WYDARZENIA Z ŻYCIA SZKOŁY

 

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2010/2011

 

 

Gimnazjaliści rozpoczęli kolejny rok szkolny. Jak zwykle uroczyste spotkanie odbyło się w sali gimnastycznej Łebskiego Towarzystwa Oświatowego. Dyrektor szkoły – Janina Madejowska w swoim wystąpieniu życzyła wszystkim uczniom i nauczycielom radosnych chwil oraz dobrych ocen w rozpoczynającym się roku szkolnym. Ciepłe słowa do młodzieży naszej szkoły skierowała również burmistrz miasta – Halina Klińska. Życzyła wszystkim zgromadzonym przyjaznej atmosfery i pełnego wykorzystania stworzonych przez szkołę możliwości do osobistego rozwoju każdego ucznia. W tym uroczystym dniu pani dyrektor szkoły ze słowami uznania i życzeniami sukcesu wręczyła pani Izabeli Rejmak kwiaty z okazji jubileuszu 30-lecia pracy. Uczniowie w towarzystwie swoich wychowawców udali się potem do klas, gdzie otrzymali plany lekcji i krótkie informacje dotyczące funkcjonowania szkoły.

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 
 

13 października odbyła się w naszej szkole uroczystość, w której wzięli udział zaproszeni goście, nauczyciele, pracownicy administracji i uczniowie. Ku naszej radości w samym środku tygodnia mieliśmy dzień wolny od zajęć dydaktycznych. W tym dniu popłynęło wiele życzeń pomyślności i zawodowych sukcesów, a na ręce pani dyrektor Janiny Madejowskiej - Przewodniczący Rady Miejskiej pan Jan Kużel i Burmistrz Miasta Łeby pani Halina Klińska złożyli symboliczną wiązankę kwiatów. Dyrektor szkoły tradycyjnie docenił wyróżniających się nauczycieli, pracowników naszej placówki i wręczył im nagrody. Za aktywną pracę na rzecz szkoły nagrody otrzymali: Marzena Kietlińska- Antoniewicz, Tomasz Antoszek i Jadwiga Karpus. Z rąk burmistrza pani Haliny Klińskiej nagrodę otrzymała dyrektor szkoły pani Janina Madejowska. Obchody uroczystości zakończyły się częścią artystyczną przygotowaną przez koło teatralne pod opieką pani Joanny Jagodzińskiej. Dobra zabawa, to także odpowiednia oprawa muzyczna, za którą odpowiedzialny był zespół „Vivo” pod kierownictwem pani Elżbiety Mart. Prawdziwym hitem okazały się „Kolorowe kredki”, czyli piosenka, którą śpiewa się już od wielu lat. Samorząd Uczniowski wręczył nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły ręcznie wykonane kartki z życzeniami i podziękowaniami. Akademia bardzo się podobała, brawom nie było końca.

 

MOJA WIELKA, GRECKA WYCIECZKA

 

 

Tradycyjnie we wrześniu 2010 roku odbyła się szkolna objazdowa wycieczka po następnym europejskim kraju, tym razem Grecji.10 września wyjechaliśmy z Polski, przejechaliśmy przez Czechy, Austrię i Węgry  i następnego dnia zatrzymaliśmy się w Serbii. Pierwszym miastem, które zwiedziliśmy był Belgrad. Spacerowaliśmy po starym mieście, gdzie zachowały się ślady architektury tureckiej, byliśmy w cerkwi Świętego Pelki i bazylice Svetti Sawa. Następne dni spędziliśmy już w Grecji. Pierwszy i ostatni nocleg na Riwierze Olimpijskiej był w hotelu Deuis. Tam też zorganizowano  nam tzw. wieczór grecki przy greckiej muzyce i greckich potrawach. W planie  nie zabrakło Meteorów. Meteory to słynne bizantyjskie, zawieszone na skalnych szczytach klasztory. Wybudowane w XIV wieku przez mnichów poszukujących odosobnienia. Do zwiedzania udostępniono 6 monastyrów. W programie wycieczki były też Delfy, Kanał Koryncki, Mykeny i Epidauros. W Epidauros znajduje się najlepiej zachowany teatr Grecji. Oryginalna, antyczna scena ma kształt koła i średnicę 20 m. Widownia jest zbudowana z białego wapienia i może pomieścić jednorazowo 130 tys. widzów. W Termopilach zatrzymaliśmy się przy pomniku Leonidasa, który stoi w pobliżu ruchliwej trasy. Przeglądamy pamiątki przywiezione z Grecji i wspomnienia ożywają. Są zdjęcia i filmy.

 

TEATR TRZECH AKTORÓW

 

Pan Mariusz Oszustowicz w przygotowanym pokazie slajdów zaprezentował nam piękno przyrody północnej Polski. Pokaz przerywany był pytaniami, które dotyczyły zaawansowanej wiedzy o fotografii. Zobaczyliśmy siedem części prezentacji poświęconej przyrodzie województwa pomorskiego. Zajrzeliśmy do sypialni żurawi, usłyszeliśmy śpiew wydm, dowiedzieliśmy się jaką barwę ma czas, a także co kryje się w chmurach. A na koniec zgubiliśmy się w lesie, by w efekcie odnaleźć samego siebie. Muzyka i prezentacja zdjęciowa według określonego scenariusza tworzyły doskonałą całość.

