WYDARZENIA Z ŻYCIA SZKOŁY

 

UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

 

Czas ucieka... nowa szkoła i świat czeka...

 

W piątek, 27 czerwca miało miejsce zakończenie roku szkolnego, na którym obecni byli rodzice i zaproszeni goście. Podczas tej uroczystości pani dyrektor Janina Madejowska i wychowawcy wręczyli absolwentom świadectwa ukończenia gimnazjum, nagrody książkowe za szczególne osiągnięcia oraz za działalność na rzecz szkoły. Absolwenci otrzymali róże ufundowane przez uczniów klas drugich i biuletyn gimnazjalny wraz z pamiątkowym tablo. W tym roku tytuł Primus Inter Pares Rada Pedagogiczna przyznała dla Klaudii Szymonik. Nagrodę dyrektora za najwyższą średnią ocen otrzymała również Klaudia Szymonik, a najlepszy wynik z egzaminu gimnazjalnego zdobył Jakub Gwizdała - 90,40 p.  Podczas akademii nagrodzono także uczniów, którzy osiągnęli znakomite wyniki w konkursach kuratoryjnych, tj. Marię Proniewską (finalistka konkursu chemicznego) i Konrada Ślaskiego (finalistę konkursu chemicznego). Po raz kolejny w historii gimnazjum nagrodzono statuetkami osiągnięcia sportowe i artystyczne uczniów klas trzecich - absolwentów. Najlepszymi Prezenterami Roku zostali Filip Majchrzak i Klaudia Szymonik. Tytuł Sportowca Roku otrzymali: Monika Ciężka, Wiktoria Szczepaniak, Wiktoria Kleina, Klaudia Czerwińska, Patrycja Daszkiewicz i Filip Majchrzak. Za osiągnięcia taneczne wyróżniono: Martę Ignatiuk, Urszulę Zawadzką, Monikę Ciężką i Aleksandrę Piechocką. Za osiągnięcia wokalne w zespole Vivo statuetką nagrodzono: Karolinę Kotkowską, Weronikę Malek, Małgorzatę Gwardyś, Alicję Kasprzyk, Natalię Buszman, Aleksandrę Lisowską i Klaudię Szymonik. Za osiągnięcia w zespole wokalno-instrumentalnym Little Talks nagrodę otrzymali: Karolina Kotkowska, Natalia Buszman, Małgorzata Gwardyś, Weronika Malek i Mikołaj Trylewicz. Najlepszymi Dźwiękowcami okazali się: Jarosław Kijaczko, Mateusz Malek i Filip Majchrzak. Najlepszymi aktorami zostali: Mariusz Jędrzejewski, Weronika Malek, Jarosław Kijaczko i Konrad Ślaski. Rodzice uczniów wyróżniających się bardzo dobrą nauką otrzymali od dyrekcji listy gratulacyjne. Były też podziękowania dla rodziców za całoroczną i owocną współpracę. Całość uroczystości uświetniły występy muzyczne pod kierunkiem pana Piotra Fugla. Podczas akademii usłyszeliśmy o debiutanckiej płycie zespołu Little Talks, która powstała w szkolnej pracowni muzycznej dzięki zaangażowaniu młodzieży i nauczyciela muzyki. Nad oprawą taneczną - wykonaniem poloneza przez uczniów klas trzecich czuwała wicedyrektor szkoły pani Elżbieta Frączek. Tradycyjnie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli na ręce dyrekcji szkoły bukiet kwiatów i podziękowania w imieniu uczniów klas trzecich dla rodziców i całej społeczności gimnazjalnej. Życzymy dużo słońca i odpoczynku w czasie wakacji!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DEBIUTANCKA PŁYTA ZESPOŁU LITTLE TALKS

 

W czerwcu 2014 roku z inicjatywy uczniów z zespołu Little Talks został zrealizowany dodatkowy projekt „Szkolnego studia nagrań”. W szkolnej pracowni muzycznej zarejestrowano materiał dźwiękowy. Efektem było powstanie pierwszej płyty nagranej przez uczniów naszego Gimnazjum. Uczniowie biorący udział w nagraniach: Natalia Buszman, Małgorzata Gwardyś, Karolina Kotkowska, Weronika Malek, Mikołaj Trylewicz, Filip Salamon, Piotr Beczyczko, Albert Neczajewski. Opieka nad projektem, realizacja materiału i mastering nagrań – pan Piotr Fugiel. Szatę graficzną płyty zaprojektowała absolwentka naszej szkoły - Teresa Beczyczko.

 

 

 

 

 

IX SŁOWIŃSKI TURNIEJ EKOLOGICZNY O PUCHAR DYREKTORA SPN

 

 

 

 

 

 

 

WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

 

 

 

ZABAWA GIMNAZJALNA 2014

 

 

 

 

 

 

 
 

 

MALI BADACZE

 

16 czerwca 2014r. w klasie chemiczno-fizycznej odbyły się pokazy doświadczeń dla dzieci z przedszkola w Charbrowie. Pokazy zorganizowali: pani Izabela Rejmak, Adriana Buszman, Aleksandra Chwil, Izabela Stachewicz, Błażej Peta, Patrycja Pruba, Maria Proniewska oraz Klaudia Szymonik. Doświadczenia zostały przedstawione w następującej kolejności:

  1. 1. Wulkan.

  2. 2. Kolorowe osady.

  3. 3. Pociąg.

  4. 4. Gaszenie świeczki.

  5. 5. Zamiana cukry w węgiel.

  6. 6. Produkowanie piany.

  7. 7. Ogień bez zapałek.

  8. 8. Wąż.

  9. 9. Ryczący miś.

  10. 10. Fioletowy dym.

  11. 11. Fajerwerki.

Dzieci oraz ich opiekunowie wyszli pełni wrażeń. Panowała miła atmosfera. Przedszkolaki zobaczyły wiele interesujących doświadczeń, chociaż to była mała część tego, co może nam zaoferować chemia.

 

 

 

 

 

 

 

 

DZIEŃ OTWARTEJ SZKOŁY

 

Tradycyjnie po raz kolejny i w tym roku zaprosiliśmy do siebie uczniów klas szóstych Szkoły Podstawowej w Łebie, którzy mieli okazję poznać atuty nauki w naszej placówce, obejrzeć bogato wyposażone w pomoce dydaktyczne sale lekcyjne, uczestniczyć w pokazie doświadczeń chemicznych, a także poznać kadrę nauczycielską i historię szkoły w formie prezentacji multimedialnej.

 

 

 

 

KLASA STRAŻY GRANICZNEJ

 

10 czerwca 2014 roku odbyło się spotkanie uczniów klas trzecich z chorążym sztabowym Straży Granicznej w Łebie Andrzejem Gwiazdą, który przedstawił ofertę edukacyjną Zespołu Społecznych Szkół Ponadgimnazjalnych im. Noblistów Polskich w Łebie. Jednak jego głównym zadaniem było przybliżenie trzecioklasistom klasy o profilu mundurowym. Funkcjonariusz SG omówił szczegółowo kryteria przyjęcia do szkoły, a także warunki, które trzeba spełnić, aby wykonywać zawód strażnika granicznego. Ciekawym elementem spotkania był pokaz ćwiczeń praktycznych przygotowany przez uczniów klasy o profilu straży granicznej. Organizatorami spotkania były pani Marta Kajnowska i pani Ewelina Bas.

 

 

 

 

 

RELIKWIA KRWI ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

 

4 czerwca br. delegacja uczniów i nauczycieli Gimnazjum w Łebie wzięła udział w parafialnej pielgrzymce do Krakowa po relikwię św. Jana Pawła II. Pielgrzymi z Łeby udali się w tym celu do Kurii Metropolitalnej w Krakowie przy ulicy Franciszkańskiej 3. Relikwię z rąk kardynała odebrał ks. Roman Dudek - wikary Parafii pw. Świętego Jakuba Apostoła w Łebie. Słowem przypomnienia kardynał Stanisław Dziwisz  to wieloletni sekretarz papieża Jana Pawła II. Ksiądz kardynał w krótkiej, ale jakże treściwej rozmowie z młodzieżą zapytał  o ich wyniki w nauce, jakie mają zainteresowania, a potem pobłogosławił wszystkim. Miłym akcentem wspólnego spotkania był podarunek dla szkoły - obraz Jana Pawła II i różaniec dla wszystkich uczestników pielgrzymki. Przeżyciem duchowym dla pielgrzymów była możliwość zwiedzania prywatnej kaplicy arcybiskupów krakowskich, w której ks. Karol Wojtyła otrzymał święcenia kapłańskie. Zwiedzaliśmy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i Dom Papieski, który znajduje się w Wadowicach, rodzinnym mieście papieża, a także Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski na Jasnej Górze. Teraz i w Parafii św. Jakuba Apostoła w Łebie wszyscy wierni mogą modlić się do Świętego i uczcić Jego Krew ucałowaniem relikwii. To był niezwykły wyjazd…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WSPOMNIENIA Z WYCIECZKI DO WARSZAWY

 

W dniach 1-5.06.2014r. wyjechaliśmy z klasą na wycieczkę do Warszawy. W ciągu tego całego czasu, który tam spędziliśmy, było  bardzo miło, zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc ważnych dla każdego rodaka. Byliśmy między innymi w Muzeum Powstania Warszawskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, w Parku Łazienkowskim i w Teatrze Buffo, który  jak dla nas, okazał się największą warszawską atrakcją. Obejrzeliśmy musical pt. „Metro”, który  zapewnił wszystkim wiele różnych  emocji i niezapomnianych wrażeń. Byliśmy  oczarowani grą aktorską oraz umiejętnościami  tanecznymi  aktorów, z którymi - dzięki pani Monice Grudzińskiej - mamy pamiątkowe zdjęcie. Czymś równie pięknym było zwiedzanie  Starego  Miasta nocą, które oddawało prawdziwą atmosferę starej Warszawy. Całości obrazu  dopełniały  nowoczesne restauracje m.in. Magdy Gessler. Pobyt w stolicy obfitował w przypadkowe spotkania  ważnych postaci z życia naszego państwa, np. Leszka Millera. W tym czasie odbywało się w Warszawie spotkanie z przedstawicielami mocarstw ze świata polityki. Była okazja, by pomachać i zobaczyć przejeżdżający samochód  Baraka  Obamy - prezydenta  USA. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że mieszkańcy stolicy są przyjaznymi ludźmi, zapytani o drogę, chętnie ją wskazywali. Spędzony czas pozwolił nam poznać się wzajemnie czasem w zupełnie nowych sytuacjach. Zauważyliśmy, jakim potrafimy być zgranym zespołem. Cieszymy się, że doszło do naszego wyjazdu. Doskonale wiemy, że gdyby nie determinacja i zaangażowanie  pani Moniki Grudzińskiej i pani Grażyny Braun- Rulewskiej nie zwiedzilibyśmy Warszawy w tak interesujący sposób.

 

 

KONIEC KOMUNIZMU

 

Trzeci czerwca w naszej szkole nie był zwyczajnym dniem. Na samym początku spotkania uczniowie I, II i III klas obejrzeli film pt. „Polskie drogi do niepodległości” o tematyce komunizmu, a właściwie jego upadku i pierwszych wolnych wyborach. Zdaniem uczniów klasy IIIa film był bardzo ciekawy i poszerzał wiedzę z zakresu najnowszej historii Polski. Około godziny dziewiątej, po projekcji filmowej do naszej szkoły zawitał senator Rzeczypospolitej Polskiej – Kazimierz Kleina. Pan Kazimierz opowiadał o trudach i niedogodnościach życia w PRL-u i dążeniach Polaków do odzyskania wolności. Senator podzielił się swoimi doświadczeniami i opiniami. Podarował szkole plakat z pierwszych wolnych wyborów, który znalazł we własnych zbiorach. Później rozgorzała dyskusja na temat pojęcia dzisiejszej wolności i Unii Europejskiej. Zdaniem senatora do szeroko rozumianej władzy powinni aspirować ludzie młodzi.

 

 

 

 

 

 

ZAKOŃCZENIE ROKU KONKURSOWEGO

 

LISTA UCZNIÓW NAGRODZONYCH ZA SZCZEGÓLNE OSIĄGNIĘCIA W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

 
1. Konkurs Wiedzy o Łebie - Klaudia Szymonik, Maria Proniewska, Weronika Malek i Karolina Kotkowska

2. Konkurs Dendrologiczny - Karolina Burzyńska, Paweł Pająk, Anna Rawa i Bartosz Karpus

3. Mistrz Sudoku - Jarosław Kijaczko

4. Najlepszy Czytelnik - Paweł Pająk

5. Konkurs Matematyczny:

kl. I - Aleksandra Chwil, Błażej Peta i Filip Salamon

kl. II - Paweł Pająk, Dawid Sosnowski, Daniel Gałązka.

