek turystycznych i harcerskich

gimnazjum

Tomasz Antoszek

6

12.02.2015r.

godz. 16:00

Nauka pierwszej pomocy przedlekarskiej

gimnazjum

Tomasz Antoszek

7

6.02.2015r.

 

16:0 0 – 19:00

Zajęcia wokalno- instrumentalne

gimnazjum

Piotr Fugiel

13.02.2015r.

 

9:00 – 12:00

 

WOŚP - ,,POMAGAMY, GRAMY, RATUJEMY….MEWĘ „

 

11 stycznia br. sztab założony już kolejny raz przez Gimnazjum Papieża Jana Pawła II w Łebie wspierał ogólnopolską akcję WOŚP. Na konto fundacji została przekazana kwota 6 043,61. Sztab zadbał o gadżety do licytacji z Klubu ABSURD, WOŚP i CIT.   Zaproszone zespoły muzyczne WAVE, BIEDRONKI, taneczny PRESTO i Klub Karate SHOTOKAN zadbały o atmosferę w czasie aukcji. Zaś o siły w licytacji zadbała kawiarenka, która podnosiła poziom cukru i nawilżenie strun głosowych. W rolę licytatora wcieliła się  pani wicedyrektor Elżbieta Frączek, która licytowała obrazy, gadżety WOŚP, jeden dzień w fotelu burmistrza, godzinną licencję na nauczyciela Gimnazjum w Łebie.

Zabawa w czasie licytacji była cudowna, gdyż niektórzy z licytujących podbijali kwotę ciągłą licytacją, oddając zakupioną rzecz na ponowną licytację. Najwyższą kwotę zapłacono za ikonę ufundowaną przez p. Zbigniewa  Karapudę. Wśród gości, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i wsparli cel 23 finału orkiestry byli: Senator Kazimierz  Kleina, Radny Powiatu Mirosław Tandek, Przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Stasiak, Radna  Katarzyna Mazur, Burmistrz Miasta Andrzej Strzechmiński oraz grupa Morsów, którzy promowali zdrowy tryb życia.

Dziękujemy wszystkim, którzy okazując dar serca  wzięli udział w WOŚP, a przede wszystkim pani Marcie Kajnowskiej szefowi sztabu, prowadzącej imprezę pani Elżbiecie Frączek, wolontariuszom i opiekunom, którzy kwestując na rzecz orkiestry uratowali mewę, którą przekazali strażakom. Finałem każdej orkiestry jest światełko  do nieba, którego fundatorem był Marcin Marczyk. Wszystkim osobom za bezinteresowną pracę dziękujemy, jesteście ANIOŁAMI, a kto was nie zna, nigdy nie poznał anioła.  SIE MA  za rok!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

JEST TAKI DZIEŃ BARDZO CIEPŁY, CHOĆ GRUDNIOWY

JASEŁKA BEZ SŁÓW

Ten dzień to czas spotkania, które daje możliwość zastanowienia się nad tajemnicą narodzenia Króla Miłości - Jezusa Chrystusa. To także okazja do spotkań z drugim człowiekiem w serdeczności, której często brakuje nam w życiu codziennym. Takie wigilijne spotkanie miało miejsce w naszym gimnazjum 19 grudnia 2014 roku. W tym szczególnym dniu swoją obecnością zaszczycili nas rodzice, zarówno podczas szkolnych jasełek jak i przy wigilijnym stole. Pani Joanna Jagodzińska, która czuwała nad przygotowaniem uroczystości świątecznych powitała całą społeczność szkolną oraz złożyła bożonarodzeniowe życzenia. Wszyscy czekali w napięciu na przedstawienie jasełkowe, które  w tym roku miało charakter inny od tych w latach poprzednich. Nasi aktorzy odegrali swoje role przy odpowiednio dobranych kolędach, a to wszystko bez słów. Połączenie całego wystroju, zaciemnionej sali ora gra świateł wprowadziły widza w odpowiedni nastrój. Wysoki poziom gry aktorskiej,  scenografia i mistrzowska reżyseria spowodowały, że tak żywe stało się przesłanie o narodzinach Pana Jezusa. Jasełka okazały się pełne blasku dzięki ciężkiej pracy uczniów koła teatralnego. To dzięki nim mogliśmy pozwolić sobie na refleksję nad istotą Świąt Bożego Narodzenia. Występ został oceniony gromkimi brawami. Jak zwykle po zakończonym przedstawieniu odbyła się Szkolna Wigilia. W ciepłej atmosferze, dzieląc się opłatkiem życzyliśmy sobie zdrowych i radosnych Świąt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BEZPIECZEŃSTWO UCZNIÓW

 

W czwartek, 18 grudnia 2014r. odbyło się spotkanie z policjantem Komendy Policji w Łebie panem  Piotrem Pobłockim. Tematem spotkania było bezpieczeństwo podczas nadchodzącej przerwy świątecznej oraz ferii zimowych.  Ferie świąteczne to czas radości,  ale także wielu czyhających niebezpieczeństw. Młodzież została poinformowana o zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu, obsługi fajerwerków itp. Takie spotkania odbywają się cyklicznie w celu podniesienia świadomości bezpieczeństwa uczniów.