 

 WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

 

 

Tego dnia cała szkoła zebrała się w hali sportowej ŁTO, aby wziąć udział w warsztatach profilaktycznych zawierających treści antyalkoholowe oraz antynarkotykowe. Całość wzbogacił koncert zespołu rockowego „Na ostatnią chwilę” jako głos sprzeciwu wobec plagi używania przez młodzież dopalaczy. Spotkanie poprowadził pan Piotr Łukaszewski, członek zespołu. Jedną z ciekawszych atrakcji okazały się pouczające i zabawne ćwiczenia praktyczne, np. testowanie błędnika  w celu uświadomienia uczniom zachowań ludzkich po wypiciu jednej puszki alkoholu. Obejrzeliśmy również prezentację multimedialną „Wypadki na drogach pod wpływem alkoholu i narkotyków” przygotowaną przez Andrzeja Piaseckiego członka zespołu. Głównym założeniem projektu jest ukazanie poprzez historię Rocka, czym są narkotyki i alkohol oraz to, do czego prowadzą. Autorzy wierzą, że dzięki tej prezentacji wielu młodych ludzi zada sobie pytanie: „czy warto się zabijać?” Organizatorzy zadbali nie tylko o ciekawy pokaz, ale i  gastronomiczną oprawę tej uroczystości.

 

MIEJSCA PAMIĘCI

 

29 października obchodziliśmy Święto Zmarłych. Nasza szkoła, jak co roku oddała hołd zaginionym w morskiej otchłani Bałtyku. Delegacje klas zapaliły symboliczny znicz we wszystkich miejscach pamięci, o które dbają nasi harcerze od kilku lat. Harcerze zadbali o cmentarz ewangelicki, komunalny, stary cmentarz w Rąbce i krzyż w porcie. Co roku gromadzimy się pod Krzyżem w Porcie Jachtowym w Łebie, by upamiętnić wszystkich, których zabrało morze. Krzyż stanowi  ważny punkt nawigacyjny,  pomaga  rybakom odnaleźć drogę do portu w trudnych warunkach atmosferycznych. Pani Halina Klińska podziękowała młodzieży za dbałość o zapomniane groby i pamięć o zmarłych na morzu. To część łebskiej historii. Następnie przemówienie odczytała pani Marzena Kietlińska-Antoniewicz. Mówiła, że każda śmierć na morzu jest zawsze tragedią dla rodziny, przyjaciół i znajomych. Niektórym rybakom przychodzi stoczyć z nieugiętym żywiołem śmiertelny bój. Przytoczyła historię człowieka, który jako jedyny przeżył tragedię łodzi Łeb-25. Jednostka wyszła z portu późnym wieczorem, 20 sierpnia 2001 roku. Około 11 kilometrów od brzegu niespodziewanie zaczęła tonąć. Przeżył tylko jeden człowiek, ciała dwóch po kilku dniach oddało morze. Czwarty rybak do dziś nie został odnaleziony. Pamięć ludzi , których na zawsze zabrało morze, uczciliśmy wspólną modlitwą.

 

OBCHODY 11 LISTOPADA

 

 

Wszyscy uczniowie naszego gimnazjum zgromadzili się 10 listopada w hali sportowej, by świętować ważny dla nas dzień. Przed rozpoczęciem uroczystości wręczono gościom, nauczycielom i uczniom kotyliony i śpiewniki z piosenkami patriotycznymi. Pierwszą częścią spotkania było przedstawienie teatralne przygotowane przez uczniów naszej szkoły pod kierownictwem pani Eweliny Bas i pani Marzeny Kietlińskiej-Antoniewicz. Całe przedstawienie poprowadzili Karolina Rausz wraz z Robertem Hachajem. Na tę uroczystość przybyli ważni goście: Pani Halina Klińska, Pan Jan Kużel, przedstawiciele obu parafii, rodzice i strażnik leśny. Całemu przedstawieniu akompaniował zespół „Vivo”. W ich repertuarze znalazły się takie piosenki jak: „Białe róże”, „Rota”, „Piechota”, „Żeby Polska była Polską”. Nasi aktorzy przypomnieli w przedstawieniu teatralnym  historię II wojny światowej oraz  drogi odzyskania przez Polskę Niepodległości. Kolejnym punktem było spotkanie ze znanym pisarzem, uczestnikiem II wojny światowej panem Ryszardem Kozickim. Autor mieszka obecnie w Cewicach, a urodził się w 1935 roku w rodzinie podoficera zawodowego w Sarnach na Wołyniu tuż przy granicy polsko-sowieckiej. Kozicki z biegiem czasu coraz bardziej zdawał sobie sprawę, że młode pokolenie musi poznać swoje korzenie. Był to główny motyw jego chwycenia za pióro. Pisarz opowiedział nam o swoich przeżyciach z tego okresu. Na zakończenie prowadzący wręczyli panu Kozickiemu w podziękowaniu za tak ciekawe spotkanie bukiet pięknych kwiatów.

 

WARSZTATY W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

W ŁEBIE

 

 

4 października rozpoczęły się warsztaty edukacyjne z Michałem Malinowskim, który jest założycielem, a zarazem dyrektorem Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści - MuBaBaO. Jego największymi zasługami są fascynujące bajki, magiczne baśnie i zapierające dech w piersiach opowieści wzbudzające wzruszenie, radość, a czasami smutek. Warsztaty nauczyły nas wyrażać samych siebie i opowiadać z emocjami zwykłe historie z życia wzięte. Odgrywaliśmy w parach bądź samemu różne scenki, np.: jak zarobić pieniądze porywając Charliego Chaplina.Spędziliśmy miło i wesoło czas, a w środę podziękowaliśmy i pożegnaliśmy się z tą niezwykłą osobą.

 

DZIESIĘĆ LAT LICEUM

 

 

Od 10 lat w naszym miasteczku mamy szkołę średnią. Wcześniej nasza młodzież uczyła się w Lęborku. Dzięki powołaniu w 2000 roku Łebskiego Towarzystwa Oświatowego absolwenci gimnazjum, którzy szczególnie związani są ze swoim rodzinnym miasteczkiem, mogą planować dalszą edukację na miejscu. Organizacja, której prezesem została pani Elżbieta Biernacka aktywnie uczestniczy w życiu miasta, prowadzi działania na rzecz młodzieży i wychodzi z ofertą edukacyjną dla dorosłych. Wówczas Zespołem Społecznych Szkół im. Noblistów Polskich w Łebie zarządzał pan dyrektor Jerzy Król. Zaszczytem dla organizatorów uroczystości była obecność wszystkich zaproszonych gości, zwłaszcza pani burmistrz Haliny Klińskiej i Przewodniczącej Rady Miasta Barbary Dąbrowskiej. W części oficjalnej uroczystości prezes ŁTO Elżbieta Biernacka przybliżyła historię powstania placówki i jej najważniejsze osiągnięcia. W roli prowadzącej imprezę wystąpiła nauczycielka wychowania fizycznego pani Elżbieta Frączek. Wspominano najlepszych absolwentów, wśród których znalazła się znana nam Jenifer Kęsik, mistrzyni świata w windsurfingu.