6. Konkurs "Matematyczne Mistrzostwa Polski Dzieci i Młodzieży" - Konrad Ślaski, Daniel Gałązka, Paweł Pająk

7. Konkurs fotograficzny "Zjawiska przyrodnicze" - Natalia Buszman/Barbara Radłowska i Klaudia Okrój/Adriana Buszman

8. Konkurs chemiczny - kl. I - Błażej Peta, Adriana Buszman/Izabela Stachewicz, Patrycja Pruba

9. Zbiórka płyt - Bartosz Rybski

10. Konkurs języka angielskiego z elementami wiedzy o krajach anglojęzycznych - Weronika Malek/Maria Proniewska (kl. III) i Paweł Pająk/Izabela Stachewicz (kl. I i II)

11. Konkurs języka angielskiego "Reading..."

kl. II - Oliwia Karapuda/Paweł Pająk;

kl. I - Błażej Peta/Izabela Stachewicz/Paweł Piotrowski;

kl. III - Weronika Malek.

12. Kronika Szkolna - Alicja Kasprzyk, Barbara Radłowska, Kinga Kempińska

13. Za aktywny udział w życiu szkoły poprzez pracę w Samorządzie Szkolnym - Hanna Złoch, Klaudia Nastuniak

14. Za aktywny udział w zajęciach bibliotecznych i redakcyjnych - Aleksandra Lisowska, Aleksandra Chwil, Magdalena Królikiewicz, Maria Proniewska, Justyna Bullmann, Karolina Kotkowska, Robert Okenczyc, Klaudia Szymonik, Patrycja Labuda, Aleksandra Piechocka, Wojciech Majsak

15. Za aktywny udział w zajęciach Piłki Siatkowej - Izabela Stachewicz, Aleksandra Chwil.

 

 

 

 

 

„A Paryż cały tańczy, gdzieś tam, pod stopami,

 Z wieżą Eiffla, Sekwaną, Notre Dame, kasztanami.

Serce szaleje i coś we mnie mięknie: Jezu! Jak pięknie!”

                                                                                                    L. Siemińska

 

16 maja młodzież gimnazjalna wybrała się na wycieczkę do Francji. Podróż trwała tam 20 godzin, ale nie mogliśmy się już doczekać dotarcia do celu. Podczas jazdy towarzyszył nam dziennik podróży, w którym każdy mógł opisać swoje wrażenia.

 

 

 

 

 

Pierwszego dnia mieliśmy w programie wjazd na szczyt wieży Eiffla, przejście pod Łukiem Triumfalnym, Pola Elizejskie, Plac Concorde, Plac Pigalle, Plac du Terre, Bazylika Sacre Coeur.

Najbardziej podekscytowani byliśmy wjazdem na wieżę Eiffla. Bardzo zachwyciła nas panorama miasta. Na dół zdecydowaliśmy się nie zjeżdżać windą, lecz zejść schodami. Wydawało się nam, że nie mają końca!

Drugiego dnia program przewidywał zwiedzanie cmentarza Pere Lachaise, na którym pochowany jest nasz wybitny rodak Fryderyk Chopin, spacer ogrodem Luksemburskim, przejście obok Panteonu, Sorbony i dzielnicą łacińską, podziwialiśmy także obok hotel de Ville i weszliśmy do katedry Notre Dame. Byliśmy także w Wersalu. Wieczorem wybraliśmy się w rejs po Sekwanie. Podziwialiśmy tam niezapomniany widok Paryża nocą, m.in. oświetloną wieżę Eiffla.

Trzeciego dnia zwiedzaliśmy Pałac Inwalidów (widzieliśmy tam grób Napoleona), spacerowaliśmy ogrodami Tuileries oraz byliśmy w muzeum perfum.

Na czwarty dzień czekaliśmy z niecierpliwością, mianowicie spędziliśmy cudowny dzień w Disneylandzie, spełniając tym samym nasze dziecięce marzenia. Każda atrakcja będzie dla nas niezapomniana, lecz najbardziej podobał nam się Rollercoaster Space. Wchodziliśmy na niego po kilka razy! Po pobycie w Disneylandzie wybraliśmy się w podróż do Belgii.

Piątego dnia wybraliśmy się na zwiedzanie Brukseli - stolicy Belgii. Byliśmy w Parlamentarium, w którym mieliśmy możliwość  zapoznania się z historią UE, następnie przeszliśmy do centrum miasta, gdzie m.in. zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie pod fontanną Manneken Piss- czyli fontanną siusiającego chłopca – symbolem Belgii. Tuż po tym mieliśmy czas wolny, podczas którego mogliśmy kupić słynne belgijskie czekoladki. Po zwiedzaniu wybraliśmy się w drogę powrotną do domu. Trwała ona odrobinę krócej niż się spodziewaliśmy. Wszyscy wrócili do domów bardzo zadowoleni i z uśmiechami na twarzy!!!

Słynne powiedzenia i cytaty :

„Darmo, darmo…”

„Pięć za jedno!”

„Mama kup!”

„Parole, parole, parole..."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W GÓRACH JEST WSZYSTKO CO KOCHAM

 

21 maja w godzinach wieczornych uczniowie klasy IIIa wraz z opiekunami p. Grażyną Braun-Rulewską i p. Marzeną Kietlińską-Antoniewicz wyjechali na wycieczkę do Szczyrku. Przejazd odbył się pociągiem nocnym z Gdyni do Bielsko-Białej, dla niektórych była to pierwsza podróż pociągiem tak daleko 800km. Na miejsce dotarli około południa. Popołudnie 22 maja spędzili w górach wjeżdżając wyciągiem narciarskim na szczyt Skrzyczne, a następnie z niego schodząc. Wieczór spędzili przy ognisku i śpiewie. Długa12- godzinna podróż pociągiem dała się odczuć, stąd wszyscy szybko poszli spać. W piątek 23 maja zwiedzali Szczyrk szlakiem rowerowo-pieszym nad Żylicą. Oglądali próbne skoki na igielicie przed Międzynarodowym Turniejem Młodzieży. Odwiedzili pl. Św. Jakuba, Sanktuarium oraz moczyli nogi w Żylicy. Po obiedzie udali się do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Wycieczka w to miejsce okazała się niezwykłą lekcją nie tylko historii, ale dała wiele powodów do przemyśleń. 3,5- godzinne zwiedzanie odbywało się w ciszy i szacunku dla ofiar. Wieczorna kolacja odbyła się w pizzerii „Węgrzynówka”. Sobotę spędzili w Aquaparku w Istebnej. Obiekt miał 70km zjeżdżalnię, rwącą rzekę z jacuzzi, sauny, grotę solną, z których korzystali przez 3 godziny. Inni opalali się w 33 stopniowym słońcu podziwiając góry, mini zoo. Na ścieżkach Istebnej odkryli figurę Matki Boskiej Śnieżnej. Ponadto w drodze przez dwie przełęcze zobaczyli Wisłę (dom Adama Małysza, szkołę w Istebnej), czasu było mało, ale rozluźnieni kolację zjedli z chęcią, a były to litrowe lody na osobę. Ostatniego dnia już z rana pojechali do Bielsko- Białej, gdzie zwiedzili Stare Miasto i okolice oraz obejrzeli film pt. „Godzilla” w kinie w Galerii „Sfera”. Wracali wieczorem, również na noc. Rano o 6.14 powitała ich Gdynia- śniadanie na Dzień Dziecka spędzili w McDonald’s z zestawem dziecięcym Happy Meal. W Łebie byli około godziny 10. Miło było spędzić ostatnie chwile razem w tak urokliwym miejscu, jakim jest Beskid Śląski. Dziewczęta doceniły pomoc chłopców przy noszeniu bagaży. Szkoda, że takich chwil spędzonych razem jest już coraz mniej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DZIEŃ PATRONA – WYCIECZKA DO KOŚCIERZYNY

 

16 maja z okazji Dnia Patrona Szkoły – Jana Pawła II  wybraliśmy się całą społecznością gimnazjalną na wycieczkę do Kościerzyny. Autobusy zaparkowały w pobliżu placu Jana Pawła II przy Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Rodzin. Celem zwiedzania był obiekt sakralny – kościół parafialny pw. Świętej Trójcy wraz z placem i pomnikiem Jana Pawła II. Zabytkowy kościół, po którym oprowadził nas ksiądz prałat powstał w latach 1914-1917 i jest położony  ok. 50 m od Rynku. Od XVII wieku czczony jest tam obraz Matki Bożej zwanej Madonną Kościerską. O niezwykłym kulcie obrazu świadczą liczne pielgrzymki do Sanktuarium. Niedaleko kościoła powstał Plac Jana Pawła II, na którym oprócz kapliczek Tajemnic Różańcowych stoi pomnik Jana Pawła II, który odsłonięto w 2007 roku. Przed spacerem po Rynku obowiązkowo wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie grupowe przy okazałym o dużych walorach artystycznych pomniku siedzącego papieża. Wspólne wycieczki szkolne doskonale integrują młodych ludzi i stwarzają doskonałe warunki do odkrywania wspólnych pasji i zainteresowań.

 

 

 

 

 

 

 

ELEKTRONICZNA REKRUTACJA

SPOTKANIE INFORMACYJNE DLA RODZICÓW KLAS TRZECICH

 

 

 

A W GIMNAZJUM W ŁEBIE BYŁA WIOSNA LITERACKA

 

Od kilku lat tradycją w Gimnazjum w Łebie są spotkania z twórcami literatury i sztuki. W tym roku do szkoły zawitał Daniel Odija - pisarz mieszkający i tworzący w Słupsku. Spotkanie z mistrzem pióra, dziennikarzem a zarazem publicystą odbyło się w ramach Słupskiej Wiosny Literackiej 12 maja 2014 roku w bibliotece szkolnej. Zajęcia z inicjatywy nauczycieli Eweliny Bas i Marzeny Szachniuk, w których uczestniczyła młodzież gimnazjalna, przyjęły formę warsztatów dziennikarsko-literackich. Oficjalną część spotkania rozpoczęła Weronika Malek z klasy IIIb. Zapoznała ona uczestników z biografią Daniela Odiji. Autor w interesujący sposób zaprezentował własny dorobek literacki, opowiedział o początkach przygody z pisaniem, wskazał skąd czerpie pomysły na książki i kim są bohaterowie jego powieści. Daniel Odija poddał analizie następujące pozycje książkowe: Kronika umarłych, Szklana huta, Tartak czy Ulica. Okazało się, że nasi uczniowie są wrażliwi na piękno słowa pisanego. Nie obyło się bez pytań od zgromadzonej młodzieży, która zapragnęła jeszcze lepiej poznać uznanego pisarza. W dalszej części spotkania Daniel Odija wyszedł naprzeciw zainteresowaniom dziennikarskim i literackim uczniów, przybliżając im kulisy tej dziedziny kultury. I tak słuchacze dowiedzieli się, że aby zostać dziennikarzem należy wyróżniać się obiektywnością, komunikatywnością, odpowiedzialnością i sumiennością w swojej pracy. Prowadzący warsztaty przygotował dla uczestników ćwiczenia związane z dziennikarstwem. Było to m.in. nadawanie tytułów gotowym artykułom, a także napisanie recenzji na dowolny temat. Gimnazjaliści podczas zajęć zostali szczegółowo zapoznani z cechami najważniejszych gatunków prasowych, w tym z reportażem, wywiadem i felietonem. Warsztaty z Odiją poszerzyły wiedzę uczniów w zakresie dziennikarstwa i uświadomiły im fakt, że umiejętność pisania pozwala wyrażać samych siebie. Jest nam bardzo miło, że pan Daniel Odija był gościem w naszej placówce i udzielił uczniom wielu cennych wskazówek redakcyjnych, które – nawiasem mówiąc okazały się pomocne w redagowaniu szkolnego pisma. Aby uwiecznić chwilę, wykonano pamiątkowe fotografie do szkolnej kroniki. Samorząd Uczniowski wręczył naszemu gościowi kwiaty, a sam autor chętnie wpisał nam miłe dedykacje i złożył autografy.

 

 

 

WYCIECZKA DO NIEMIEC

 

W dniach 8-9 maja młodzież naszej szkoły wyruszyła na wycieczkę do Niemiec. Droga minęła szybko i przyjemnie. Berlin powitał turystów pogodą. Gimnazjaliści rozpoczęli zwiedzanie od Muru Berlińskiego, później była wizyta w Muzeum Techniki, a  największą popularnością cieszyła się wystawa starych samochodów, sala luster i działy z fizyki. O godz. 12.00 kilkuosobowa grupa skorzystała z zaproszenia w "domku czarownicy". W środku była ławka, na której trzeba było usiąść, wtedy zamykały się drzwi, a cały domek zaczynał się obracać. W efekcie powstawało złudzenie optyczne, że kręci się sama ławeczka wraz z osobami siedzącymi. Poczdam był kolejnym punktem wycieczki. Tam gimnazjaliści zwiedzili zespół parkowo-pałacowy Sanssouci, którego założycielem był Fryderyk II Wielki. Na jego grobie zamiast kwiatów i zniczy kładzie się kartofle (ziemniaki), gdyż on to uczynił, że Niemcy sa największym producentem tego warzywa. Wieczorem młodzież gimnazjalna wraz z opiekunami przybyła do Soltau tzn. Heide Parku. Po zakwaterowaniu był grill i tańce. Zmęczeni podróżą i wrażeniami wszyscy położyli się do łóżek. Od godziny 9.00 do 17.00 po obfitym śniadaniu była zabawa w parku rozrywki: Scream, Limit, Big Loop, Collossos, Krake, Demon, piracka bitwa wodna. Po powrocie do Łeby uczniowie witali rodziców o 5.30.