 

 

KURS KOSMETYCZNY, CZYLI DBAM O SIEBIE

 

W ubiegłym tygodniu w naszej szkole odbyło się spotkanie dziewcząt kl. I, II i III z kosmetyczką, panią Kingą i panią Alicją. Uczennice zapoznały się z prostymi, ale naturalnymi sposobami dbałości o własną skórę. Kosmetyczka omówiła podstawowe etapy pielęgnacji twarzy, czyli co należy zrobić i o czym pamiętać, by długo cieszyć się piękną cerą. Dziewczęta pamiętajcie, aby po myciu zawsze twarz przemyć antybakteryjnym tonikiem, a niedopuszczalne jest zapominanie o demakijażu przed pójściem spać. Gimnazjalistki przeszły również kurs lekkiego makijażu, który można sobie wykonać do szkoły, by nie zwracać na siebie uwagi. Zajęcia te były miłym urozmaiceniem i dostarczyły dziewczętom wielu cennych wskazówek, które z pewnością wykorzystają w życiu codziennym. spotkanie odbyło się na zaproszenie pani Elżbiety Frączek.

 

 

 

 

PRAWA CZŁOWIEKA

 

15 grudnia 2014 roku odbyły się zajęcia, które poprowadził Dawid Foks, absolwent naszej szkoły. Zajęcia miały charakter warsztatów, na których młodzież pracowała w grupach jak i indywidualnie, rozwiązując zadania testowe z zakresu praw i obowiązków każdego z nas. Warsztaty zorganizowane w naszej placówce okazały się bardzo absorbujące i ciekawe.

 

 

RAZEM ŁATWIEJ POKONAMY TRUDNOŚCI

 

15 września 2014 roku spotkali się na stadionie w Charbrowie niepełnosprawni intelektualnie absolwenci naszej szkoły na imprezie pod hasłem  ,,Razem łatwiej  pokonamy trudności”. Olimpiada osób niepełnosprawnych odbyła się po raz szósty. Asia, Aneta, Darek, Michał oraz obecna uczennica Alicja aktywnie brali udział w przygotowanych zadaniach konkursowych. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy. Grupowe zdjęcie wykonał absolwent naszej szkoły Michał Byczke.

 

 

ŚWIĘTO DORSZA

 

Pomuchel jest kaszubską nazwą dorsza. To jedna z najlepszych imprez kulinarnych w Polsce. Jak co roku odbywa się w Łebie w niedzielę najbliższą odpustowi św. Mikołaja. Wykwintność różnorodnych dań , a zwłaszcza potraw rybnych przyciąga wielu smakoszy. W tym roku w bogatym programie znalazły się m.in. konkurs potraw rybnych, zupa rybna ze szkolnej stołówki, kiermasz świąteczny rękodzieła i ozdób świątecznych, a także loteria fantowa. Na szczególną uwagę zasługiwał pokaz kulinarny gościa specjalnego Sebastiana Olmy – zwycięzcy II edycji programu TOP CHEF. Gimnazjum w Łebie także miało znaczący udział w XVI Łebskim Festiwalu Pomuchla. Gimnazjalny zespół muzyczny „Wave” z pomocą absolwentek ubiegłorocznego zespołu „Little Talks” rozpoczął wielki festiwal z bogatym repertuarem. Opiekę nad zespołem muzycznym sprawował nauczyciel zajęć artystycznych pan Piotr Fugiel.

 

                     6 GRUDNIA CZYLI MIKOŁAJ W AKCJI

 

Tegoroczne miejskie mikołajki cieszyły się największą frekwencją od lat. Na prezydenckim deptaku, przy ogromnej choince, spotkali się przedstawiciele różnych grup wiekowych mieszkańców naszego miasta, począwszy od najważniejszych tego dnia najmłodszych, poprzez ich starsze rodzeństwo, rodziców, wujków i znajomych, skończywszy na  niemałej grupie seniorów. Każdy z nich, zgodnie z kilkuletnim zwyczajem, chciał zawiesić na zielonym drzewku świadczącą o przynależności do miejskiej rodziny własną świąteczną bombkę. Młodzież  przygotowała specjalną wersję ozdoby z wizerunkiem Jana Pawła II – patrona łebskiego Gimnazjum. Mimo braku śniegu i ujemnej temperatury atmosfera zbliżających się świąt Bożego Narodzenia unosiła się w powietrzu. Zorganizowane przez Urząd Miasta wspólnie z Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Łebie IV Ubieranie Choinki Miejskiej prowadził specjalnie na to popołudnie zaproszony do naszego miasta Elf wraz ze wspomagającą wszystkich Śnieżką. Na samodzielnym stanowisku zasiadła natomiast Królowa Śniegu, która zachęcała wszystkich do oglądania swoich „czarów”. Przede wszystkim zaś zjawił się oczekiwany przez wszystkich Mikołaj, i choć bez sań i reniferów, nikt nie miał wątpliwości co do tego, że jest prawdziwy. Dzieci od razu ustawiły się w długiej kolejce do niego, siadały mu na kolanach, lgnęły do jego długiej brody, a on cierpliwie i niestrudzenie odpowiadał na wszystkie, nawet te najbardziej zaskakujące z zadawanych mu pytań. Te same dzieci za chwilę pobiegły na stworzoną specjalnie dla nich mini-arenę sportową, po to, by wziąć udział w różnego rodzaju konkurencjach i podzielonych na III kategorie wiekowe  zabawach. O atrakcyjność tych zmagań zadbały Marta Kajnowska  - pedagog oraz Marzena Szachniuk – nauczyciel języka angielskiego z Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Łebie wraz ze swoimi podopiecznymi (Szymon Kołodziejczyk i Kamil Labuda z klasy III a). Dodajmy tylko, że przegranych nie było. Było za to mnóstwo zabawy i uśmiech na twarzach nie tylko najmłodszych uczestników spotkania. Na wszystkich zebranych tego wyjątkowego popołudnia czekał przygotowany  przez ZDROWOTEL w Łebie specjalny poczęstunek w postaci przepysznych, pachnących zbliżającymi się świętami ciast i placków oraz ciepłych napojów, a także cieszącej się nadzwyczajną popularnością gorącej czekolady serwowanej przez CARITAS w Łebie. Wszystko to przy piosenkach gimnazjalnego zespołu Wave oraz pod czujnym okiem Burmistrza Miasta Andrzeja Strzechmińskiego, w błysku fleszy i obiektywach nieocenionych Agnieszki Pałac i Pawła Dąbrowskiego z Biura Promocji Miasta.