 

WARSZTATY SZTUKI

 

 

Warsztaty sztuki pt. "Symbole miejsca" w roku szkolnym 2010/2011 prowadzi pan Piotr Majdrowicz. Tematyka zajęć obejmuje: krótki film, fotografię, felieton i plakat filmowy.

 

PATRIOTYCZNA WYCIECZKA

 

 

Wycieczkę do Warszawy rozpoczęliśmy wyjazdem z Łeby o godzinie 5.00. Gdy dojechaliśmy do stolicy, pojechaliśmy zwiedzać Pałac Kultury i Nauki. Wjechaliśmy na 30 piętro wieżowca, by podziwiać panoramę Warszawy. Około godziny 15.00 udaliśmy się do budynku Parlamentu RP. Z pomocą przewodniczki zwiedziliśmy sejm i senat. Część grupy podczas zwiedzania, załapała się na emisję wywiadu, który był nadawany w TVN 24. Po obejściu tego  ważnego dla Polski miejsca, udaliśmy się do schroniska. Po 2- godzinnym odpoczynku, wyruszyliśmy na spacer po Starym Mieście. Zobaczyliśmy Uniwersytet Warszawski i sławny Kościół św. Anny, w którym wisiał krzyż spod Pałacu Prezydenckiego. Następnie spacerkiem udaliśmy się do Złotych Tarasów, w których mieliśmy 4- godzinny czas na własne zachcianki i potrzeby. Po obejściu galerii, wróciliśmy tramwajem do schroniska. Następnego dnia wyruszyliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Myślimy, iż każdy Polak powinien odwiedzić to miejsce. Muzeum prowadzi działalność naukowo-badawczą, edukacyjną poświęconą dziejom powstania warszawskiego oraz historii i dorobku Polskiego Państwa Podziemnego. Gromadzi zbiory poświęcone tym zagadnieniom. Inicjatywą muzeum jest również utworzenie Archiwum Historii Mówionej, gromadzącego nagrania wspomnień uczestników powstania. W muzeum obejrzeliśmy również film pt.: „Miasto Ruin”, który wykonany jest w technice 3D. Ukazuje on przelot nad ruinami Warszawy w 1945 roku.

 

XII FESTIWAL POMUCHLA

 

 

Jak co roku w naszym mieście w grudniu odbył się  Festiwal Pomuchla. Towarzyszyły mu konkurs na potrawę z dorsza, kiermasz świąteczny oraz konferencja naukowa. Impreza ta jest dobrze znana wszystkich mieszkańcom Łeby, ma bardzo bogatą tradycję. Organizowana jest już od 1999 roku. Odbywa się w Łebie zawsze w niedzielę najbliższą odpustowi św. Mikołaja i uważana jest za jedną z ważniejszych imprez kulinarnych w Polsce, która promuje kaszubskiego dorsza. Organizatorami konkursu byli: Gmina Miejska Łeba, Biblioteka Miejska oraz Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna „Łeba”. Festiwal rozpoczął się kiermaszem ozdób świątecznych. Można było zakupić różnorodne aniołki, kolorowe kartki świąteczne oraz choinki z szyszek. Nasza szkoła również miała swoje stoisko, na którym sprzedawano bombki na choinkę, ozdoby choinkowe, a także kubki świąteczne. Naszymi opiekunami były: Pani Karolina Sopińska-Śpica, Marzena Kietlińska-Antoniewicz, Joanna Kruszyńska i Ewelina Bas.

 

JASEŁKA 2010

 

 

Przed świętami spotkaliśmy się razem na szkolnych jasełkach i klasowych wigiliach. Tym razem temat jasełek brzmiał: „Do Betlejem nie jest tak daleko!”. Recytatorzy starali się nam przekazać, jaka jest istota Świąt Bożego Narodzenia. Każdego dnia wystarczy być dobrym człowiekiem i pamiętać o innych. Po zakończeniu przedstawienia odbył się konkurs „Kolęd i pastorałek”. W komisji zasiedli nauczyciele: ks. Robert Mikulski, Beata Woszczyńska i Elżbieta Mart. Uczniowie przygotowali się profesjonalnie, zaprezentowali ciekawy repertuar. A oto wyniki konkursu: I miejsce – klasa I b, II miejsce – klasa I a i III miejsce - klasa I c. Wszystkie klasy zostały nagrodzone słodyczami i dyplomami.

 

TABLICA INTERAKTYWNA

 

 

Wracając z ferii zimowych czekała na nas miła niespodzianka w postaci odmienionej sali historycznej. Klasa została wyposażona w tablicę interaktywną. Tablica ta jest narzędziem pozwalającym na pracę w szerszym zakresie metodami aktywnymi z wykorzystaniem technologii informacyjnej. Wszystkie działania prowadzone na lekcji z tablicą są zapisywane automatycznie, co oznacza, że możemy wykorzystać materiały w dowolnej chwili na kolejnych lekcjach w tej samej klasie. Uczniowie mogą wykazać się swoją wiedzą i kreatywnością sami tworząc materiały na lekcję. Oprócz tego tablica okazała się świetnym rozwiązaniem w trakcie oglądania filmów. Jest także możliwość przeglądania map – czyli wszystko co jest potrzebne do lekcji historii. Na pewno jest to urozmaicenie zajęć. Co o tym myślą sami uczniowie? Ta tablica to wspaniały pomysł do edukacji w obecnych czasach, gdyż nauka może stać się o wiele przyjemniejsza i ciekawsza – powiedziała Maja Barczyk. Zdaniem pani dyrektor Janiny Madejowskiej to sposób na lepsze wykorzystanie możliwości młodzieży,  rozbudzanie i kształtowanie ich zainteresowań. Pozostaje tylko czekać na pierwsze rezultaty nowych sposobów nauki.