 

 

 

 

 

ZRZESZENIE KASZUBSKO-POMORSKIE I GIMNAZJUM

 

W niedzielę, 11 maja pięcioro uczniów Gimnazjum w Łebie wzięło udział w wycieczce krajoznawczej organizowanej przez Stowarzyszenie Kaszubsko-Pomorskie. Przewodnikiem turystycznej trasy był senator Kazimierz Kleina. Wspólny wyjazd członków Stowarzyszenia Kaszubsko-Pomorskiego i młodzieży gimnazjalnej miał na celu zapoznanie się z okoliczną historią oraz kulturą kaszubską.  Dzień rozpoczęto mszą świętą o godzinie 8.30 w Kościele Św. Jakuba Apostoła w Łebie. Trasa zwiedzania obejmowała Łebę i przebiegała przez Szczenurze, Sarbsk, Ulinię, Roszczyce, Choczewo, Wierzchucino, Żarnowiec, Krokową, Piaśnicę, Wejherowo oraz Łęczyce. W Sarbsku grupa turystów zwiedziła zabytkowy kościółek, w którym – nawiasem mówiąc była bierzmowana dyrektor szkoły pani Janina Madejowska. Atrakcją turystyczną dla zwiedzających okazał się również barokowy kościół Wniebowzięcia NMP w Roszczycach. W Starbieninie koło Choczewa czekała na strudzonego turystę miła niespodzianka – herbatka i kawa w Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym. Swoim pięknem krajobrazu przyciągnęła zwiedzających mała miejscowość Żarnowiec położona na Wysoczyźnie Kaszubskiej, a w niej kolejny do zwiedzania obiekt kultu religijnego – późnogotycki kościół Zwiastowania Pana. I w końcu Piaśnica, która przypomniała wszystkim, że to lasy w okresie II wojny światowej były niemymi świadkami bestialskiej zbrodni. Ciekawym i ostatnim przystankiem było Wejherowo, gdzie uwagę zwiedzających przykuło Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Tutaj spotykają się piszący po kaszubsku jak i muzycy. Dużym powodzeniem cieszą także wystawy poświęcone literaturze, szeroko pojętej historii i kulturze Pomorza, a także wernisaże twórców z naszego regionu. Ciekawostką jest fakt, że muzeum prowadzi działalność wydawniczą. Jest wydawcą wielu książek zarówno w języku polskim jak i kaszubskim. Wszyscy zainteresowani z tych zbiorów mogą skorzystać w muzealnych czytelniach. Jak widać nie trzeba wcale wyjeżdżać gdzieś daleko, by wypocząć na łonie przyrody, zwiedzać wiekowe zabytki i ciekawe zakątki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PIELGRZYMKA NA KANONIZACJĘ

 

W piątek, 25 kwietnia 2014r. odbyła się z Łeby pielgrzymka do Rzymu - na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII. Wszyscy czekali na ten dzień radości, w którym uśmiechu nie było końca. Podczas tak długiej podróży łebianom towarzyszyła modlitwa oraz śpiew na chwałę Boga. Po dotarciu do celu 20-osobowa grupa udała się na wieczorne czuwanie na Placu Św. Piotra. Przez całą noc trwali oni w modlitwie za św. Jana Pawła II oraz w własnych intencjach. Zgromadzeni pielgrzymi z różnych zakątków świata stanowili w tym miejscu jedną wielką rodzinę. Mszę w języku łacińskim odprawił Papież Franciszek, który po jej zakończeniu przywitał się z wiernymi. Okrzykom, wiwatom i oklaskom nie było końca. Udało się  uzyskać błogosławieństwo od Franciszka, a serca pielgrzymów przepełniła radość. Kolejne dni były również pełne wrażeń. Program przewidywał  wiele atrakcji do zwiedzania: Koloseum, schody Hiszpańskie, barokowa Fontanna di Trevi, słynne Bazyliki Rzymu. Ostatni poranek w Rzymie pielgrzymi z Łeby spędzili na zwiedzaniu Bazyliki Św. Piotra, udali się także na grób Ojca Świętego Jana Pawła II. Prawdziwą atrakcją turystyczną zwłaszcza dla gimnazjalistów okazała się miejscowość Asyż, który zachwycił wszystkich pięknem krajobrazu. W Bazylice poświęconej św. Franciszkowi odbyła się msza dla pielgrzymów w ojczystym języku. Po powrocie do Łeby, pielgrzymi spontanicznie złapali się za ręce przed Kościołem św. Jakuba Apostoła, by wspólnie odśpiewać „Barkę” - ulubioną piosenkę Ojca Świętego. Był to moment pełen wzruszeń. Każdy z osobna mocno przeżył ten wyjazd w świadomości, że niecodziennie Polak zostaję świętym. Niewątpliwie radość w sercach i szczery uśmiech na twarzach gimnazjalistów tylko potwierdziły fakt, że ten niezwykły człowiek Patron Szkoły jest autorytetem dla każdego z nas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WITAJ, MAJOWA JUTRZENKO!

 

Kilka dni temu cieszyliśmy się ze świąt Wielkiej Nocy. Teraz czekają nas kolejne wolne dni. Tym razem powodem są święta państwowe. Jest ich w Polsce ponad dwadzieścia, na przykład Dzień Edukacji Narodowej, Dzień Wojska Polskiego, Dzień Strażaka, ale tylko najważniejsze czczone są przez ogół społeczeństwa. Najważniejsze z nich to 11 listopada - rocznica odzyskania niepodległości, po I wojnie światowej. Równie ważnym a jednocześnie najstarszym jest święto Konstytucji 3 Maja 1791 roku. Rocznicę uchwalenia konstytucji poprzedzają dwa inne święta. Świętujemy więc, 1, 2 i 3 maja, trzy dni, z trzech a nawet czterech powodów -  tymi oto słowami w środę 30 kwietnia 2014 roku w Gimnazjum w Łebie konferansjerzy rozpoczęli uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas przedstawienia aktorzy  za pomocą materiałów filmowych, pokazu slajdów czy piosenki przybliżyli m.in. zasadę ustrojową liberum veto, obrady Sejmu Czteroletniego oraz okoliczności uchwalenia samej Konstytucji. Dzisiaj nie musimy walczyć o niepodległość, ale by ją zachować musimy szanować i troszczyć się o nasze państwo - przestrzegając prawa, płacąc podatki czy dobrze się ucząc. Gimnazjaliści mieli okazję przekonać się, iż muzyka również odgrywa niezwykle ważną rolę w tworzeniu i funkcjonowaniu tożsamości narodowej oraz wywoływaniu uczucia patriotyzmu. Z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja, tak ważnym wydarzeniem wiąże się „Mazurek 3 Maja" (znany też jako „Trzeci Maj Litwina", „Witaj, majowa jutrzenko"). Apel przygotowali pan Wiesław Baniak i pani Marzena Kietlińska-Antoniewicz.

 

 

 

 

EGZAMINY GIMNAZJALNE

 

Egzaminy gimnazjalne dla uczniów klas trzecich odbyły się 23, 24 i 25 kwietnia 2014 roku. Egzamin składał się z części  humanistycznej (z zakresu historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego), matematyczno-przyrodniczej (z zakresu przedmiotów przyrodniczych i matematyki) oraz dotyczącej języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym i rozszerzonym). Czekamy na wyniki!

 

 

 

 

 

SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY

 

27 i 28 marca uczniowie klasy IIIa i IIa uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych w Słowińskim Parku Narodowym – Filia Muzeum Przyrodniczego w Rąbce. Zajęcia tego typu cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży.  Odkrywają przed uczniami złożony, bogaty i jakże tajemniczy świat przyrody. Jego tajniki w interesujący sposób przedstawiła nam pani Katarzyna Sitkowska – pracownik SPN. Uczniowie obejrzeli prezentacje multimedialne pod tytułem ,,Ptaki drapieżne’’, ,,Imiona ptaków” i ,,Ślady zwierząt” przedstawiające skrzydlatych mieszkańców Słowińskiego Parku, a także  tych mniej urodziwych, czyli płazów. Spośród 450 gatunków ptaków zaobserwowanych w Polsce, na obszarze Parku stwierdzono obecność 270 gatunków. Wielu przedstawicieli awifauny objętych jest ochroną ścisłą, np. bielik, kania ruda, puchacz, włochatka, uszatka błotna.  Dowiedzieliśmy się między innymi, że w Parku stwierdzono obecność dwóch gatunków ropuch: ropuchę szarą i ropuchę paskówkę. Spośród żab najczęściej spotykane są żaby brunatne, takie jak: żaba trawna i żaba moczarowa. Nieco rzadziej występują tu żaby zielone: jeziorkowa, wodna i śmieszka. Poza ropuchami i żabami dość licznie występującym tu płazem bezogonowym jest grzebiuszka ziemna. Następnie wspólne gry i zabawy przyrodnicze na placu edukacyjnym ,,Piasek i wiatr” również przybliżyły uczniom przyrodę Parku, a także uwrażliwiły młodzież na otaczające piękno natury i wskazały na konieczność jej ochrony.

 

 

 

 

 

 

 

WITAJ WIOSNO!

 

21 marca w naszej szkole odbyły się obchody Pierwszego Dnia Wiosny pod hasłem „W wiosennym nastroju…”. Samorząd Uczniowski wyszedł z ciekawą propozycją spędzenia tego czasu na wesoło. Plan imprezy przewidywał występ artystów klas trzecich pod opieką pani Marzeny Kietlińskiej-Antoniewicz. Chłopcy z trzecich klas zatańczyli do znanych piosenek z okazji minionego Dnia Kobiet. Zobaczyliśmy przekrój tańców od wszystkim nam kojarzonych „kaczuch”, przez poloneza, aż po kankana. Wesołe szaleństwa rozbawiły wszystkich bez wyjątku. Można się tylko cieszyć, że panowie tak docenili to święto oraz poświęcili swój czas na próby. Z entuzjazmem przyjęto również występy kabaretowe – skecze w wykonaniu uczniów klas pierwszych i drugich. Widoczne było zaangażowanie w przygotowanie uroczystości zarówno ze strony uczniów jak i wychowawców klas. Szkolny konkurs międzyklasowy „O rety! Szkolne kabarety!” oceniała komisja w składzie: pani Janina Madejowska, pani Ewelina Bas, pani Marzena Szachniuk, pani Monika Rabka-Jóskowska i Przewodnicząca SU Hanna Złoch. Pierwsze miejsce za najlepszy program artystyczny zajęła klasa IIa, która otrzymała słodką nagrodę ufundowaną przez Samorząd Uczniowski. Z uwagi na fakt, iż wszystkie klasy stanęły na wysokości zadania rozdano również nagrody pocieszenia. Było naprawdę wiele atrakcji i dobrego humoru. Imprezę szkolną zakończyły występ muzyczny zespołu „The Little Talks” pod opieką pana Piotra Fugla i wspólne śpiewanie karaoke. Wiosenną dekorację przygotowały pani Ewelina Bas i pani Marta Kajnowska. W tym dniu w gimnazjum wizytę złożyli absolwenci, którzy dobrze bawili się razem z nami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAMIENIE NA SZANIEC

 

 Ulubiona lektura naszych gimnazjalistów pt. "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego doczekała się ekranizacji. w reżyserii Roberta Glińskiego. Uczniowie 20 marca br. mieli okazję obejrzeć w lęborskim kinie "Fregata" polski dramat wojenny. Jest to opowieść o młodości, miłości i przyjaźni, a także o bohaterstwie, które ma wielką cenę i o walce, która stała się legendą. Bohaterowie byli młodzi i spragnieni życia. Nie było dla nich rzeczy niemożliwych. Pewnego dnia obudzili się w świecie, w którym nie było już miejsca na marzenia. Stanęli przed wyborem: pochylić pokornie głowy albo zaryzykować własne życie. Młodzież gimnazjalna była zachwycona grą aktorską i sposobem przekazywania emocji jakie przeżywały grane przez nich postaci. Wkrótce uczniowie trzecich klas zmierzą się z arkuszami z części humanistycznej, w której ukradkiem liczą na pytania ze znajomości tej lektury.