 

 

 

 

 

 

 

SZKOLNE MIKOŁAJKI 2014

 

Niby dzień jak każdy inny, ale to przecież MIKOŁAJKI!

 

 

SPOTKANIE Z DIETETYKIEM

 

Po raz pierwszy w łebskim gimnazjum odbyło się spotkanie z dietetykiem pod hasłem ,,Jemy zdrowo i smacznie’’. Był to wykład w połączeniu z prezentacją multimedialną, który dotyczył ważnych problemów metabolicznych. Każdy człowiek dla utrzymania prawidłowych funkcji organizmu musi mu dostarczyć codziennie niezbędnych składników pokarmowych. Jeżeli mają miejsce jakiekolwiek zaburzenia odżywiania się w postaci gwałtownego tycia, utraty wagi, braku energii i zmęczenia to sygnał, że należy zastanowić się nad własnym trybem życia i sposobem odżywiania.

 

 

PRÓBNE TESTY GIMNAZJALNE

 

26, 27 i 28 listopada 2014 roku w naszym gimnazjum odbyły się próbne egzaminy gimnazjalne z historii i wos-u, języka polskiego, przedmiotów przyrodniczych i matematyki oraz języka obcego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. 26 listopada o godz. 8.00 uczniowie napisali test z historii i wos-u, który trwał 60 minut. Po przerwie, o godz. 10.00, rozpoczął się 90-minutowy egzamin z języka polskiego. Następnego dnia jako pierwsza odbyła się część przyrodnicza (test z biologii, geografii, chemii i fizyki), a potem matematyka. 28 listopada gimnazjaliści przystąpili do rozwiązania testów z języka angielskiego i języka niemieckiego. Wkrótce poznamy wyniki próbnych egzaminów. Zdaniem uczniów klas trzecich najtrudniejsza okazała się matematyka.

 

 

 

 

ROZMOWA Z AUTOREM KSIĄŻKI "FANABERIA"

7 października uczniowie z koła redakcyjnego przeprowadzili wywiad z Łukaszem Kotkowskim, autorem książki pt. „Fanaberia”. Zapraszamy do przeczytania wywiadu!

 

R.:  Dzień dobry.

Ł.K.:  Witam.

 

R.: Czy jako dziecko wiązał pan swoją przyszłość z pisaniem powieści?

Ł.K.:  Nie. Wiązałem ją bardziej z muzyką i myślałem, że tak już zostanie.

 

R.: Kiedy ostatecznie postanowił pan zostać pisarzem?

Ł.K.: Jakoś trzy lata temu, choć przyznać muszę, że długo przyszło mi czekać na jego realizację.

 

R.: Czy ma pan pomysł na kolejną książkę?

Ł.K.: Mam i jestem już nawet w trakcie jej pisania, ale tak jak mówiłem na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece w Łebie - co z tego wyjdzie, dowiem się po napisaniu ostatniego słowa.

 

R.: Jakie były początki pisarskie?

Ł.K.: Bardzo dużo pisałem do lokalnych gazet, już będąc w liceum. Zaczęło się od wypracowań w szkole, szkolnego koła redakcyjnego w gimnazjum, licznych opowiadań w liceum,  ale sama „Fanaberia” jest pierwszym większym wyzwaniem pisarskim.

 

R.: Jacy autorzy stanowią pana inspiracje?

Ł.K.: Przede wszystkim Stephen King – jego życie i twórczość.

 

R.: Skąd czerpie pan pomysły na pisanie książek?

Ł.K.: Dosłownie ze wszystkiego co mnie otacza, inspiracje są wszędzie. Trzeba tylko nauczyć się je wyłapywać, nigdy nie wiadomo kiedy przyjdzie natchnienie.

 

R.: Czy przeżywa pan książki już podczas pisania?

Ł.K.: Tak, bo odczuwam dokładnie to samo, co odczuwa czytelnik. Nie wiem co się stanie pisząc książkę, więc bawię się równie dobrze jak czytający ją.

 

R.: Skąd wziął się pomysł na tytuł książki?