 

LODOWISKO

 

 

Od stycznia 2011 roku odbywają się w ramach wychowania fizycznego zajęcia nauki jazdy na łyżwach pod czujnym okiem pana Janusza Stawrosiejko. Lekcje na lodowisku zaplanowano do 31 marca. Uczniowie poznają podstawowe techniki łyżwiarstwa, np. jazdę przodem, tyłem i różne sposoby hamowania. Wiele mówi się o respektowaniu zasad poruszania się po lodowisku, dbałości o swój sprzęt i zachowaniu bezpieczeństwa, by uniknąć kontuzji. Na razie amatorsko, ale możliwe, że w przyszłości ktoś z uczniów będzie uprawiał ten sport zawodowo.

 

XIX FINAŁ WOŚP

 

 

9 stycznia Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Łebie wzięło udział w XIX Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja zbiórki pieniędzy trwała od godziny 11.00 do 18.00. Uczestniczyło w niej 20 wolontariuszy na czele z szefem sztabu panią Magdaleną Bartelik. Cała impreza odbyła się w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Łebie, którą poprowadziła pani Elżbieta Frączek. Kwestujący uzbierali łącznie 4.419,64 zł, tj. z aukcji 1240 zł i z puszek 3179,64 zł. Najskuteczniejszymi wolontariuszami okazali się: Alicja Cichoń (422,77 zł), Angelika Dudzik (365,97 zł) i Angelika Greczko (363,56 zł). Opiekę nad wolontariuszami podczas kwestowania na ulicach Łeby pełniły panie Joanna Jagodzińska i Marta Kajnowska. Do aukcji przyłączyli się darczyńcy, którzy ofiarowali, np. dwa karnety do „Hotelu Łeba”, misia strażaka, obiad „Pod Gołębnikiem” dla dwóch osób i trzy godziny na stanowisku włodarza miasta. Podziękowania należą się wszystkim tym, którzy dorzucili swoją cegiełkę dla dzieci z chorobami nefrologicznymi i urologicznymi.

 

DYSKOTEKA SZKOLNA

 

 

11 stycznia 2011 roku odbył się Dzień Tolerancji, w którym jedną z głównych atrakcji była wieczorna dyskoteka. Na karnawałową imprezę wszyscy uczniowie przybyli w kolorach białym lub czarnym. Biały kolor cechował postacie święte i anioły. Kolor czarny to kolor diabła, który symbolizował zło i nieufność. Tak więc na parkiecie rządziły aniołki i diabełki. Było bajecznie i słodko. Rada Rodziców przygotowała dobre ciasto oraz smakowite ciasteczka dla każdego. Zabawa zapowiadała się świetnie, ale uczniowie stale narzekali na repertuar  muzyczny. Wolnych piosenek nie było, a przy tak szybkiej muzyce nie dało się tańczyć.

 

ANIOŁOWO

 

 

 

Co to jest tolerancja, czy jesteśmy tolerancyjni  -  to pytania na jakie mieli odpowiedzieć sobie uczniowie Gimnazjum im. Papieża  Jana Pawła II w Łebie. W miniony wtorek (11 stycznia) szkoła przekształciła się w Aniołowo. Nad wejściem zawieszono informujący o tym napis.  Na szkolnych gazetkach, ścianach, drzwiach pojawiły się hasła poświęcone tolerancji, a uczniowie na znak poparcia dla tolerancji przyszli ubrani na biało, przynajmniej zdecydowana większość. Na lekcjach nauczyciele starali się nawiązywać do tematyki tolerancji, aniołów. Kulminacją stał się happening  z  udziałem wszystkich uczniów i nauczycieli, którego istotą miało być uczynienie z obecnych aniołami – wyjaśnia Marzena Kietlińska Antoniewicz, jedna z organizatorów uroczystości. Dla Mateusza Replina z III b brak tolerancji wynika z braku wychowania. Kształtowaniem tolerancji powinna zająć się przede wszystkim rodzina, ale także szkoła, dlatego wspomnianą akcję uważa za potrzebną. Nie jesteśmy społeczeństwem tolerancyjnym. W naszej szkole też możemy spotkać się z przykładami braku tolerancji – sądzi  Kinga Pączek z klasy I b,  ale są to sporadyczne przypadki, głównie z powodu odmiennego zachowania lub ubioru. Dorośli są mniej tolerancyjni. Akcję, organizujemy już kolejny raz. Ma ona na celu integrację uczniów niepełnosprawnych. Jest ich w naszej szkole kilku, mają indywidualne nauczanie, ale chodzi o to, aby  te osoby miały kontakt nie tylko z prowadzącym nauczycielem, ale też z rówieśnikami. Osoby niepełnosprawne nie budzą już w naszym gimnazjum zdziwienia, zgorszenia czy innych niezdrowych emocji. Uczestniczą w życiu szkoły nie tylko w tym dniu. Zapraszani są na szkolne apele, uroczystości, wyróżniani za swoją pracę podczas zakończenia roku szkolnego i zawsze dostają wielkie brawa – tłumaczy Grażyna Braun- Rulewska, główna inicjatorka imprezy.