 

LATAWCE NADZIEI NA PLAŻY W ŁEBIE

 

W dniu 11 marca 2011 roku potężne tsunami i trzęsienie ziemi zaatakowały północną część Japonii – Honsiu. Statystyki były przerażające : 15 884 zabitych,  2640 osób uznanych za zaginione. W celu uczczenia ofiar tragedii młodzież z Gimnazjum w Łebie w trzecią rocznicę zdarzenia wzięła udział w zainicjowanej przez pana Akihiko Nara specjalnej akcji puszczania latawców. Autor projektu, poruszony  tragedią  jaka dotknęła jego rodaków  postanowił , by dzieci wraz z młodzieżą całego świata  w dniu 11 marca wypuszczały „Latawce Nadziei” na znak solidarności z pokrzywdzonymi. W ramach akcji  w szkole odbyły się spotkania z Lokalną Organizacją Turystyczną  „Łeba –Błękitna Kraina”. Cel i idea przedsięwzięcia wydały się szlachetne, stąd więc zbudowano latawce, które w finalnym dniu zostały puszczone na plaży wschodniej przy Hotelu Neptun. Warto wiedzieć, że latawce są dla Japonii symbolem modlitwy wznoszonej do Boga o miłość i spokój. Wprawienie  w ruch  i utrzymanie w powietrzu latawców było nie tak prostym zadaniem jak wszystkim się początkowo wydawało. Młodzież zmagała się z żywiołem wiatru.  Niejednokrotnie potrzebne były niekonwencjonalne pomysły w sterowaniu latawcami, co sprawiło, że grupa zintegrowała się we  wspólnym działaniu. Przypomniało to starą prawdę, że człowiek sam wobec natury jest bezsilny i słaby. W konsekwencji  pokornieje, zdając sobie sprawę  z własnej niedoskonałości.  Zabawa, której doświadczyła społeczność gimnazjalna, poza przyświecającą jej ideą okazała się ciekawym doświadczeniem, bowiem niektórzy wcześniej nie mieli okazji budować latawców. Ideę pana Akihiko Nara poparło już wiele krajów. Jesteśmy jednymi z pierwszych w Polsce, którzy przyłączyli się do tej akcji.  Do Łeby przyjechała Telewizja Polsat News oraz TVT Teletronik, by nadać rozgłos całemu wydarzeniu. Przyszedł czas na udzielanie wywiadów. A oto wypowiedź jednej z uczennic gimnazjum: „Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Spodobało mi się to, że są wśród nas ludzie, którzy nie myślą tylko i wyłącznie o sobie, ale potrafią też zaangażować siebie i innych w tak słuszne przedsięwzięcia.” Ostatnim etapem akcji było napisanie listu w języku angielskim i niemieckim do autora projektu  wraz ze zdjęciami z lokalnego widowiska. Wkrótce szkoła otrzymała odpowiedź i podziękowania od Akihiko Nara w języku angielskim wraz z załączonym tłumaczeniem na język polski:

 

Dear Students of High Junior School in Łeba Thank you for informing me your great event. What a wonderful news! I was very much impressed by your pictures. I believe that people living in disaster area would be encouraged when they know that there is a lot of people even in Poland who are still remembering 3.11 tragedy. Thank you again. GOD be with you always.

 

Tłumaczenie:

 

Droga Młodzieży z Gimnazjum w Łebie! Bardzo dziękuję za przesłanie informacji o Waszej inicjatywie - wydarzeniu. To dla mnie wspaniała wiadomość! Jestem bardzo zachwycony Waszymi zdjęciami. Wierzę, że ludziom żyjącym na terenie gdzie wydarzyła się katastrofa, będzie bardzo miło, że jest tak dużo ludzi, nawet w dalekiej Polsce, którzy wciąż pamiętają o tragedii z 11 Marca. Jeszcze raz dziękuję i aby Bóg był zawsze z Wami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MICHAŁ KOCHAŃCZYK I JEGO PODRÓŻE

 

10 marca w Gimnazjum w Łebie odbyło się interesujące spotkanie z panem Michałem Kochańczykiem - alpinistą, polarnikiem, podróżnikiem, także żeglarzem. Kochańczyk wspiął się na wiele szczytów górskich świata, przemierzył liczne pustynie, wilgotne lasy równikowe, tereny arktyczne. Na spotkaniu z młodzieżą zaprezentował przeźrocza z polarnego rejsu, podczas którego załoga jachtu „Lady Dana 44″, dowodzona przez kapitana Ryszarda Wojnowskiego, przepłynęła jako pierwszy polski jacht przez Przejście Północno-Wschodnie. Trasa rejsu wiodła z Sopotu przez Morze Bałtyckie, Kanał Bałtycko – Białomorski, Morze Białe, Barentsa, Karskie, Łaptiewów, Wschodniosyberyjskie, Czukockie, Beringa i przez północny Pacyfik do Vancouver w Kanadzie. Rejs ten został  nagrodzony „Srebrnym Sekstantem” i I Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2013”. Gimnazjaliści obejrzeli również film nagrany podczas tej podróży, na którym można było zobaczyć zwierzęta polarne m.in. niedźwiedzie, morsy, foki. Po projekcji dokumentu filmowego podróżnik opowiadał o warunkach, jakie towarzyszyły jemu i jego załodze podczas żeglugi. W drugiej części spotkania Kochańczyk odniósł się do swojej podróży do Afryki (z wykształcenia jest afrykanistą). Mówił o kulturze tamtejszej ludności – o wielożeństwie i tradycjach, a także o prymitywnych warunkach w jakich uczą się afrykańskie dzieci oraz o trudnej sytuacji kobiet, na których ciąży ogrom obowiązków domowych. Kobiety często pracują w polu w trudnym do wytrzymania upale. Ponadto ludzie tego kontynentu są bardzo przesądni. Kiedy kobieta zauważy, że jej dziecku wyrzynają się jako pierwsze górne dwa ząbki porzuca je lub zabija, ponieważ uważa, że dziecko będzie słabe i chorowite. Wyprawa na afrykański ląd to także spotkanie z pustynią i jej tajemnicami. W zajęciach z podróżnikiem, które odbyły się z inicjatywy nauczyciela geografii pani Wioletty Nowakowskiej uczestniczyli wszyscy uczniowie łebskiego gimnazjum. Niewątpliwie spotkanie było świetną okazją, by zachęcić młodzież do zwiedzania świata. 

 

 

"BO Z DZIEWCZYNAMI NIGDY NIE WIE..."

 

Tego dnia chłopcy z Samorządu Szkoły zrobili wszystko, by 8 marca stał się dniem szczególnym dla wszystkich Pań i Dziewcząt w naszej szkole. Dużo radości, uśmiechu i samych przyjemnych chwil... już od samego rana takich ciepłych słów życzyli nasi mężczyźni. Męska część zadbała o wiersze recytowane w pięknej oprawie muzycznej przy własnym akompaniamencie gitarowym. Jednak hitem dnia okazały się drobne upominki w postaci wielokolorowych balonów, które wywołały uśmiech na niejednej twarzy. Wszystko to odbyło się w miłej atmosferze!

 

 

 

 

 

 

 

RAMBIT

 

28 lutego odbył się międzyklasowy konkurs „Rambit”. Nauczyciele z wielkim zapałem przygotowali wielotematyczne  zadania. W niedługim czasie zostały powołane trzyosobowe reprezentacje klas I-III. Poziom zadań był dopasowany do wieku uczestników. Niestety o wygranej zadecydował wynik procentowy. Po dokładnym sprawdzeniu testu przez nauczycieli wyłoniono zwycięzców konkursu. I tak na pierwszym miejscu uplasowała się kl. Ib, następnie II miejsce zajęła kl. III b, a trzecie kl. Ia.

Kl. Ia - 21/29p. – 72,4% - III miejsce

Kl. Ib – 25/29p. – 86,2%  - I miejsce

 

Kl. IIa – 26/39p.– 66,7% - V miejsce

Kl. IIb – 23 pkt./39p.– 58,97% - VI miejsce

 

Kl. IIIa – 18/26p. – 69,2% - IV miejsce

Kl. IIIb – 20,5/26p.– 78,8% - II miejsce

Kl. IIIc-  12/26p. – 46,1% - VII miejsce

Gratulujemy!

 

POWIATOWE CENTRUM EDUKACYJNE W LĘBORKU

 

Uczniowie klas trzecich sukcesywnie zapoznają się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych powiatu lęborskiego. Poniżej prezentujemy zdjęcia ze spotkania.

 

 

KONCERT JUBILEUSZOWY ZESPOŁU VIVO

 

 

„Wielką radością jest dla nas świętować jubileusz 10-lecia zespołu wokalnego Vivo. Dziesięć lat życia to niewiele, ale dziesięć lat działalności artystycznej to bardzo dużo. Młody jubilat jest już zasłużonym zespołem dla promocji muzyki, która wypływa z naszego miasta w różnych kierunkach geograficznych ciesząc ucho wytrawnych słuchaczy”. Tymi oto słowami pani Elżbieta Mart rozpoczęła koncert z okazji 10-lecia zespołu Vivo. Jubileusz zespołu stał się okazją do wspomnień, które choć minione zawsze pozostają w pamięci i chociaż czas je porządkuje, zwykle dodaje im blasku. Podczas jubileuszowej uroczystości podsumowano i zaprezentowano publiczności to, co wydarzyło się w działalności grupy muzycznej przez ten okres. Historia gimnazjalnego zespołu muzycznego okazała się bardzo bogata. Młodzież pod dyrygenturą pani Elżbiety Mart koncertowała m.in. w Lęborku, Wejherowie, Gdańsku, Wicku, Słupsku, a także w Belgii. Ważne chwile z życia zespołu upamiętnił w formie prezentacji multimedialnej Samorząd Uczniowski pod opieką pani Eweliny Bas, pani Marzeny Szachniuk i pani Marty Kajnowskiej. Zaproszeni goście mogli również zapoznać się z działalnością artystyczną Vivo podczas zwiedzania wystawy zdjęć. Od  2004 roku formacja zdobyła wiele nagród. Do najważniejszych osiągnięć szkolnej grupy muzycznej należą:

- Wojewódzki Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej w Gdańsku w 2007 roku – wyróżnienie; 2009 (II miejsce); 2011 (I miejsce), 2012 (II miejsce); 2013 (wyróżnienie);

- w 2011 i 2012 (przyznano dla zespołu prestiżową nagrodę GRAND PRIX);

- Wojewódzki Konkurs Piosenki Młodzieżowej „Barwy Piosenki w Słupsku” w roku 2009 – III miejsce; 2010 (I miejsce);

- Nadbałtycki Festiwal piosenki Morskiej w Ustce w 2012 roku – II miejsce;

- Konkurs Piosenki Patriotycznej w Gdańsku 2013r. – II miejsce.

Zespół swoją działalność rozpoczął w roku szkolnym 2004/2005 i działa w ramach muzycznych zajęć pozalekcyjnych. Wszystkich uczestników łączy wspólna pasja jaką jest śpiewanie. Vivo występuje zarówno podczas uroczystości szkolnych jak i miejskich. Ich repertuar często jest uzależniony od pory roku, okolicznościowych uroczystości i wydarzeń państwowych, środowiskowych i szkolnych. Na jubileuszowym koncercie zespół zaśpiewał wiele znanych nam piosenek, m.in.: „Tango na głos i orkiestrę”, „Biało – czerwona”, „Chodź pomaluj mój świat”, „Piosenka na zły czas”, „What a wonderful world”, „The lion sleeps tonight”, „Niepodległa Niepokorna”, „Tłumy serc”. Gościnnie występowały także inne zespoły, tj. Promyki Pana oraz Biedronki. Miłą niespodzianką była obecność absolwentów Gimnazjum w Łebie. Na koncert przybyły Hania Wawrzyniak i Sandra Pączek, które również uczęszczały na zajęcia wokalno-chóralne i wciąż rozwijają swój talent kształcąc się w tym kierunku. Sandra aktualnie uczęszcza na zajęcia wokalne do J’sound studio w Lublinie. W ubiegłym roku była finalistką Ogólnopolskiego Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty w Krakowie, w duecie zaśpiewała z Mrozem. Natomiast w maju 2012 roku śpiewała w Lublinie w towarzystwie Golców, a w sierpniu wygrała słupski przegląd talentów, gdzie w jury była Ania Wyszkoni z zespołem. Chór VIVO co roku stawia sobie wysoką poprzeczkę – artystycznie, edukacyjnie i „tak  żeby trzymać klasę”. Koncert zakończył się piosenką finałową „Dzieci świata”, do której zaproszono wszystkie zespoły. Niewątpliwie gorące brawa publiczności świadczyły, że zespół ma w naszym mieście wielu sympatyków i fanów, a ich występy bardzo podobały się. Pani Elżbieta Mart skierowała serdeczne słowa podziękowania do Ks. Proboszcza Zenona Myszka, Dyrekcji, Rady Rodziców, Nauczycieli i Wychowawców Gimnazjum. Muzykom gratulacje i życzenia dalszych sukcesów złożyli pani Halina Klińska, była burmistrz Łeby, Radni Rady Miejskiej w Łebie, dyrektorzy łebskich szkół, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łebie, Samorząd Uczniowski. Rodzice Gimnazjum w Łebie zadbali o słodki poczęstunek urodzinowy. Gdy tort wniesiono na salę, zabrzmiały fanfary i słychać było pomruk zachwytu. To był niezapomniany koncert i kolejne wydarzenie w historii zespołu, szkoły i Łeby.

 

WALENTYNKI 2014

 

Na kilka dni przed Walentynkami na drzwiach wszystkich gabinetów pojawiły się czerwone serca symbolizujące miłość. 14 lutego zagościła w naszej szkole "Poczta Walentynkowa", którą zorganizował Samorząd Uczniowski. Od samego rana na pierwszym piętrze każdy mógł kupić i wypisać kartkę, by powiedzieć komuś, że go bardzo lubi. Na czwartej lekcji wszystkie Walentynki trafiły do adresatów, którzy czekali w napięciu na kartkę od nieznajomego, czy nieznajomej. Uśmiech na twarzy zapanował wśród tych, którzy otrzymali najwięcej Walentynek. W tym dniu nie tylko cała szkoła została przyozdobiona sercami, ale można było zobaczyć tajemnicze spojrzenia i młodzież w strojach wzbogaconych o dowolny element garderoby w kolorze czerwonym.