Ł.K.: Każde zło, które robimy w życiu jest podyktowane zachcianką, fanaberią i właśnie to stanowi motyw przewodni całej książki. Zło, które robimy jest tylko
i wyłącznie wymysłem, fanaberią, bo  każdy człowiek jest dobry

 i tylko od nas zależy czy powstrzymamy te zachcianki.

 

R.: Jaki jest pana ulubiony gatunek literacki?

Ł.K.: Sensacja, thriller, kryminał i fantastyka.

 

R.: Czy koło redakcyjne w gimnazjum, do którego pan uczęszczał miało wpływ na pański warsztat pisarski?

Ł.K.: Niewątpliwie, bo w ten sposób szlifuje się czysty warsztat pomiędzy ideą, a pomysłem, umiejętnością pisania a sklecenia zdania, postawienia przecinka we właściwym miejscu. To wynosi się ze szkoły, jeżeli w szkole się tego nie nauczy, nie nauczy się już nigdy. Takie kółka pisarskie są ogromną zaletą i uczą nas stawiać przecinek we właściwym miejscu.

 

R.: Co skłoniło pana do napisania „Fanaberii”?

Ł.K.: Na początku było opowiadanie, które w finalnej wersji stanowi prolog do powieści. Wszystkie osoby, którym je pokazałem powiedziały, żebym pisał dalej. Postanowiłem więc połączyć to wszystko z innym pomysłem i w ten sposób zrodziła się opowieść „Fanaberia”.

 

R.: Dziękujemy za wywiad.

Ł.K.: Ja również dziękuję za rozmowę.

Patrycja  Labuda i Zuzanna Staniaszek

 

„NIE MA RADOŚCI BEZ NIEPODLEGŁOŚCI”, CZYLI APEL NA STADIONIE

 

W piątek, 7 listopada 2014r. odbył się apel z okazji 96. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Była to akademia inna niż dotychczas, dlatego że sala przypominała STADION NARODOWY przybrany w kolory: biały i czerwony. Uczniowie przy wejściu w ramach biletów wstępu zostali pomalowani na policzkach w barwach flagi narodowej. Miejsca przypominały trybuny zaś po przeciwnych stronach jedną bramkę stanowił ekran z flagą, na którym pojawiał się pokaz slajdów  do piosenek: „Biały krzyż”, „Obława”, „Tyle było dni”. Drugą bramkę stanowiła dekoracja i członkowie zespołu muzycznego „Wave” pod dyrygenturą p. P. Fugla. Prowadzący Błażej Peta i Karolina Burzyńska sprawili, że treści przekazywane słuchane były z powagą. Największy zachwyt sprawiła projekcja piosenki „Uprising” zespołu Sabaton, ponadto wystąpienie J. Piłsudskiego – Norberta Jabłko (kl. IIIa) oraz wykonanie piosenki „Obława” przez p. wicedyrektor Elżbietę Frączek. Pomysłodawcą scenariusza apelu i przygotowaniem uczniów zajęła się p. M. Kietlińska-Antoniewicz, dekoracją p. M. Kajnowska, stroną techniczną p. T. Antoszek, zaś projekcją Kamil Labuda (kl.IIIa). Swojej pomocy udzieliła także p. E. Bas. Uczniowie- kibice zachowali się godnie w czasie apelu, by po jego zakończeniu przystąpić do turnieju w potyczkach matematycznych pt. „Jeden z sześciu” przygotowanym przez nauczycieli matematyki: p. T. Antoszka, p. L. Fica. Wśród okrzyków stadionowych piszczałek i gwizdków turniej wygrała kl. II a. Wszystkim za udział w apelu dziękujemy. Zapamiętajmy słowa wypowiedziane na jego zakończenie „ Nie lękajmy się być Polakami, przecież Polska nie umarła, póki my żyjemy”.      

 

 

 

 

 

 

 

WYBÓR SZKOŁY Z DORADCĄ ZAWODOWYM

 

27 października 2014 roku uczniowie klas trzecich spotkali się z doradcą zawodowym ze szkoły Agrobiznesu (tzw. Rolniczaka), który zapoznał uczniów z nową podstawą programową szkół średnich, maturą i z ofertą kształcenia szkoły. Doradca omówił profile szkoły średniej i zawodowej ukazując możliwości znalezienia się na rynku pracy. Szczególną uwagę doradca  zwrócił na ciągłość kształcenia i zdobywania nowych umiejętności przez całe życie zawodowe człowieka. W ramach spotkania uczniowie wygrywali ołówki, długopisy za poprawną odpowiedź dotyczącą znajomości rynku pracy i kształcenia w Polsce.