 

WALENTYNKI

 

 

 

Z okazji Dnia Walentego pojawiła się w szkole tematyczna gazetka ścienna, napisy walentynkowe, a na drzwiach wszystkich sal lekcyjnych czerwone serca. Już od samego rana z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego działała poczta walentynkowa, która dostarczyła kilkadziesiąt kartek. Walentynkowi listonosze skrupulatnie czuwali, by wszystkie walentyki na pewno trafiły pod wskazany adres. Pod przewodnictwem pani Joanny Jagodzińskiej odbyło się przedstawienie w wykonaniu koła teatralnego, czyli Biuro Łączenia Par „Drżenie Serc”. Wiele testów już pisaliśmy, ale z miłości po raz pierwszy. Uczestników konkursu ustrzelił chłopiec z łukiem, sam Amor. Wiedzą o Dniu Zakochanych wykazały się: III B (I miejsce), II A (II miejsce) i I A (III miejsce). Naukę śpiewu z tekstem i akompaniamentem karaoke poprowadził nauczyciel muzyki pan Piotr Fugiel. Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego życzył wszystkim wiele radości i szczęśliwej długiej miłości. Robert Hachaj osobiście ogłosił wyniki poczty walentynkowej. Tytuł „Walentynkowej klasy 2011” otrzymała klasa III c. Wybrano także Walentynkową Parę. Walentynkową Miss i Walentynkowym Misterem zostali Paulina Barczewska  z klasy III c i Kamil Maszkiewski z klasy II a. Wręczenia nagród i uroczystej koronacji dokonały pani Justyna Kruszyńska i pani Ewelina Bas.

 

RAMBIT

 

Ogólnoszkolny konkurs, którego organizatorami były panie Izabela Rejmak, Małgorzata Turek i Magdalena Bartelik, zawierał pytania z języka polskiego i angielskiego, historii, geografii, matematyki, fizyki oraz chemii. A oto wyniki konkursu:

I miejsce (I A) - 25,73p./29p.

II miejsce (II A) - 29p./41p.

III miejsce (III A) - 23p./36p.

IV miejsce (I B) - 18,5p/29p.

 

NOWA ERA W EDUKACJI

 

Od trzech tygodni kilkunastu uczniów naszej szkoły uczestniczy w e-learning’u. E-learning jest najczęściej kojarzony z nauczaniem, w którym główną rolę odgrywa komputer, a nie nauczyciel. Dlatego taka forma nauki nazywana jest distance learning” (czyli uczenie na odległość). Korzystamy z portalu Nauczyciel.pl, który umożliwia dostęp do interaktywnych materiałów edukacyjnych, tj. filmy wideo, gry, ćwiczenia interaktywne i pokazy slajdów. Sprawiają one, że nauka przychodzi łatwiej, a efekty nauczania są widoczne już po pierwszych lekcjach. Uczniowie dostają kod dostępu od nauczyciela prowadzącego, logują się na podanej stronie i do dzieła!!! Nauczyciel widzi wyniki ucznia, liczbę popełnionych błędów, korzystanie z podpowiedzi oraz czas spędzony nad zadaniem. Zajęcia z wykorzystaniem Internetu prowadzi pani Monika Rabka-Jóskowska. Z dumą stwierdzamy, że nowa era nauczania zawitała do naszej szkoły!!!

 

SCHRONISKO W CIAPKOWIE

 

4 marca 2011 roku uczniowie z koła biologicznego pod opieką pani Małgorzaty Turek i Aleksandry Klein odwiedzili schronisko w Ciapkowie. Na miejscu zastali bezdomne i bezbronne pieski oraz kilka kociąt. Jeden z wolontariuszy opowiedział smutną historię zwierząt, które tu trafiły. Wszystkich, nawet tych mniej wrażliwych wzruszył los zwierząt. Jeszcze tego samego dnia psie grono powiększyło się o jednego czarnego kundelka, którego właściciel w sposób nieludzki przywiązał do drzewa. Naszym celem było nieść pomoc. Oczywiście pomagać można na wiele sposobów. Można adoptować zwierzę, zostać wolontariuszem lub przypominać o bezdomnych zwierzętach za pomocą gazetki szkolnej czy Internetu. Uczniowie z naszego gimnazjum przekazali suchą karmę, ryż, miski i koce. Pracownicy schroniska podziękowali za okazaną wielokrotną pomoc i zainteresowanie. Pieski wdzięcznie merdały ogonami w podziękowaniu za prezenty. Gimnazjaliści z ciężkim sercem opuścili Ciapkowo.  Celem wyjazdu był także film w kinie „Silver Screen” pt. "Sala samobójców". Film, który obejrzeliśmy z początku wydawał się nudny, ale po pewnym czasie akcja się rozkręciła. Był to film polskiej produkcji, który ukazał życie niedostosowanych społecznie nastolatków.  Najczęściej pochodzą oni z inteligenckich, zamożnych rodzin i materialnie niczego im nie brakuje, a mimo to czują się nieszczęśliwi. Demonstracyjnie narzekają i kaleczą się na pokaz żyletkami. Główny bohater nie ma w domu oparcia, gdyż jego rodzice to pławiący się w luksusie karierowicze, nieczuli i lodowaci. Po powrocie do szkoły uczniowie nie kryli swoich emocji związanych z obejrzeniem filmu.

 

 
WYBÓR SZKOŁY I ZAWODU

 

Testy gimnazjalne tuż, tuż. Uczniowie klas trzecich muszą podjąć decyzję dotyczącą przyszłej szkoły. W tym celu odwiedzają nas przedstawiciele różnych szkół średnich. Trzecioklasiści mieli już okazję zapoznać się z ofertą ASLO, Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych i Powiatowego Cechu  Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lęborku. 14 marca 2011 roku przyjechali do nas przedstawiciele Powiatowego Centrum Edukacyjnego w Lęborku oraz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Słupsku. Zapoznali młodzież z  kierunkami kształcenia, które są dostępne w ich szkołach. Powiatowe Centrum Edukacyjne ma do zaoferowania naukę w technikum i na kierunkach zawodowych. Na uczniów, którzy wybierają się do tej szkoły, czekają dobrze wyposażone pracownie, ciekawe konkursy, przyjazna kadra nauczycielska oraz staże zagraniczne. „Drzewniak” w Słupsku ma do zaoferowania kierunki związane z drewnem oraz fotografią. Większość trzecioklasistów nie ma jeszcze sprecyzowanych planów co do dalszej drogi kształcenia. Właśnie takie spotkania mają im w tym pomóc. Informacje dotyczące rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych można znaleźć na stronie szkoły i w szkolnej bibliotece. Radzimy się z nimi zapoznać, tym bardziej, że pozostało już niewiele czasu.