 

 

 

DYSKOTEKA WALENTYNKOWA

 

Z okazji WALENTYNEK 6 lutego w naszym gimnazjum odbyła się dyskoteka szkolna dla uczniów klas I-III. Uczniowie świetnie się bawili. DJ’e zadbali o świetną i doskonale dobraną muzykę. Głównym DJ’em był Nikodem Koss, a opiekę nad sprzętem sprawował Mateusz Malek. Każdy z uczestników zabawy był zobowiązany do przybycia w stroju wzbogaconym o dowolny element garderoby w kolorze czerwonym. Nad przebiegiem zabawy i bezpieczeństwem uczniów czuwały nauczycielki: p. Marzena Kietlińska-Antoniewicz, p. Monika Grudzińska, p. Marta Kajnowska, p. Małgorzata Turek i  p. Joanna Jagodzińska. Organizatorem dyskoteki był Samorząd Uczniowski.

 

POWIATOWY URZĄD PRACY W LĘBORKU

 

6 lutego w Gimnazjum w Łebie odbyło się spotkanie z doradcami zawodowymi Powiatowego Urzędu Pracy  w Lęborku. Głównym celem wizyty było zapoznanie uczniów klas trzecich z lokalnym rynkiem pracy, zawodami deficytowymi i nadwyżkowymi oraz rozmowa o trwającej bez przerwy modzie na niektóre profesje. Poruszono także zagadnienia bezpośrednio związane z działalnością Klubu Pracy. Do jego zadań  należy udzielanie osobom bezrobotnym i poszukującym pracy, pomocy w aktywnym uzyskiwaniu zatrudnienia. Uczestnicy spotkania przyjrzeli się także stopie bezrobocia na terenie powiatu lęborskiego – Urząd Pracy odnotował w Łebie najmniejszą liczbę bezrobotnych. Spotkanie okazało się  dla młodzieży bardzo ciekawe i pomocne na etapie wyboru szkoły i zawodu.

 

 

 

RODZICE PRZEDSTAWICIELAMI ZAWODÓW

 

16 stycznia w Gimnazjum w Łebie odbyło się spotkanie zawodoznawcze z tymi spośród rodziców, którzy na co dzień zajmują się medycyną. Pani Dorota Trylewicz opowiedziała o zawodzie farmaceuty, a pani Justyna Proniewska o pracy lekarza stomatologa. W ten sposób gimnazjaliści poznali plusy i minusy tych zawodów, a także drogę edukacyjną do zdobycia wykształcenia medycznego. Koniecznością w obu profesjach jest ciągłe dokształcanie się i podnoszenie kwalifikacji. Ponadto na bieżąco trzeba śledzić nazwy leków, które pojawiły się w sprzedaży, znać ich skład i zastosowanie, wiedzieć w jakich dawkach i komu mogą być wydane. Zawód stomatologa to ciężka praca, która wymaga precyzji, cierpliwości i zdolności manualnych. Podobnie jak w zawodzie farmaceuty, niezbędne jest zdobywanie nowych umiejętności i ciągłe doskonalenie zawodowe. Z uwagi na duże zainteresowanie wśród uczniów zawodami medycznymi była to niewątpliwie okazja do poszerzenia wiedzy na ich temat.

 

 

DO CIAPKOWA

 

29 listopada pojechaliśmy do Ciapkowa - schroniska dla bezdomnych zwierząt w Gdyni.  Przebywało tam około 300 psów i 200 kotów. Zima dla tych zwierząt jest wyjątkowo trudna. Zawieźliśmy kilkadziesiąt poduszek i kołder, które ogrzeją im budy, a może i serca. Zauważyliśmy, że schronisko rozbudowało się a psy mają nareszcie wybieg i nie muszą całymi dniami siedzieć  w kojcach.

 

 

 

 

Będąc w Gdyni odwiedziliśmy Muzeum Miasta Gdyni, które obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia. Obecnie muzeum mieści się w nowoczesnym budynku, który został uroczyście otwarty w 2007 r. z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Najbardziej podobały nam się wystawy: Gdynia - urzeczywistnienie marzenia o Polsce nad Bałtykiem.

 

 

 

 

 

Zwiedziliśmy również wystawę obrazów Wiesława Szczeblewskiego - artysty z Pomorza

 

 

Następnie udaliśmy się do infoboxu mieszczącego się przy ulicy Świętojańskiej i 10 Lutego. Znajduje się tu największa makieta miasta Gdyni w mikroskali. Ponad 2000 obiektów juz istniejących i inaczej podświetlonych inwestycji, które są lub będą dopiero realizowane.

 

 

Na zakończenie wycieczki wjechaliśmy nowoczesną windą na wieżę widokową, z której rozciągał się widok na Skwer Kościuszki, Molo Południowe i Śródmieście Gdyni.

 

 

 

W imieniu swoim i obdarowanych zwierząt, dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w zbiórce darów dla Ciapkowa i dedykujemy Wam wiersz z tablicy ogłoszeń w schronisku: „Dopóki sen wieczny  nie zamknie nam powiek, będziemy przyjaciółmi  JA - PIES i TY – CZŁOWIEK”.

 

 

fot.  Małgorzata Turek

 

LICYTUJ RAZEM Z WOŚP - XXII FINAŁ

 

12 stycznia 2014r. o godzinie 10.40 w hali sportowej przy szkole Podstawowej w Łebie odbyło się spotkanie wolontariuszy z szefem sztabu panią Martą Kajnowską, podczas którego zostały przekazane identyfikatory, puszki, a także ważne dyspozycje dla wolontariuszy. Nasi wolontariusze wraz z opiekunami (tj. Marzena Szachniuk, Ewelina Bas, Monika Rabka-Jóskowska i Leszek Fic) zbierali pieniądze od godz. 11.00 - 15.00 oraz podczas imprezy do godziny 18.00. Sygnałem WOŚP rozpoczęliśmy imprezę XXII Finału. Prowadząca pani Elżbieta Frączek zapoznała uczestników z celem XXII Finału WOŚP, który brzmi: „NA ZAKUP SPECJALISTYCZNEGO SPRZĘTU DLA DZIECIĘCEJ MEDYCYNY RATUNKOWEJ I GODNEJ OPIEKI MEDYCZNEJ SENIORÓW ”. Podczas imprezy odbyła się zagorzała licytacja wielu fantów. Oprócz gadżetów orkiestrowych pod młotkiem znalazły się m.in. gadżety miasta ŁEBY,  Szczyrku  i Mikołajek, Radia ZET, a także obrazy członków klubu „Absurd ” z Łeby. W przerwach miedzy licytacjami, naszych Gości zabawiały występy zespołów z Gimnazjum im. Papieża  Jana Pawła II (zespół taneczny Presto, zespoły muzyczno-wokalne Vivo i Little Talks). Uwagę obecnych przyciągnęły również występy Małych Karateków z klubu Shotokan z sekcji Łeba oraz występ Bartka Dębskiego - wokalisty z Koszalina. Podczas kwesty ulicznej i licytacji gadżetów zebrano kwotę 6900 zł., zaś służby porządkowe wzorowo zadbały o nasze bezpieczeństwo. Serdeczne podziękowania kierujemy do rodziców uczniów Gimnazjum w Łebie za przygotowanie poczęstunku dla wolontariuszy. Z całego serca dziękujemy również  za profesjonalną  oprawę muzyczną p. E. Mart i p. P. Fuglowi, za oprawę techniczną – p. T. Antoszkowi, pracownikom CIT-u z Łeby -  p. P. Dąbrowskiemu i p. A. Pałac oraz pracownikom Banku Pekao S.A.- p. B. Jarosińskiej i M. Kisielewskiej. Do zobaczenia za rok!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WIGILIA SZKOLNA

 

20 grudnia w ramach Dni Tolerancji w Gimnazjum w Łebie odbyło się przedstawienie dla całej społeczności uczniowskiej, rodziców i nauczycieli poświęcone burzeniu muru, który nas oddziela od drugiego człowieka. Ebenezer Scrooge (J. Kijaczko) ukazał nam, że  zło, które czynią ludzie, żyje po ich śmierci. Zaś tylko my odrzucając uprzedzenia, gniew, obłudę, pychę, zazdrość możemy wpłynąć na naszą przemianę. Główne role zagrali: W. Malek, N. Koss, A. Kasprzyk, N. Buszman, A. Lisowska.  Scenariusz przygotowały pani M. Kietlińska-Antoniewicz i pani G. Braun-Rulewska, dekorację – pani M. Grudzińska, oprawę muzyczną pan P. Fugiel i uczennica K. Kotkowska, nagłośnienie pan T. Antoszek. Przedstawienie zostało przyjęte z wielkim zainteresowaniem widzów, którzy w skupieniu i zadumie, własnej refleksji mogli zauważyć, że coraz częściej w dobie komputerów stajemy się „ciułaczami lajków”, a nie dostrzegamy drugiego człowieka. Muzyka z tekstami: Niemena, Republiki, Hey i Pink Floyd powodowała, że widzowie  śpiewając mogli utożsamić się z ich słowami. Po jasełkach nadszedł czas na wigilie klasowe i spotkanie opłatkowe nauczycieli i pracowników szkoły.

 

 

 

 

 

 

DZIEŃ TOLERANCJI - INTEGRACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

 

16 grudnia 2013 roku o godzinie 14.00 w Boleńcu z inicjatywny pani Grażyny Braun – Rulewskiej odbył się kolejny dzień tolerancji z udziałem osób niepełnosprawnych z Łeby i z okolic. W spotkaniu poza w/w wzięli udział  przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy  Społecznej, absolwenci szkół, uczniowie SP i Gimnazjum w Łebie. Na początku  dorośli uczestnicy  poruszyli temat Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych. Dzieci tymczasem podjęły się zadania tworzenia stroików świątecznych, w czym później ochoczo pomagali starsi, tworząc równie piękne kompozycje. Materiały do stroików jak i sam poczęstunek były możliwe dzięki wsparciu finansowemu pana Andrzeja Strzechmińskiego - Burmistrza Miasta Łeby i jego zastępcy w osobie pana Jacka Nowakowskiego. Opiekunami w czasie warsztatów twórczych były: p. A. Replin, p. M. Kajnowska – pedagog szkolny oraz p. M. Kietlińska – Antoniewicz - nauczyciel Gimnazjum. Inicjatorzy spotkania pragną podziękować wszystkim ludziom dzięki, którym osoby niepełnosprawne poczuły Wasze serce. Pamiętajcie, gdzieś na świecie jest ktoś, kto Cię potrzebuje, więc musisz żyć tak, by mógł Cię znaleźć nie tylko od święta.

 

 

 

 

ŚWIADOMY WYBÓR SZKOŁY I ZAWODU

 

Na spotkaniu z pielęgniarką szkolną uczniowie klas trzecich dowiedzieli się, iż podstawową zasadą przy wyborze zawodu powinno być dostosowanie go do indywidualnych predyspozycji psychofizycznych. Wybór zawodu przez ucznia to jedna z najtrudniejszych decyzji w życiu młodego człowieka. Gimnazjaliści dokonując wyboru muszą wiedzieć, że na taką decyzję wpływa wiele czynników, a jednym z nich jest stan zdrowia. Ewentualne zaburzenia mogą ograniczać i utrudniać naukę zawodu. Dzięki przeprowadzonej prelekcji uczniowie podczas planowania dalszej ścieżki kształcenia z pewnością zwrócą uwagę na najczęściej występujące schorzenia, tj. wady wzroku i słuchu, astmę, epilepsję, choroby narządu ruchu, wady wszelkie i dolegliwości serca oraz układu krążenia, a także choroby nerek czy cukrzycę. W przypadku trudności z wyborem zawodu zarówno młodzież jak i rodzice mogą dodatkowo skonsultować się z doradcą zawodowym w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy współpracy z lekarzem medycyny pracy.