 

 

 

DZIEŃ PAPIESKI - WSPOMINAMY

Relikwia krwi św. Jana Pawła II została uroczyście wprowadzona do Parafii św. Jakuba Apostoła w Łebie

 

22. października 2014r. nasza szkoła kolejny raz przekazała relikwię od ks. kardynała Dziwisza na ręce ks. kanonika Zenona Myszk. Relikwia I stopnia zawierała cenną krew ojca św. Jana Pawła II. W poczuciu obowiązku pokolenia JP II zostaliśmy zobowiązani do trwania przy nauce naszego patrona. Rozpoczęcie przekazania relikwii miało miejsce w Boleńcu przy udziale władz kościelnych pod przewodnictwem ks. prałata Tadeusza Reszke z Wejherowa, Ojców Oblatów z Łeby i księży z dekanatu. Władze samorządowe w osobach: W. Tyburskiego - Przewodniczący Powiatu Lęborskiego, W. Namyślaka - Burmistrz Miasta Lęborka, A. Strzechmińskiego - Burmistrz Miasta Łeba ,  K. Szumała - Przewodniczący Rady Miasta Łeby oraz członków Rady Miejskiej, Dyrektorów szkół z Łeby, mieszkańców, uczniów i pocztów sztandarowych z Łeby jak i  II LO z Lęborka. Na początku wystąpił zespół muzyczny Wave z piosenką pt. „W Tobie jest światło" pod dyrygenturą pana Piotra Fugla. Później wszyscy zebrani obejrzeli montaż słowno-muzyczny pt. „Musicie od siebie wymagać, choćby inni od Was nie wymagali” w wykonaniu uczniów gimnazjum pod opieką nauczycieli M. Kietlińskiej-Antoniewicz, E. Bas i T. Antoszka. Na zakończenie został odśpiewany hymn szkoły, którego początek jest wspólny dla całej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Następnie ks. prałat T. Reszke pobłogosławił relikwię, która została uroczyście wprowadzona do Kościoła św. Jakuba Apostoła w Łebie. W kościele została odprawiona msza św. pod przewodnictwem ks. prałata w asyście przybyłych na uroczystość księży. W słowie do zgromadzonych ks. prałat wspominał spotkania z ojcem świętym JP II oraz podkreślił, że powinniśmy być wdzięczni za osobę ojca świętego i dziękować wszystkim tym, którzy okazują nam dobro. Stąd MY dziękujemy wszystkim tym, którzy byli z nami w tym uroczystym dniu i zaszczycili nas swoją obecnością. Dziękujemy… za dobre słowo, gesty... dziękujemy. 

 

 

 

 

 

 

 

ŚLUBUJEMY... DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 

Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała dyrektor szkoły pani Janina Madejowska, która powitała rodziców i przybyłych gości. Wystąpił także Przewodniczący Rady Miejskiej w Łebie pan Krzysztof Szumała, który życzył uczniom jak najlepszych wyników w nauce, a nauczycielom owocnej pracy i wielu sukcesów. Tradycyjnie z okazji Dnia Nauczyciela nasza placówka przybrała odświętny wygląd, aby uczniowie w wyjątkowy sposób mogli okazać wdzięczność swoim pedagogom. W części oficjalnej uroczystości odbyło się przyznanie nagród za sukcesy w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz zaangażowanie w życie placówki. Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymali nauczyciele (Marzena Kietlińska-Antoniewicz, Monika Grudzińska, Tomasz Antoszek, Piotr Fugiel, Wioletta Nowakowska) jak i pracownicy szkoły – Olga Mikułko. Obchody Dnia Edukacji Narodowej to także w naszym gimnazjum czas ślubowania uczniów klas pierwszych. Uwieńczeniem części oficjalnej było ślubowanie na sztandar przez delegacje klasowe. Do ślubowania wystąpiło czworo uczniów, tj. z klasy Ia – Aleksandra Lis i Maria Grąz oraz z klasy Ib – Sandra Czerwińska i Adrian Charytonik. Nasi pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej i otrzymali z rąk dyrektora szkoły pamiątkowe akty nadania tytułu gimnazjalisty. Po uroczystym ślubowaniu nastąpiła część artystyczna. Po raz pierwszy zaprezentował się zespół muzyczny Wave pod opieką pana Piotra Fugla, który w tym radosnym dniu zapewnił profesjonalną oprawę muzyczną. Skład grupy muzycznej: Paweł Pająk, Natalia Kalecińska, Adriana Buszman, Natalia Płotka, Natalia Grzesińska, Aleksandra Gierszewska, Martyna Waras, Karolina Burzyńska, Oliwia Karapuda i Magdalena Królikiewicz. Zespół zaprezentował  kilka znanych  utworów. W ich repertuarze znalazły się: When I'm gone, Zanim powiem słowo, Nim stanie się tak. Chyba wszystkich bez wyjątku zachwycili szkolni instrumentaliści. Na uwagę zasłużyli utalentowany perkusista Filip Salamon, pianista Robert Okenczyc jak i gitarzyści – Jakub Dolecki i Piotr Beczyczko. Jesteśmy świadkami odkrywania nowych talentów.

 

 

 

 

 

 

 

Wystukiwanie rytmu przy pomocy plastikowych kubeczków: Anna Rawa, Katarzyna Kobiela, Norbert Jabłko i Kamil Labuda

 

Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA

 

2 października w naszej szkole odbyła się dyskoteka z okazji święta chłopców. Zabawa ta zorganizowana została z inicjatywy samorządu szkolnego jako prezent dla wszystkich chłopców. Zabawa została urozmaicona przez różnorodne konkursy. Niewątpliwie wszyscy świetnie się bawili!