 
ŚWIĘTO WIOSNY
 

21 marca 2011 roku w hali sportowej Łebskiego Towarzystwa Oświatowego odbyła się akademia z okazji pierwszego dnia wiosny. Organizatorzy zaplanowali kilka konkursów z nagrodami. W konkursie w rytmie Hip-hopu o Puchar Rady Rodziców pierwsze miejsce w kategorii dziewcząt zajęła Kamila Garstka z klasy I c. W kategorii chłopców zwyciężył Karol Hinc z klasy II a, a wśród nauczycieli wygrała nauczycielka języka polskiego pani Joanna Jagodzińska. Wszyscy fani tańca mogli spróbować swoich sił w bitwie tanecznej. Hip-hop, do którego choreografię ułożyła pani Elżbieta Frączek, wywołał bardzo żywiołową reakcję publiczności. Zmagania ruchowe wymagały kondycji, wytrwałości i kosztowały uczestników wiele wysiłku, który został nagrodzony. Wiceprzewodnicząca Rady Rodziców pani Anna Replin wręczyła najlepszym zawodnikom okolicznościowe puchary i dyplomy. W konkursie karaoke zwyciężyli piosenką:

„Miasto budzi się ” - Marcin Wilkos z klasy I a

„Kiedy powiem sobie dość” - Kamila Garstka z klasy I c

„Czas nie będzie czekał” - Wiktoria Szczepaniak z klasy I c

„Chłopaki nie płaczą” -  Mateusz Podolak z klasy III c.

Śpiewanie z akompaniamentem karaoke cieszyło się dużym zainteresowaniem. To była szansa na odkrycie i pokazanie swoich talentów. Wybrano też najlepsze przebranie wiosenne. Zwycięzcami zostali: Hubert Koniński, Mateusz Gębka i Martyna Kubis. Nagrodą były oryginalne cukierkowe naszyjniki. Oceny dokonało jury, w którym zasiadali rodzice, dyrekcja, nauczyciele i przewodniczący Samorządu Uczniowskiego. Akademię uświetniły także swoim występem uczennice gimnazjum, prezentując jiva. Po raz pierwszy w historii szkoły odbyła się Wiosenna Gala Medalowa, podczas której wszyscy nauczyciele z rąk Samorządu Uczniowskiego otrzymali pamiątkowe tytuły i medale. Towarzysząca temu wydarzeniu radosna atmosfera, na którą niewątpliwie miały wpływ nagrody sprawiła, że uczniowie zapamiętają ten dzień na długo.

 
 
   
 
JAN PAWEŁ II – WSPOMINAMY
 

W sobotę, 2 kwietnia 2011 roku w Kościele św. Jakuba Apostoła w Łebie odbyła się uroczystość upamiętniająca 6. rocznicę śmierci Papieża. W kościele zgromadziło się wiele osób, w tym także uczniowie i nauczyciele naszego gimnazjum oraz pani Magdalena Bojarczuk – Sekretarz Miasta Łeby wraz z panią Barbarą Dąbrowską – Przewodniczącą Rady Miejskiej, by móc wspólnie upamiętnić to wydarzenie. Przed Mszą Świętą zespół muzyczny "Vivo" zaśpiewał „Barkę”, słowa pieśni jeszcze bardziej pomagały wczuwać się w klimat i zbliżyć się do Ojca Świętego. Można było obejrzeć przygotowaną przez młodzież prezentację multimedialną na temat pontyfikatu naszego Papieża, której towarzyszył wzruszający podkład muzyczny. Poprzez słowo mówione i piosenki została ukazana postać Jana Pawła II- Papieża Polaka. Ten krótki oraz treściwy materiał ukazał drogę jaką przebył od małego, zbuntowanego chłopca – Karola Wojtyły, do uwielbianego przez dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe – Jana Pawła II. Prowadzącymi byli Karolina Rausz i Robert Hachaj z klasy II a. Po mszy, której przewodniczył ks. proboszcz Zenon Myszk zorganizowano poczęstunek dla młodzieży i zaproszonych gości. Dzięki takim spotkaniom przekonujemy się coraz mocniej, jak ważnym człowiekiem jest dla nas Jan Paweł II. Trwają intensywne przygotowania zespołu „Vivo” do koncertu z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. W repertuarze znajdą się kultowe pieśni tj. „Nie lękajcie się”, „Pokolenie JPII”, „Nie musisz nas już szukać” i wiele innych.

 
 
 
ZWIEDZAMY GDAŃSK
 

7 kwietnia 2011 roku odbyła się wycieczka do Trójmiasta, w której uczestniczyli uczniowie z klasy I c i II a. Opiekę sprawowali nauczyciele: pani Joanna Jagodzińska, pani Małgorzata Turek i pan Wiesław Baniak. Pierwszym zwiedzanym miejscem była Katedra Oliwska, która słynie  ze swoich wspaniałych rokokowych organów. Niestety nie udało nam się wysłuchać koncertu. Zostały one zbudowane w latach 1763-1788 i składają się z 7876 piszczałek wykonanych z drewna dębowego, jodłowego, sosnowego oraz z cyny. We wnętrzu katedry są 23 ołtarze, zwykle o dużej wartości artystycznej. Później dotarliśmy na Westerplatte - półwysep w Gdańsku, który kojarzony jest w świadomości Polaków z bohaterską walką żołnierzy polskich z hitlerowską agresją. Pan Wiesław Baniak w każdej chwili zwiedzania, opowiadał o rozpoczęciu II wojny światowej. Gdańsk to raj dla miłośników starej architektury. Celem zwiedzania stała się także Gdańska Starówka. Można tu w nieskończoność krążyć pośród pięknych kamienic i średniowiecznych zabytków. Bardzo miłym zaskoczeniem było spotkanie z panem burmistrzem Andrzejem Strzechmińskim, który zobaczywszy nas zgodził się na wspólne, pamiątkowe zdjęcie.