 

 

WSPÓLNE UBIERANIE CHOINKI

 
Przed nami Święta Bożego Narodzenia. Na ulicach Łeby, w ogrodach, w oknach domów uwagę przyciągają piękne dekoracje i kolorowe światełka. Brakuje tylko śniegu i mrozu, ale i tak w powietrzu unosi się ta niesamowita atmosfera. 13 grudnia pomimo deszczu na łebskim deptaku zgromadziło się wielu mieszkańców Łeby. Wszyscy z entuzjazmem wspólnie ubierali drzewko bożonarodzeniowe. Dosłownie każdy mógł zawiesić przyniesione ze sobą ozdoby. Gimnazjum w Łebie w tym roku zawiesiło gwiazdę z logo szkoły - symbol gwiazdy betlejemskiej, która wiodła Trzech Króli do Dzieciątka Jezus. A skąd wziął się zwyczaj ubierania choinki? Piękna góralska legenda mówi, że choinkę bożonarodzeniową zawdzięczamy niedźwiedziowi. Gdy doszła do niego wieść o narodzeniu Jezusa, pobiegł czym prędzej do Betlejem. Martwił się tylko biedny miś, że nie miał dla Dzieciątka żadnego godnego prezentu. Postanowił ofiarować to, co było do zdobycia w lesie. Ułamał  piękną choinkę i powlókł za sobą. Po drodze przechodził przez potoki, w których zamoczyły się gałązki drzewka, krople wody zamarzły na jego igiełkach i świeciły jak diamenty. Na gałęziach zasiadły ptaszki a niedźwiedź wszystko to zaniósł do szopki i przed Dzieciątkiem postawił. I od tej pory dzieci i dorośli stroją choinki i zawieszają na nich wszelkie świecidełka. Ogólnie piątek od godz. 16.00 obfitował w wiele atrakcji. Włodarz miasta wcielił się w rolę Świętego Mikołaja i był do dyspozycji wszystkich dzieci i dorosłych. Konferansjerzy zadbali o rozrywkę dla najmłodszych organizując mikołajkowe konkursy, a Śnieżynki wręczały słodki upominek dla każdego kto pojawił się przy choince. Zimową oprawę muzyczną zapewniły lokalne zespoły Vivo oraz Luby i Wiktor. Była również gorąca czekolada i świąteczny kiermasz. Mieszkańcy Łeby poczuli magię Świąt. Organizatorami miejskiej imprezy byli: Burmistrz Miasta Łeby, Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Łebie i Centrum Informacji Turystycznej w Łebie.
 

 

 

 

 

 

 

 

DORSZ NA TALERZU

 

Święto dorsza w Łebie odbyło się już po raz piętnasty. Nasza szkoła wzięła udział w imprezie kulinarnej, która na dobre wpisała się do grona najlepszych w Polsce. Jak co roku Samorząd Uczniowski łebskiego gimnazjum zorganizował atrakcyjne stoisko z bombkami choinkowymi, kartkami i aniołkami  dekoracyjnymi. Ten dzień to dla uczniów okazja do prowadzenia działalności zarobkowej. Sprzedaż świątecznych dekoracji pozwoliła zebrać sumę 500 złotych. Oprócz kiermaszu ozdób świątecznych zaplanowaliśmy także prezentację kulinarną. Rada Rodziców Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Łebie wystawiła na stole Burmistrza Miasta Łeby potrawę z dorsza – pyszne pulpeciki w sosie pomidorowym. Tradycyjnie organizatorzy imprezy zaplanowali konkursy kulinarne. Jury przewodniczyli m.in. Maria Szabłowska i Jakub Kuroń – mistrz patelni. Pierwsze miejsce w konkursie kulinarnym za rybną niespodziankę otrzymali ex aequo Przystań Łeba „Resort&Restaurant” i Stanisława Pawelczyk z Łeby z Klubu Seniora „Niezapominajki”. Wszystkie stoły zaskakiwały prawdziwym bogactwem i rozmaitością przygotowanych dań. Niewątpliwie dużą atrakcją dla uczestników festiwalu była sprzedaż świeżej ryby z burty i wielka loteria fantowa Caritasu. Każdy kto pojawił się w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Łebie miał możliwość kupienia książki z autografem Marii Szabłowskiej i Jakuba Kuronia. Znakomitą oprawę muzyczną zapewniły zespoły: Handszpaki, Gitary Niepokalanej, a także Karolina i Łukasz Kotkowscy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MIKOŁAJKI NA SŁODKO

 

W naszej szkole z pewnością już pachnie choinką i przedświąteczną atmosferą. W piątek, 6 grudnia wraz z huraganem - Orkanem Ksawerym przybył do gimnazjum Mikołaj z workami pełnymi czekolad i w asyście Śnieżynki. Program mikołajkowy był głównie wypełniony spotkaniami klasowymi z młodzieżą. Zdecydowanie w tym dniu najbardziej popularnymi słodyczami stała się czekolada. Jednak, by ją otrzymać trzeba było wykazać się odrobiną zaangażowania. Uczniowie mieli do wykonania różne zadania, m.in. recytowali wiersze, grali na instrumentach i śpiewali kolędy. Najlepsi otrzymali bilety wstępu do zwiedzania Krainy Świętego Mikołaja. Tegoroczną misją Mikołaja nie było przekonanie uczniów do zdrowej żywności. Ale czy w tym magicznym czasie nie możemy pozwolić sobie na odrobinę słodyczy? Do zobaczenia za rok Święty Mikołaju!

 

 

 

DORADZTWO ZAWODOWE

Świadomie wybieram przyszłość

 

Uczniowie klas trzecich mają już klika spotkań zawodoznawczych za sobą. W październiku złożyli osobiście wizytę w Hotelu Łeba, gdzie bliżej poznali pracę kucharza, recepcjonisty, kelnera, pokojówki czy menedżera hotelowego. W ostatnim czasie gościliśmy w naszej placówce dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych i ich doradców zawodowych. Była to okazja do zapoznania się ze strukturą sytemu szkolnictwa w Polsce i ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych powiatu lęborskiego. Z uwagi na duże zainteresowanie młodzieży pracą w służbach mundurowych odbyła się także tematyczna prelekcja, którą poprowadził funkcjonariusz Straży Granicznej w Łebie. Taka organizacja spotkań  z przedstawicielami szkół jak i wybranych profesji służy wzmacnianiu wśród uczniów świadomości potrzeby planowania swojej edukacji, zawodu i kariery zawodowej. To okazja do dyskusji na temat możliwości uzyskania wykształcenia i zwiększenia szansy na zatrudnienie. Często podczas spotkań uczniowie biorą udział w prezentacjach multimedialnych i pokazach. Nad tematyką i charakterem spotkań zawodoznawczych czuwa doradca zawodowy pani Ewelina Bas. Od listopada każdy może zwiedzić w naszej szkole wystawę zawodoznawczą, która mieści się na drugim piętrze przy bibliotece szkolnej.

 

 

 

 

 

SPOTKANIE Z PROFILAKTYKĄ HIV/AIDS

 

 

Młodzież gimnazjalna uczestniczyła w szkoleniu z zakresu profilaktyki HIV/AIDS, które poprowadziła pielęgniarka pani Maryla Makowska. Uczestnicy spotkania obejrzeli interesującą prezentację multimedialną i otrzymali materiały edukacyjno- informacyjne. Było to jedno z cyklu spotkań profilaktycznych w gimnazjum.

 

PRÓBNE TESTY GIMNAZJALNE

 

2, 3 i 4 grudnia 2013 roku w naszym gimnazjum odbyły się próbne egzaminy gimnazjalne z historii i wos-u, języka polskiego, przedmiotów przyrodniczych i matematyki oraz języka angielskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. 2 grudnia o godz. 8.00 uczniowie napisali test z historii i wos-u, który trwał 60 minut. Po przerwie, o godz. 10.00, rozpoczął się 90-minutowy egzamin z języka polskiego. Następnego dnia jako pierwsza odbyła się część przyrodnicza (test z biologii, geografii, chemii i fizyki), a potem matematyka. 4 grudnia gimnazjaliści przystąpili do rozwiązania testów z języka angielskiego. Wkrótce poznamy wyniki próbnych egzaminów. Zdaniem uczniów klas trzecich najtrudniejsza okazała się matematyka.

 

 

 

 

ATOMOWY AUTOBUS ODWIEDZIŁ GIMNAZJUM W ŁEBIE

 

Łebskie gimnazjum  było  kolejnym przystankiem na trasie Atomowego Autobusu, czyli mobilnego laboratorium.  To projekt Fundacji Forum Atomowe, która składa się z aktywnych i ambitnych ludzi, specjalistów w swoich dziedzinach, np. w fizyce jądrowej, ochronie radiologicznej, ochronie środowiska czy informatyce. Celem przedsięwzięcia jest edukacja społeczeństwa w zakresie pokojowego wykorzystywania energii jądrowej w kontekście rządowego programu budowy elektrowni atomowej w Polsce. Wielką atrakcją tegorocznej trasy Atomowego Autobusu były ciekawe eksperymenty, zwiedzanie stanowisk pokazowych i interaktywnej wystawy oraz możliwość udziału młodzieży w konkursach z nagrodami. Za sprawą dyrekcji łebskie gimnazjum w  piątek 29.11.2013 r. zmieniło się w prawdziwe laboratorium energetyki jądrowej, a hitem okazał się pokaz rozszczepienia jądra uranu. Mobilne laboratorium w budynku gimnazjalnym zostało rozstawione na drugim piętrze w gabinecie chemicznym, zaś na parterze w sali multimedialnej można było wysłuchać wykładu na temat promieniowania jonizującego i ochrony radiologicznej, zasad działania reaktorów jądrowych oraz metod postępowania z opadami promieniotwórczymi. Wiele z tych informacji idealnie wpasowało się w tematy, które są aktualnie omawiane na lekcjach fizyki.  W tym naukowym spotkaniu uczestniczyli nie tylko gimnazjaliści, ale także uczniowie Zespołu Społecznych Szkół Ponadgimnazjalnych im. Noblistów Polskich w Łebie. Wspólne spotkanie sprzyjało omówieniu zagadnień z zakresu ochrony radiologicznej, istoty promieniotwórczości, obecnie stosowanych technologii budowy reaktorów i systemów zabezpieczeń oraz kosztów budowy przyszłej elektrowni jądrowej.  Oczywiście pojawiły się liczne pytania i wątpliwości. Rozgorzała dyskusja pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami energii jądrowej. Wolontariusze w interesujący sposób odpowiadali na pytania zadawane zarówno przez uczniów jak i nauczycieli, przez co dało się zauważyć jak wielka pasja do nauki łączy tych młodych ludzi.

 

 

 

 

 

 

 

MISTRZOWIE SZTUK WALKI

 

Ostatnio  zarówno w Wicku jak i w Lęborku gościł mistrz karate Okinawa Goju-Ryu Karate. Troje uczniów z Gimnazjum w Łebie miało szansę uczestnictwa w zajęciach poprowadzonych przez mistrza. Po wspólnych zajęciach, demonstracji różnych technik walki, które zakończyły się oficjalnym egzaminem, karateka opuścił nasz kraj i wyjechał do Anglii. Osoby zainteresowane mogą rozwijać swoje zainteresowania w tej dziedzinie sportu podczas sobotnich zajęć o godz. 10.00 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Wicku.

 

ŁAWECZKA DANUTY HRYNIEWICZ

POZA MURAMI SZKOŁY

 

W tym roku na łebskim deptaku odbyło się spotkanie właścicieli owczarków nizinnych. Był to dzień wyjątkowy i właśnie z tej okazji na ulicy Kościuszki obok domu z czerwonej cegły postawiono ozdobną ławkę, na której siedzą dwa metalowe owczarki symbolizujące pamięć pani Danuty Hryniewicz, uznanej za "twórcę” rasy bardzo kudłatych psów. Autorem łebskiej ławeczki jest rzeźbiarz Zbigniew Dudek, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. To on właśnie jeszcze za życia Danuty Hryniewicz wielokrotnie przyjeżdżał do Łeby w tzw. ,,psich” sprawach. 15 września 2013 roku nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika. ,,Hau hau tu i hau hau tam” tymi oto słowami przywitała nas w swojej wypowiedzi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łebie pani Maria Konkol. Po uroczystym otwarciu i udostępnieniu nowego pomnika wszystkie owczarki u boków swoich właścicieli ruszyły w paradzie. Pochód zakończono w Parku ks. Oblatów, gdzie odbyła się Wystawa Psów Ras Polskich. Po paru godzinach wyłoniono zwycięskiego owczarka nizinnego. Było wiele kategorii, ale za najważniejszą z nich uznano długość oraz wygląd sierści. O tak! Ta rasa posiada piękną i błyszczącą maść, która dodaje im niezwykłej dostojności. Oprócz wystawy mieszkańcy Łeby i wszyscy przyjezdni goście mogli korzystać z wielu atrakcji. Dla dzieci odbyło się spotkanie z rysownikiem, była wata cukrowa i wiele innych rozrywek. Całość spotkania ukoronowały cukierki, po tak słodkim geście ze strony biblioteki miejskiej, wszyscy z uśmiechem na twarzy i z miłymi wspomnieniami o Danucie Hryniewicz rozeszli się do domów. „Psiara”??? Obecnie to chyba określenie już niechętnie używane przez łebian. Dziś dr Danuta Hryniewicz kojarzy się nam wszystkim z niezwykłą osobą, która poświęciła swoje życie owczarkom nizinnym i odniosła sukces. Pony szybko bowiem zdobyły popularność poza granicami kraju…

 

 

GIMNAZJALNY KLUB LITERACKI

 

Z okazji obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych i w celu krzewienia kultury czytelniczej w Gimnazjum w Łebie odbyło się spotkanie miłośników książki. Czytelnicze doświadczenia i poglądy wymienili nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele, rodzice i pracownicy szkoły. To już kolejne literackie spotkanie w naszej placówce, którego organizatorkami są pani Ewelina Bas i pani Marzena Szachniuk oraz uczennica Karolina Kotkowska z klasy IIIb. Uczestnicy zaprezentowali na forum różne rodzaje literatury – powieści detektywistyczne, psychologiczne, filozoficzne, historyczne, obyczajowe, fantasy, a nawet horrory. Niewątpliwie był to przegląd różnorodnych pozycji zaczynając od lektur szkolnych, poprzez klasykę, do najnowszych bestsellerów. Poniżej prezentujemy wybrane pozycje z książkowej listy przebojów, które stały się obiektem zaciętej dyskusji:

Francine Rivers – Znamię lwa

Jostein Gaarder – Dziewczyna z pomarańczami

Denise Kiernan – Dziewczyny atomowe

J. R. R. Tolkien - Hobbit

Trudi Canavan – Trylogia Czarnego Maga

J. R. R. Tolkien - Władca Pierścieni

Juliusz Słowacki - Balladyna

Dan Brown - Inferno

Nicholas Sparks – Ostatnia piosenka, Szczęściarz, Ślub.