 

 

 

PAMIĘCI OFIAR MARSZU ŚMIERCI

 

Jak zwykle, w ostatnią niedzielę września, grupa młodzieży naszego gimnazjum uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających ofiary marszu śmierci w Krępie Kaszubskiej. Uczniowie szkoły w Garczegorzu zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, a kompania żołnierzy z Lęborka przeprowadziła apel poległych i oddała salwę honorową. Uroczystość zakończyła msza i krótkie wspomnienie żyjących jeszcze uczestników marszu. W ceremonii brali udział parlamentarzyści, wójtowie okolicznych gmin, burmistrz Lęborka, starosta lęborski, poczty sztandarowe szkół, mieszkańcy Krępy i sąsiednich wsi. 25 stycznia 1945 roku rozpoczął się Marsz Śmierci, czyli piesza ewakuacja więźniów z obozu koncentracyjnego w Sztutowie (niem. Stutthof) na Mierzei Wiślanej. Około 11 tys. więźniów uformowanych w 9 kolumn musiało w ciągu ok. 10 dni przebyć od 120 do 170 km do ośmiu obozów ewakuacyjnych w okolicy Lęborka i Wejherowa w miejscowościach Krępa Kaszubska, Gęś, Tawęcino, Gniewino, Toliszczek, Rybno, Nawcz i Łówcz. Była ciężka i śnieżna zima. Więźniowie dostali tylko po pół bochenka chleba na drogę, a każdy, kto choć trochę ustawał w marszu, był natychmiast rozstrzeliwany. Do wyznaczonych obozów dotarło tylko 7 tys. więźniów, reszta została zabita przez eskortę lub uciekła na postojach. W Krępie zgromadzono prochy około 900 więźniów z obozów w Krępie i sąsiedniej Gęsi oraz ze zbiorowych mogił w Godętowie, Łęczycach i Lubowidzu.

 

 

 

 

ODKRYWAMY ŚWIAT NA LEKCJACH BIOLOGII

 

Uczniowie z klasy Ib, Adrian Charytonik i Łukasz Kulesza zaprosili całą klasę na pokazy doświadczeń. Młodzież zachwycił bardzo prosty, a jednocześnie efektowny eksperyment barwienia kwiatów. Chłopcy przeprowadzili doświadczenie zgodnie z zasadami metody naukowej, nie zapominając o próbie doświadczalnej jak i kontrolnej. Słoik pierwszy z wodą, w którym umieszczono białą różę stanowił próbę kontrolną, a drugi z niebieskim barwnikiem próbę badawczą. Kwiat w słoiku nr 2 zabarwił się na niebiesko, a w słoiku nr 1 pozostał biały. Dlaczego biała róża zmieniła swoją barwę? W łodydze roślin znajduje się tkanka przewodząca wodę wraz z solami mineralnymi do nadziemnych części, czyli do kwiatów i liści. Roślina wraz z wodą pobrała niebieski barwnik, który widoczny jest na zdjęciu w kolorowych płatkach korony. W kolejnym doświadczeniu sprawdzano wpływ coca-coli na zabrudzoną monetę. Okazało się, że rewelacyjnie czyści monety. Wyniki eksperymentu skłoniły wszystkich do sformułowania pytania: Dlaczego warto przestać pić colę? Zawarte w niej szkodliwe substancje zaburzają metabolizm, powodują osteoporozę, a cukier przyczynia się do zachorowania na cukrzycę, choroby układu krążenia i choroby nowotworowe. Natomiast kofeina powoduje drgawki, bezsenność, bóle głowy, nadciśnienie i utratę witamin. Kwaśny odczyn coli jest również zabójczy dla zębów. Ten napój ma więcej kwasu niż sok z cytryny. Teraz już wiecie dlaczego używa się jej do odrdzewiania metalu. Pamiętaj, gdy po wysiłku chce Ci się pić, napij się wody! Jest nie tylko smaczniejsza, ale pozwala zmniejszyć spożycie szkodliwych substancji.

 

 

 

 

WYBORY ZARZĄDU SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

 

We wrześniu odbyły się w gimnazjum wybory do zarządu szkoły. Tegoroczne hasło SU brzmi: „Dobry samorząd słucha opinii uczniów, ma pomysły na działania, zajmuje się problemami życia szkolnego”. Obecnie uczniowie opracowują plan pracy na bieżący rok szkolny, który powstanie w oparciu o uwagi wszystkich uczniów. Samorząd Uczniowski tworzą wszyscy uczniowie szkoły. Władzą wykonawczą Samorządu Szkolnego jest Zarząd SU, który w roku szkolnym 2014/2015 reprezentują: Robert Okenczyc – kl. IIb (przewodniczący SU), Magdalena Królikiewicz – kl. IIa (zastępca SU) i Adrian Charytonik – kl. Ib (skarbnik). Opiekę nad SU sprawują: pani  Marta Kajnowska, pani Monika Rabka, pani Ewelina Bas i pani Marzena Szachniuk.