 
 
ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI
 

Dzień Ziemi to nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. 29 kwietnia uczestnicy i sympatycy koła biologicznego z naszego gimnazjum uczcili Dzień Ziemi sprzątając tereny leśne przy jeziorze Sarbsko. W ciągu kilku godzin sprzątania w ramach wiosennych porządków zebrano ponad 20 sztuk 120-litrowych worków różnych odpadów. Wśród śmieci znalazły się m.in. lodówka, opony samochodowe, znaki drogowe itp.

 

 

 

3 MAJA

 

Każdy z nas czeka na swoje imieniny, albo urodziny, albo jedno i drugie. Kilka dni temu cieszyliśmy się ze świąt Wielkiej Nocy, ale oprócz świąt rodzinnych, czy kościelnych obchodzimy też święta państwowe. Jest ich w Polsce ponad dwadzieścia, na przykład Dzień Edukacji Narodowej, Dzień Wojska Polskiego, Dzień Strażaka, Dzień Wolności i Solidarności, ale tylko najważniejsze czczone są przez ogół społeczeństwa. Do takich świąt należą dni- pierwszego, drugiego i trzeciego maja. Najstarszym z nich jest Święto Konstytucji 3 Maja, najmłodszym, zaledwie kilkuletnim – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – 2 Maja. Święto flagi, mimo że ma status święta państwowego nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, ale nasza szkoła jest tego dnia zamknięta. Natomiast 1 Maja obchodzone jest Święto Pracy. Tego dnia można też uczcić rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wydarzenie to nie jest uznane za święto narodowe, ale obchody kolejnych rocznic stają się coraz powszechniejsze i coraz bardziej okazałe. Każdego roku podczas uroczystego apelu uświadamiamy sobie wagę majowych świąt. 29 kwietnia społeczność uczniowska naszego gimnazjum upamiętniła 220. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Karolina Rausz z klasy II a, Bernadeta Gałązka z klasy II b i Marcin Wilkos z klasy I a zadbali o krótką powtórkę z historii. Pan Wiesław Baniak argumentował potrzebę wywieszania biało-czerwonej flagi, która ma przypominać Polakom o ich powinnościach względem ojczyzny.  

 
 
 
OJCU ŚWIĘTEMU ŚPIEWAJMY RAZEM
 

7 maja 2011 roku o godz. 20.00 odbyła się uroczysta Msza Święta w Kościele św. Jakuba Apostoła w Łebie, gdzie nasza szkoła przekazała relikwię II stopnia, którą otrzymaliśmy w roku 2007 z rąk ks. kard. Dziwisza. Ten wielki dar został przekazany na ręce ks. dziekana Zenona Myszk przez panią dyrektor Janinę Madejowską, Przewodniczącego Rady Rodziców pana Karola Kłobukowskiego oraz uczniów Roberta Hachaja i Karolinę Rausz, aby służył dobru całego społeczeństwa Łeby. Po zakończonej mszy goście, księża obu parafii, burmistrz, sekretarz, radni, uczniowie, rodzice i nauczyciele przeszli do kaplicy na koncert ku czci błogosławionego Jana Pawła II. Koncert rozpoczął się recytacją wiersza "Santo Subito - Natychmiast Święty", który deklamował Marcin Wilkos z kl. I A. W drugiej części uroczystości pani Elżbieta Frączek zaprosiła obecnych do wspólnego śpiewania. W tle została wyświetlona prezentacja przygotowana przez panią Ewelinę Bas. Śpiewającą modlitwę rozpoczął chór "Biedronki", a następnie zespoły "Vivo", "Anhelos" i "Bel Canto", które spotkały się z żywą reakcją publiczności.

 
 
Ofiarowane Parafii św. Jakuba Apostoła w Łebie przez Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II
   
 
 
 
 
SŁAJSZEWO
 

26 kwietnia klasa III „a” wyruszyła na wycieczkę rowerową do Słajszewa. Miejsce spotkania było pod bankiem PKO BP w Łebie, z którego uczniowie udali się leśną dróżką do Sarbska. Liczne postoje na zakładanie spadających łańcuchów przedłużyły czas jazdy. Do Słajszewa gimnazjaliści dotarli o godzinie 15.00. Tutaj od gospodarza, który powitał ich serdecznie odebrali klucze do swoich pokoi. W ciszy i spokoju podziwiali wiejskie życie. Do ich dyspozycji było duże boisko, polanka z placem zabaw oraz przyjemna altanka. Niestety przesiadywanie na boisku groziło atakiem wściekłych kuców, ale na szczęście nikomu nic się nie stało. Na uczestników wycieczki czekały liczne atrakcje i przygody. Jedną z nich była przejażdżka bryczką do latarni morskiej Stilo położonej niedaleko Sasina. Podczas tej podróży zaatakowały ich dwa dzikie konie. Na szczęście woźnica opanował całą sytuację i wszyscy bezpiecznie dotarli do celu. Ulubionym punktem programu było wieczorne ognisko. Początkowe problemy z rozpaleniem ognia nie trwały zbyt długo, gdyż do akcji wkroczył z dezodorantem śmiałek Krystian Burzyński. Uczestnicy wycieczki mile wspominają smażenie kiełbasek i rozmowy z panią Grażyną Braun-Rulewską na tematy o dojrzewaniu chłopców i dziewcząt, a rozmowom nie było końca. Gdy nadszedł dzień wyjazdu, z ciężkim sercem rozstawali się z tym miejscem.