Z uwagi na fakt, iż w ostatnich latach dużą popularnością cieszy się telewizja, Internet, uczniowie postanowili głośno przytoczyć wiele zalet czytania książek. Miłym akcentem podczas wspólnego spotkania było również wręczenie dyplomów i nagród książkowych dla laureatów szkolnego konkursu recytatorskiego poezji Juliana Tuwima. Szkolna Komisja Konkursowa przyznała ex aeguo I miejsce za wielojęzyczną wersję wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa” dla Karoliny Kotkowskiej z kl. IIIb („Lokomotywa”, która dyszy po angielsku) i dla Maksymiliana Gałązki z kl. Ia („Lokomotywa”, która dyszy po polsku). Zwycięzcy obecnie  przygotowują się do pozaszkolnego konkursu Tuwimowskiego, który odbędzie się w grudniu w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wicku.

 

 

 

 

 

 

 

JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA...

 

Tegoroczne Święto Niepodległości w naszej szkole obchodziliśmy pod hasłem „Jeszcze Polska nie zginęła…”. Na uroczystą akademię przybyli zaproszeni goście, a wśród nich władze naszego miasta, władze kościelne, mieszkańcy Łeby i rodzice uczniów. Wspólnie uczestniczyliśmy w uroczystości poświęconej Ojczyźnie i wolności, wszak święto 11-go Listopada to symbol patriotyzmu, walki o wolność, wyraz wiary i męstwa. W tym dniu oddajemy również szacunek symbolom narodowym oraz wszystkim Polakom -  minionym bohaterom i innym, niejednokrotnie zapomnianym w zawierusze wojennej lub pomiędzy kartami burzliwej historii naszego kraju, a także nam współczesnym, którzy żyjąc obecnie rozsławiają naszą historię. By  uroczyście uczcić ten dzień, zachęciliśmy wszystkich do wspólnego śpiewania. Z tej okazji uczniowie koła redakcyjnego przygotowali patriotyczne śpiewniki. Zaproszeni goście otrzymali kotyliony i biało-czerwone goździki. Tegoroczna akademia przyjęła charakter koncertowy. Mogliśmy wysłuchać kilku piosenek patriotycznych w wykonaniu zespołu „Little Talks” i zespołu „Vivo”, a także utworów, które zaprezentowali nasi goście m.in. „Nie pytaj o Polskę” z repertuaru niezapomnianego Grzegorza Ciechowskiego i Republiki. Uczeń Mariusz Jędrzejewski z klasy III b przygotował „Obławę” Jacka Kaczmarskiego. Repertuar był bardzo bogaty i pobudzający do wspólnej refleksji uczestników uroczystości. Z pewnością ten dzień to okazja do przemyśleń na temat współczesnego patriotyzmu, o którym dziś tak mało  mówi się i pisze. Koncert patriotyczny, przygotowany  z myślą o społeczności lokalnej odbył się równolegle  w Kościele św. Jakuba Apostoła w Łebie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WOJEWÓDZKI KONKURS POEZJI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

 

W listopadzie zespół Vivo pod opieką pani Elżbiety Mart zaprezentował swoje możliwości wokalne i recytatorskie podczas X Wojewódzkiego Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej pod honorowym patronatem Wojewody Pomorskiego. Młodych artystów oceniało Jury w składzie: dr Aleksandra Grucza-Rogalska (dyrygent, teoretyk muzyki, adiunkt AM w Gdańsku, PZSM w Bydgoszczy), dr Michał Kozorys (dyrygent, prodziekan AM w Gdańsku), dr Michał Sempołowicz (historyk, OBEP IPN w Gdańsku) i mgr Marzena Marczewska (polonista ZSAKiHU). Jak zwykle konkurencja była bardzo duża. Gimnazjum w Łebie w kategorii śpiew otrzymało wyróżnienie za wykonanie dwóch utworów „Radosna Niepodległość” i „Pieśń Kronika”. Wiersz pt. „Piłsudski” Jana Lechonia recytowała Weronika Malek z klasy IIIb, którą do konkursu przygotowała pani Marzena Kietlińska-Antoniewicz. Jesteśmy naprawdę dumni z osiągnięć naszych uczniów.

 

 

 

 

 

MIEJSCA PAMIĘCI

 

Niestety z uwagi na fakt, iż w październiku w Porcie Łeba trwały jeszcze prace przy realizacji inwestycji "Remont Nabrzeża Wydmowego" nie mogliśmy wspólnie spotkać się pod Krzyżem i oddać hołd zaginionym w morskiej otchłani Bałtyku. Jak co roku dla podtrzymania tradycji łebscy harcerze Drużyny Staroszoharcerskiej „Leśni Łowcy” i uczniowie klasy I a pod opieką pana Tomasza Antoszka udali się do Miejsc Pamięci w naszym mieście. W czwartek, 31 października uczniowie uprzątnęli liście z nekropolii, zapalili symboliczne znicze, złożyli wiązanki kwiatów i zmówili modlitwę. Prace porządkowe przeprowadzono na cmentarzu ewangelickim, komunalnym i starym cmentarzu w Rąbce.

 

 

 

 

WARSZTATY FOTOGRAFICZNO-FILMOWE

 

29 października gimnazjaliści pod opieką pani dyrektor Janiny Madejowskiej wyruszyli na warsztaty fotograficzno-filmowe do Lęborka. Podczas zajęć instruktor Piotr Majdrowicz przeprowadził konkurs wiedzy o filmie, który okazał się bardzo owocny dla naszej młodzieży. Uczennice Magdalena Królikiewicz i Karolina Kotkowska wygrały 8 GB pendrive’y firmy TOSHIBA. Pozostali uczestnicy zajęć warsztatowych otrzymali filmy pt. „Dracula” i „Oliver Twist" oraz gry „Tarcza Nipkowa”. By lepiej poznać Lębork organizatorzy spotkania zaplanowali historyczny spacer po mieście z przewodnikiem, w którym uczestniczyli również gimnazjaliści z lęborskiego SGJ-tu. W ramach rozwijania umiejętności fotograficznych odbyła się sesja zdjęciowa w terenie. Młodzież przybyła także z wizytą do muzeum, gdzie zaprezentowano materiał filmowy o średniowiecznym Lęborku - mury obronne, baszty oraz inne budynki. To była prawdziwa lekcja regionalizmu.

 

fot. Robert Okenczyc

 

fot. Robert Okenczyc

 

fot. Karolina Kotkowska

 

fot. Robert Okenczyc

 

WESOŁA INTEGRACJA

 

Klasa Ia wraz ze swoim wychowawcą panem Tomaszem Antoszkiem wyjechała na wycieczkę integracyjną. Wycieczka do Gdyni trwała  od 23 do 26 września i obfitowała w liczne atrakcje. Uczniowie byli na komedii „To już koniec świata”, grali w kręgle i zwiedzili centrum techniki "Experyment". Interesującą dla wszystkich okazała się również gra pt. "Flagi". Zabawa ta polegała na zabraniu flagi przeciwnikom. Było też coś dla umysłu. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach poprawiających koncentrację. Wykonywali ćwiczenia wspomagające wyobraźnię i pamięć, a także doskonalące umiejętność analizy.

 

 

DZIEŃ PAPIESKI

 

Tegoroczny już XIII Dzień Papieski pod hasłem "Jan Paweł II - Papież Dialogu" jak co roku uczciliśmy apelem przed budynkiem szkoły. Ks. Roman Dudek zaprosił całą społeczność gimnazjalną do udziału we wspólnej modlitwie. Dzień Papieski to czas, kiedy zatrzymujemy się, by wspominać Ojca Świętego i wsłuchać się w Jego słowo. W tym dniu tradycyjnie odśpiewaliśmy hymn naszej szkoły. Dostaliśmy również zaproszenie na kanonizację bł. Jana Pawła II do Rzymu. Wyjazd jest przewidziany dla 18. chętnych osób z gimnazjum, a odbędzie się 25 kwietnia 2014 roku. To dobra okazja, by również zwiedzić Rzym!

 

 

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 

Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała dyrektor szkoły pani Janina Madejowska, która powitała rodziców i przybyłych gości. Wystąpił także Przewodniczący Rady Miejskiej w Łebie pan Krzysztof Szumała, który w słowie podziękowań adresowanych do nauczycieli pogratulował wysokich wyników nauczania zarówno na tle powiatu, województwa czy kraju. W części oficjalnej uroczystości odbyło się przyznanie nagród za sukcesy w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz zaangażowanie w życie placówki. Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymali nauczyciele (Leszek Fic, Izabela Rejmak, Wiesław Baniak, Ewelina Bas i Marzena Szachniuk) jak i pracownicy szkoły – Bogdan Karpus. Natomiast zaszczytną Nagrodę Burmistrza otrzymała z rąk Przewodniczącego Rady Miasta pani Janina Madejowska. Obchody Dnia Edukacji Narodowej to także w naszym gimnazjum czas ślubowania uczniów klas pierwszych. Uwieńczeniem części oficjalnej było ślubowanie na sztandar przez delegacje klasowe. Do ślubowania wystąpiło sześcioro uczniów, tj. z klasy Ia – Magdalena Królikiewicz, Filip Salamon, i Adriana Buszman oraz z klasy Ib – Sara Maszkiewska, Adam Szycki i Wojciech Majsak. Nasi pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej i otrzymali pamiątkowe akty nadania tytułu gimnazjalisty. Po uroczystym ślubowaniu nastąpiła część artystyczna. Jako pierwszy zaprezentował się zespół taneczny Presto pod opieką pani Elżbiety Frączek. Kolorowe spódniczki dziewcząt bardzo pasowały do tego radosnego dnia. Oprawę muzyczną zapewnił zespół Vivo pod dyrygenturą pani Elżbiety Mart. Pierwszą piosenkę solo „Mój sen jak ognisko” zaśpiewała Weronika Malek z klasy IIIb. Zespół zaprezentował dwa znane utwory „Wonderful World” i „Radość najpiękniejszych lat”. Był też niesamowity koncert na żywo. Gimnazjalny zespół  „Little Talks” zaśpiewał i zagrał aż pięć piosenek. W ich repertuarze znalazły się: Oni  zaraz przyjdą tu!, Ho Hey!, Gdzie mnie wiodą?, Cup Song, Poszłabym za Tobą. Solistki, które przyciągnęły prawdziwe tłumy to: Karolina Kotkowska, Klaudia Szymonik i Małgosia Gwardyś. Chyba wszystkich bez wyjątku zachwycili szkolni instrumentaliści. Na uwagę zasłużyli utalentowany perkusista Filip Salamon jak i gitarzyści – Jakub Gwizdała i Mikołaj Trylewicz. Jedno można powiedzieć, że nasza szkoła rozwija zainteresowania muzyczne, a my jesteśmy świadkami odkrywania nowych talentów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POZNAJEMY ZAWODY

 

10 października uczniowie klas trzecich wybrali się na pierwszą wycieczkę zawodoznawczą. Byliśmy z wizytą w Hotelu Łeba i poznawaliśmy bliżej pracę kucharza, recepcjonisty, kelnera, pokojówki czy menedżera hotelowego. Dowidzieliśmy się jakie umiejętności i predyspozycje powinni mieć kandydaci do pracy w tych zawodach,  jaką wybrać ścieżkę edukacyjną aby pozyskać potrzebne kwalifikacje oraz jak w rzeczywistości wygląda praca w hotelu. O swojej pracy z pasją opowiadali pracownicy, ale także sama pani dyrektor. Uczniowie z uwagą słuchali wypowiedzi kucharza. Szkoda tylko, że nie mieli możliwości pod kierownictwem szefa kuchni samodzielnie przygotować potrawy. Z pewnością krojenie, mieszanie czy smakowanie, a nawet mycie naczyń to umiejętności, które mogliby wykorzystać w życiu codziennym. Ciekawostką była informacja, iż najbardziej wynagradzani są menedżerowie hotelowi, a także kucharze. Ci ostatni niestety niewiele mają czasu na życie prywatne. Często pracują w weekendy i święta. Gimnazjaliści już z niecierpliwością czekają na kolejne spotkania z przedstawicielami rynku pracy.