 

PIĘKNO CZYSTEJ ŁEBY I JEJ PRZYRODY

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2014

 

Podobnie jak w zeszłym roku tak i w tym we wrześniu w naszej szkole odbyło się cykliczne sprzątanie świata. Wyruszyliśmy spod łebskiego gimnazjum o godzinie 11.00, kierując się w stronę lasu przy jeziorze Sarbsko. Zdziwiliśmy się już na samym początku naszego spaceru. Porównując tę samą akcję z ubiegłego roku trzeba stwierdzić, że śmieci w naszej turystycznej mieścinie jest zdecydowanie mniej. Co wpłynęło na tak wielką zmianę w zachowaniu turystów i mieszkańców Łeby? Czyżby ludzie zaczęli dbać o środowisko? Zebraliśmy wprawdzie kilkanaście worków, jednak dobre wrażenie i wiara, że idzie ku lepszemu pozostały. Przy okazji korzystaliśmy z piękna przyrody, w  świadomości, że na te same widoki, zapachy i dźwięki będziemy musieli długo czekać. Zaobserwowaliśmy jak bogata jest flora grzybów, porostów i mszaków Słowińskiego Parku Narodowego. Radosne zachwyty okrzyku rozeszły się, gdy uczniowie znaleźli liść dębu, który na spodniej stronie miał kuliste galasy. Po powrocie do gimnazjum członkowie koła biologicznego zgłębili swoją wiedzę na temat korzystnego zastosowania galasów w przemyśle do produkcji garbników, atramentu czy środków farmakologicznych.  Gimnazjaliści słusznie zauważyli, iż wśród drzew pobliskiego lasu dominuje sosna zwyczajna. Ten gatunek dzięki niewielkim wymaganiom troficznym zajmuje najbardziej ubogie siedliska. Na zakończenie oprócz podsumowania akcji sprzątania i słów pochwały dla najbardziej zaangażowanych w działania na rzecz czystej Łeby, pani Ewelina Bas - nauczyciel biologii zachęciła młodych miłośników natury do obcowania z przyrodą i wyruszenia w teren, aby jak najwięcej móc jeszcze zaobserwować w tym krótkim czasie - jesiennej migracji, kiedy to ptaki odlatują na zimowiska z terenów lęgowych. Uwaga! W tych samodzielnych obserwacjach przydatna może okazać się lornetka.

 

 

 

 

 

 

CIEKAWOSTKA! PIĘKNE I TAJEMNICZE GALASY

 

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

 

Droga do szkoły i ze szkoły do domu jest codziennością w życiu każdego ucznia, aż do kolejnych wakacji. Pamiętajmy, aby droga ta była bezpieczna. Zapewnienie bezpieczeństwa w tym szczególnym okresie jest jednym z zadań dla rodziców, opiekunów, policji, a także organizacji i instytucji mających na celu dobro i bezpieczeństwo dziecka. Aby zapobiegać niebezpieczeństwu, jakie może spotkać dziecko w drodze do i ze szkoły należy przestrzegać pewnych zasad oraz przepisów ruchu drogowego, dlatego 5 września 2014r. uczniowie gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z policjantem panem Piotrem Pobłockim, który rozmawiał z młodzieżą o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych, bezpiecznym zachowaniu się w oczekiwaniu na autobus szkolny, a także o ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu. Była też mowa o innych niebezpieczeństwach, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze. Policjant omówił sposoby ich unikania i pokonywania. Nasz gość omówił także, jaką rolę pełnią elementy odblaskowe. Tematem pogadanki była również odpowiedzialność prawna osób nieletnich. Gimnazjaliści wysłuchali prelekcji na temat agresji, niebezpieczeństwa jakie niesie zażywanie dopalaczy, przemocy wobec rówieśników czy pracowników szkoły. Policjant przypomniał podstawowe zasady zachowania się na terenie szkoły i poza nią. Prowadzący zapoznał młodzież z ich prawami i obowiązkami w świetle prawa. Każdy powinien mieć poczucie bezpieczeństwa w szkole, w domu czy na ulicy, dlatego głównym celem spotkania było przede wszystkim podejmowanie działań profilaktycznych w zakresie poprawy stanu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży na teranie szkoły i poza jej obrębem oraz zapobieganie zagrożeniom, na jakie narażony jest dorastający młody człowiek.

 

 

 

PIELGRZYMKA DO SIANOWA

Wywiad z panią Olgą Mikułko

 

R.: Jak przebiegała tegoroczna trasa pielgrzymki?

O.M.: 12 września o godz. 8.00 wszyscy wierni uczestniczyli we mszy świętej w Kościele świętego Jakuba Apostoła w Łebie. Po mszy wyruszyliśmy drogę z błogosławieństwem księdza proboszcza Zenona Myszka. Trasa pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej Sianowskiej przebiegała następująco przez Nowęcin, Sarbsk, Łebień (pierwszy nocleg i poczęstunek), Łęczyce (przystanek z poczęstunkiem) i Strzepcz (kolejny odpoczynek). Ostatni  odcinek drogi okazał się bardzo krótki i lekki do przejścia. Oczywiście nie zabrakło dźwięków gitar i śpiewu, które oddawały chwałę Bogu i Matce Najświętszej. Wielu po dojściu do Sianowa poczuło wielką ulgę, ale i żal, ponieważ oznaczało to koniec pielgrzymki. Wszyscy pielgrzymi, którzy pokonali przez trzy dni ponad 70 km z radością modlili się w intencji bliskiej sercu przed ołtarzem Matki Bożej.

R.: Czy pogoda sprzyjała pielgrzymom?

O. M.: Tak. Ogólnie było dosyć ciepło, tylko w piątek troszeczkę pokropiło.

R.: Jak wyglądał codzienny plan dnia?

O. M.: Dzień zaczynaliśmy od godzinek. Śpiewaliśmy również piosenki religijne i nie tylko, a pod wieczór odmawialiśmy różaniec. Dzień kończyliśmy Apelem Jasnogórskim .

R.: Jakich przeżyć doświadczyła pani w czasie pielgrzymki?

O. M.: Czuję się trzykrotnie uduchowiona. Była to piękna „Jezusoterapia”.

R.: Kto sprawował opiekę nad młodzieżą?

O.M: Ksiądz Roman Dudek, który prowadził modlitwy i śpiewał pieśni, stanął na wysokości zadania. Młodzież uczestniczyła w każdej modlitwie.

R.: Czego dotyczyła homilia wygłoszona do młodzieży w Sanktuarium Matki Bożej Sianowskiej?

O.M: Ksiądz arcybiskup Tadeusz Gocłowski w swojej homilii wskazał na powołanie Maryi w historii zbawienia. Maryja urodziła się w rodzinie, w której każdy z nas wzrasta i kształtuje swoje powołanie. Dlatego trzeba modlić się o zdrowie i świętość dla rodziny. Z uwagi na świętość życia ludzkiego, każdego człowieka należy traktować ze szczególnym szacunkiem.

R: To za rok powtórka…?

O.M: Chociaż nogi bolały i bąble dały o sobie znać, to z pewnością za rok powtórka!

 

 

 

 

 

 

 

DEBIUTANCKA KSIĄŻKA ŁUKASZA KOTKOWSKIEGO

 

Z dumą informujemy, iż absolwent naszej szkoły Łukasz Kotkowski wydał pierwszą swoją książkę pt. „Fanaberia”. Pani Ewelina Bas, opiekun szkolnego koła redakcyjnego, którego Łukasz przez kilka lat był uczestnikiem oraz nauczyciel języka polskiego pani Marzena Kietlińska-Antoniewicz od samego początku wierzyły w jego talent pisarski. Do dziś w bibliotece szkolnej w archiwalnych numerach biuletynu gimnazjalnego widnieją jego wyjątkowe artykuły o dojrzałym spojrzeniu zarówno na siebie jak i otoczenie. Dziś wszyscy jesteśmy świadkami sukcesu pisarskiego młodego autora. W połowie września nakładem wydawnictwa Novae Res ukazała się debiutancka książka Łukasza Kotkowskiego. Powieść jest już dostępna w zbiorach biblioteki szkolnej i gorąco zachęcamy do jej przeczytania. Fanaberia to trzymający w napięciu thriller. Jeśli jesteś fanem Stephena Kinga to ta literatura z pewnością jest dla Ciebie! W niewyjaśnionych okolicznościach umiera dwudziestolatka. Policja szybko umarza sprawę, uznając śmierć Martyny za naturalną. Zaniepokojona przyjaciółka dziewczyny, Dorota, postanawia wyjaśnić przyczynę zgonu. Udaje się w tym celu do prywatnego detektywa, Tomasza Radziejowskiego, który w toku śledztwa zaczyna dostrzegać powiązania badanej sprawy z nierozwikłaną do końca przed laty serią bestialskich morderstw dokonanych na kilkunastu dzieciach. Co więcej, w międzyczasie zaczynają w okolicy ginąć bez śladu kolejne ofiary… Czy detektywowi uda się rozwikłać niejasną przyczynę śmierci Martyny? Czy ma ona związek z brutalnym mordem dokonanym na grupie kilkulatków? Do czego może się posunąć człowiek z niezabliźnionym piętnem z dzieciństwa? W internecie pojawiły się już pierwsze opinie czytelników związane z tą powieścią. Dla przykładu: Książka bardzo fajna, przyjemnie się ją czyta. Utrzymuje w napięciu, ale nie zawala czytelnika akcją. Przeczytałam ją bardzo szybko i naprawdę polecam. Członkowie Koła Miłośników Biblioteki Gimnazjum w Łebie życzą Wam miłej lektury!

 

Łukasz Kotkowski

 

WITAJ SZKOŁO!

 

1 września 2014 roku o godzinie 9.00 rozpoczął się dla uczniów naszego gimnazjum kolejny rok szkolny. Część oficjalną rozpoczęło wprowadzenie sztandaru szkoły i odśpiewanie hymnu narodowego. W poczcie sztandarowym, reprezentującym społeczność naszej szkoły, wystąpili: Patrycja Labuda, Nobert Piołunkowski i Klaudia Jakubowska. Pani dyrektor Janina Madejowska serdecznie powitała uczniów, nauczycieli, rodziców i wszystkich przybyłych gości. Głos zabrał Przewodniczący Rady Miasta pan Krzysztof Szumała, który serdecznie powitał zebranych i życzył uczniom wielu sukcesów w nowym roku szkolnym. Po przemówieniu uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami. W końcu po dwumiesięcznej przerwie korytarze szkolne wypełniły się śmiechem i gwarem uczniów, którzy udali się do klas wraz z wychowawcami, by zapoznać się z organizacją nowego roku szkolnego. Rok szkolny 2014/2015 po raz pierwszy powitano w budynku gimnazjalnym w nowej sali multimedialnej.