 

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

 

2 października klasa IIa oraz inni chętni uczniowie wybrali się na sprzątanie terenu w pobliżu gimnazjum. Proekologiczną akcję koordynowały pani Małgorzata Turek i pani Wioletta Nowakowska, które zadbały o odpowiednie przygotowanie uczestników. Zostali oni wyposażeni w niezbędną wiedzę na temat bezpieczeństwa podczas zbierania śmieci, a także zaopatrzeni w worki i rękawice. Gimnazjaliści zmotywowani szczytnym celem akcji, wyruszyli ze szkoły w wyznaczone do sprzątania rejony. Pobliski las to miejsce często uczęszczane przez spacerowiczów, ale również przez turystów, którzy odwiedzają Łebę. Uczniowie dokładnie i z należytą ostrożnością uprzątnęli wskazany przez opiekunów teren. Ku ich zaskoczeniu znaleziono tu dużo opon, butelek, opakowań, a nawet krzesło, torebki i buty. Skąd takie rzeczy w lesie? Po zakończeniu prac worki ze śmieciami pozostawiono w wyznaczonym miejscu dla służb porządkowych. W dowód uznania za dobrze wykonane zadanie uczniowie otrzymali w nagrodę upominki od Urzędu Miasta. Wśród nich znalazły się m.in. notesy, ekologiczne długopisy, słodycze czy organizer na biurko. Serdecznie dziękujemy, że nasze działania zostały docenione.

 

 

 

 

 

 

 

 

SREBRNA LISTA DARCZYŃCÓW

 

Jak co roku we wrześniu prowadzimy w naszej szkole zbiórkę książek i podręczników szkolnych. Uczniowie i nauczyciele  - osoby, które chcą wspólnie tworzyć księgozbiór przynoszą do biblioteki szkolnej czytadła, słowniki, encyklopedie czy książki popularnonaukowe. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom. To dzięki nim nasza biblioteka staje się coraz bardziej atrakcyjna.

Pani Małgorzata Turek

Pani Marzena Kietlińska-Antoniewicz

Pani Grażyna Braun-Rulewska

Pani Ewelina Bas

Pani Monika Rabka-Jóskowska

Pani Marzena Szachniuk

Karolina Kotkowska - IIIb

Alicja Kasprzyk - IIIb

 

DLA KAŻDEGO CHŁOPAKA MAMY LIZAKA

 

W ostatni  wrześniowy poniedziałek jak co roku obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Samorząd Szkolny obdarował słodkimi lizakami chłopców z każdej klasy. Natomiast duże lizaki zostały przeznaczone dla Panów - nauczycieli i wręczone w dniu ich święta przez Panie nauczycielki. We wszystkich klasach panowała miła atmosfera. Dziewczęta z klasy IIIa podarowały swoim kolegom bokserki ze śmiesznymi napisami i obrazkami. Chłopcy byli naprawdę bardzo zaskoczeni i uznali, że to bardzo oryginalny pomysł.  Natomiast koleżanki z klasy IIIc zorganizowały dla młodzieńców słodki poczęstunek. Były ciastka, cukierki, napoje i domowe wypieki. Nasi nastolatkowie docenili ten miły gest i złożyli podziękowania dla  płci pięknej. To jednak nie koniec niespodzianek, gdyż z tej okazji 10 października odbędzie się dyskoteka szkolna.

 

 

 

SZKOŁO POMÓŻ I TY!

 

Samorząd Uczniowski włącza się w akcje charytatywne. W tym roku postanowiliśmy wesprzeć Fundację na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Niewidomych. Tegoroczna akcja pt. „Szkoło Pomóż i Ty”, stawia za cel pomoc 22-letniej Justynie Niedziałek, która w wyniku nieszczęśliwego wypadku w 2009 r. straciła 4 palce prawej dłoni. Justyna aktualnie studiuje, aby móc w przyszłości realizować swoje marzenia. Prawidłowe funkcjonowanie wśród rówieśników i w życiu dorosłym ułatwią jej specjalistyczne protezy palców. Koszt protez około 65 000 zł zdecydowanie przewyższa możliwości finansowe rodziny Justyny, dlatego przede wszystkim od ofiarności i dobroci ludzi o otwartym sercu zależeć będzie jej powrót do sprawności i możliwości bycia aktywnym zawodowo. Każdy z nas może pomóc poprzez nabycie dowolnej ilości cegiełek, które są rozprowadzane w naszej szkole w kwocie nie niższej niż 1,50 zł za 1 sztukę. Cegiełki – pomoce edukacyjne rozprowadza Zarząd SU, tj. Nikodem Koss, Mateusz Malek i Wiktoria Kleina. Zebrane środki pieniężne przekażemy na konto Fundacji Pomóż i Ty. W ten sposób pokazujemy i uczymy, że trzeba i warto pomagać innym!

 

 

LITTLE  TALKS KONCERTUJE W NASZYM MIEŚCIE

 

Łebscy rybacy wraz z rodzinami, a także sympatycy rybackiej atmosfery 14 września br. świętowali „II Łebski Dzień Rybaka”. Sobota ta już od popołudnia była przepełniona niecodziennymi rozrywkami, m.in. wręczono honorowe odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa”, a dzieciom atrakcji dostarczała „Piracka Przygoda”. Odbył się także konkurs kulinarny i wielobój załóg kutrów rybackich. Za oprawę muzyczną całego wydarzenia odpowiedzialny był Zespół Szantowy „Mały”, „Chłopak z Gitarą” – czyli Wojciech Lechończak i Jacek Łaski oraz Zespół Little Talks z Gimnazjum w Łebie. Szkolny zespół pod opieką nauczyciela muzyki pana Piotra Fugla dał koncert, który przyciągnął prawdziwe tłumy. A oto skład zespołu: Małgorzata Gwardyś, Klaudia Szymonik, Natalia Buszman, Karolina Kotkowska, Jakub Gwizdała, Mikołaj Trylewicz i Filip Salamon. Zespół gimnazjalny wykonał utwory różnego gatunku, m.in. „Raggamuffin”, „Gdzie mnie wiodą”, „Ho Hey” czy „Poszłabym za Tobą”. Publiczność odebrała ich występ bardzo pozytywnie, sami młodzi artyści byli zadowoleni ze swojego koncertu i czekają na kolejne propozycje. Także niedziela przepełniona była ważnymi wydarzeniami. Otóż 15 września - następnego dnia po Święcie Rybaka na ul. Kościuszki nastąpiło oficjalne odsłonięcie Ławeczki „Psiary”, czyli Danuty Hryniewicz- kynolog mieszkającej w Łebie, która ocaliła i rozpropagowała rasę Owczarka Nizinnego. Odsłonięcie ławki stało się również okazją do organizacji w Łebie Wystawy Psów Polskich Ras pod hasłem „W Polskim Domu Polski Pies”. Więcej uwagi dr Hryniewicz poświęcimy na łamach szkolnej gazetki. Jej niesamowitą historię wkrótce opowie Wam Magdalena Królikiewicz z klasy I a. Zdradzimy, że zespół Little Talks usłyszymy już w październiku podczas koncertu z okazji Dnia Nauczyciela.

 

WYBORY ZARZĄDU SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

 

10 września odbyły się w gimnazjum wybory do zarządu szkoły. Tegoroczne hasło SU brzmi: „Dobry samorząd słucha opinii uczniów, ma pomysły na działania, zajmuje się problemami życia szkolnego”. Obecnie uczniowie opracowują plan pracy na bieżący rok szkolny, który powstanie w oparciu o uwagi wszystkich uczniów. Samorząd Uczniowski tworzą wszyscy uczniowie szkoły. Władzą wykonawczą Samorządu Szkolnego jest Zarząd SU, który w roku szkolnym 2013/2014 reprezentują: Nikodem Koss – kl. IIIb, Mateusz Malek – kl. IIIa i Wiktoria Kleina – kl. IIIb. Opiekę nad SU sprawują: pani Ewelina Bas, pani Marzena Szachniuk, pani Marta Kajnowska i pani Elżbieta Frączek.

 

 

 

PIELGRZYMKA DO SIANOWA

 

W piątek, 6 września o godz. 8.00 odbyła się Msza św. na rozpoczęcie pielgrzymki, a potem wspólna droga do Łebienia, by zatrzymać się na nocleg w szkole. Postoje po drodze były w Sarbsku i Roszczycach. Drugiego dnia wszyscy udali się trasą Łebień - Strzepcz z przystankami w Łęczycach, Rozłazinie i Nawczu. Kolejny nocleg był w Strzepczu w szkole. W niedzielę o godz. 8.00 rozpoczął się ostatni etap pielgrzymki - odpust w Sianowie. Po Mszy odpustowej w atmosferze modlitwy gimnazjaliści powrócili autokarem do Łeby. Pielgrzymka tradycyjnie wpisała się w kalendarz wydarzeń szkolnych.

 

BEZPIECZEŃSTWO UCZNIÓW NA PIERWSZYM MIEJSCU

 

6 września cała społeczność gimnazjalna uczestniczyła w spotkaniu z aspirantem Piotrem Pobłockim - policjantem Komisariatu Policji w Łebie. Wszyscy uczniowie mieli okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych, bezpiecznym zachowaniu się w oczekiwaniu na autobus szkolny, a także o ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu. Była też mowa o innych niebezpieczeństwach, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze. Policjant omówił sposoby ich unikania i pokonywania. Nasz gość omówił także jaką rolę pełnią elementy odblaskowe. Tematem pogadanki była również odpowiedzialność prawna osób nieletnich. Gimnazjaliści wysłuchali prelekcji o agresji, przemocy wobec rówieśników czy pracowników szkoły. Policjant przypomniał podstawowe zasady zachowania się na terenie szkoły i poza nią. Prowadzący zapoznał młodzież z ich prawami i obowiązkami w świetle prawa. Każdy powinien mieć poczucie bezpieczeństwa w szkole, w domu czy na ulicy. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, że w trudnych sytuacjach mogą liczyć na pomoc specjalnie powołanych organizacji. Profilaktyczne zajęcia z pewnością przyczyniły się do wzrostu świadomości wśród naszych uczniów i zaowocują pozytywnymi zachowaniami w szkole i poza nią.

 

 

 

NAJLEPSZY ABSOLWENT GIMNAZJUM GMIN WIEJSKICH I MIASTECZEK WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2012/2013

 

30 czerwca 2013 roku odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia Wojewódzkiego Konkursu na "Najlepszego Absolwenta Gimnazjum Gmin Wiejskich i Miasteczek Województwa Pomorskiego". Naszą szkołę reprezentował uczeń klas 3A - Marcin Wilkos. W wyniku przeprowadzonej punktacji Marcin otrzymał nagrodę - namiot turystyczny ufundowany przez Burmistrza Miasta Łeby. Nasz uczeń został wytypowany jako jeden z ośmiu, którzy otrzymali nagrody z rąk przedstawicieli władz państwowych i wojewódzkich. Marcin Wilkos otrzymał z rąk pani posłanki Katarzyny Hall "Buławę Ministra Edukacji Narodowej". Jednak największym osiągnięciem naszego ucznia była nagroda specjalna - wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli wraz z rodzicem. Wyjazd zaplanowano we wrześniu 2013 roku. Gratulujemy sukcesów!

 

 

 

 

 

POGAWĘDKA Z PREZYDENTEM

 

15 lipca 2013 roku dwoje naszych uczniów, tj. Karolina Kotkowska i Filip Majchrzak  pod opieką pani dyrektor Janiny Madejowskiej i nauczyciela informatyki pana Tomasza Antoszka, wyruszyło na kilkugodzinny rejs statkiem po jeziorze Łebsko. W pierwszej połowie tej niezwykłej podróży, czyli od Łeby do Czołpina dane im było poznać pana Bronisława Komorowskiego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.  Prezydent gościnnie odwiedził nasze miasto na zaproszenie pana Senatora Kazimierza Kleiny. Delegacji naszej szkoły udało się nie tylko porozmawiać z panem Komorowskim, ale także zrobić sobie z nim kilka pamiątkowych zdjęć. Zdaniem naszych uczniów największą zaletą Bronisława Komorowskiego jest jego poczucie humoru i fakt, że jest on człowiekiem bardzo sympatycznym. Był to dzień pełen wrażeń, którego z pewnością nikt nie zapomni!

 

 

 
 

 

 

POWRÓT DO SZKOŁY

 

2 września 2013 roku o godzinie 9.00 rozpoczął się dla uczniów naszego gimnazjum kolejny rok szkolny. Część oficjalną rozpoczęło wprowadzenie sztandaru szkoły i odśpiewanie hymnu narodowego. Pani dyrektor Janina Madejowska serdecznie powitała uczniów, nauczycieli, rodziców i wszystkich przybyłych gości. W tym roku powitaliśmy nowego nauczyciela religii księdza Romana Dudę. Głos zabrał wiceburmistrz Łeby, pan Jacek Nowakowski, który odczytał list Ministra Sportu pani Anny Muchy skierowany do uczniów i ich rodziców, w którym zwróciła uwagę na konieczność uprawiania sportu i aktywne uczestnictwo w zajęciach wychowania fizycznego. Po przemówieniu uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami. W końcu po dwumiesięcznej przerwie korytarze szkolne wypełniły się śmiechem i gwarem uczniów, którzy udali się do klas wraz z wychowawcami, by zapoznać się z organizacją nowego roku szkolnego.