 
 
 
PIERNIKOWE MIASTO
 

10 maja odbyła się wycieczka klas drugich do Torunia – piernikowego miasta. Z Łeby wyjechaliśmy o godzinie 6.15. Wszyscy byli na czas. Nie obeszło się bez niespodzianek, w trakcie jazdy pękł pasek klinowy. Zatrzymaliśmy się w małej wiosce odległej 50 km od Torunia, u miłego gospodarza. Gościna trwała około godziny. Gdy kierowca wymieniał pasek, my podziwialiśmy piękne widoki i słuchaliśmy muzyki płynącej z gitary naszego kolegi – Arona Nowaka. O godzinnie 13.00 przekroczyliśmy bramy Torunia, gdzie powitała nas miła pani przewodnik, która zapoznała wszystkich z programem wycieczki. Spacerowaliśmy po Starym Mieście. Zwiedziliśmy Dom Mikołaja Kopernika, Ruiny Zamku Krzyżackiego, itp. Przechodziliśmy również obok Krzywej Wieży. Legenda głosi, że ten kto stanie przy niej prosto, przylegając całym ciałem i wyciągając ręce do przodu, ma uczciwe serce. Jako jedyny spełnił ten warunek Kamil Maszkiewski z klasy II a. Jednak dla nas największą atrakcją była podświetlana fontanna obrazująca Układ Słoneczny. Większość uczniów zmęczonych upałem, postanowiła przebiec przez nią dla ochłodzenia organizmu. Mokrzy od stóp do głów udaliśmy się do Muzeum Piernika, którego głównym zakresem działalności jest pieczenie tego słynnego ciasta. Zabraliśmy ze sobą na pamiątkę te wspaniałe wypieki – toruńskie pierniki. Kolejnym punktem programu był 40-minutowy rejs po Wiśle statkiem „WANDA”. Noc spędziliśmy w Forcie IV. Następnego dnia pojechaliśmy zwiedzać toruńskie Planetarium, gdzie obejrzeliśmy piękną prezentację, ukazującą historię stworzenia świata. W drodze do Łeby nauczycielki pochwaliły grupę za dobre zachowanie i utrzymanie czystości w pokojach. Wycieczka była bardzo udana, będziemy ją mile wspominać przez długi, długi czas.

 
 
 
DZIEŃ PATRONA NA SPORTOWO
 

Każdego roku w naszym gimnazjum uroczyście obchodzimy kolejne rocznice urodzin Jana Pawła II, nazywane „Dniem Patrona” . W tym roku  dzień 18 maja postanowiliśmy uczcić inaczej,  w odświętnej atmosferze rozgrywając międzyklasowe zawody sportowe w różnych konkurencjach. Wszystkim spodobał się ten pomysł i następne święto również chcemy spędzić w ten sposób. Organizatorzy:  Elżbieta Frączek i Janusz Stawrosiejko, przygotowali dla wszystkich konkurencje, sprawdzające umiejętności gry w koszykówkę, unihokeja, skoku w dal oraz skakania przez linę. W każdej konkurencji walczyli ze sobą uczniowie klas  I - II  i przedstawiciele wszystkich klas III   stanowiący jedną drużynę. W pierwszej kategorii klas I – kozłowanie z rzutem do kosza – wygrała klasa I a, w kategorii klas starszych natomiast, bezkonkurencyjna okazała się klasa II a, co warto dodać, zawdzięcza w dużej mierze swojej wychowawczyni pani Małgorzacie Turek, której bezbłędne trafienia zapewniły laur zwycięzcy. Konkurencję skoku w dal z miejsca, w kategorii klas I wygrała ponownie klasa I a, w kategorii klas II i III tym razem klasa II b. Konkurencję stania na dwóch piłkach zwyciężyła klasa I c i II b w swoich kategoriach wiekowych. W zawodach prowadzenia piłeczki slalomem między słupkami wzięli również udział nauczyciele jako osobna drużyna. Nie udało im się wygrać, ale dzięki nim zawodnicy przystąpili do tej konkurencji lepiej zmotywowani. Po zaciętej walce, w kategorii klas pierwszych wygrała I a, w drugiej II b. Ostatnia konkurencja należała do nauczycieli. Skakanie przez linę świetnie wyszło też klasie I c w kategorii pierwszych klas, a drugiej kategorii, jak już wspomniałam, święcili triumfy nauczyciele. Z kronikarskiego obowiązku usprawiedliwić należy częściową nieobecność uczniów klas III – wszyscy nie mogli wziąć udziału w zawodach z uwagi na zajęcia profilaktyczne, które odbywały się w tym samym dniu. Na zakończenie, sędziowie podsumowali zawody, w których  pierwsze miejsce zajęła klasa II a,  drugie miejsce klasa II b, trzecie I a, czwarte miejsce I c, a ostanie klasa I b. Zwycięzców nagrodzono dyplomami, a wszyscy, zgodnie z naszym zwyczajem przy tego typu spotkaniach, dając wyraz zadowoleniu ze wspaniale spędzonego dnia, zatańczyli Makarenę.

 
 
 
 
 
KRAKÓW - TYLICZ
 

23 maja 2011 roku o godz. 4.00 uczniowie klasy I a wraz z wychowawcą panem Tomaszem Antoszkiem wybrali się na wycieczkę. O godz. 5.15 uczniowie wyruszyli w podróż pociągiem z Lęborka do Krakowa. Po 13-stu godzinach podróży dotarli do schroniska młodzieżowego "Oleandry". Po zakwaterowaniu i chwili odpoczynku młodzież zwiedziła pięknie oświetlony rynek główny w Krakowie. Trzeciego dnia udali się pociągiem do Tylicza. Stąd pomaszerowali górskim szlakiem do Krynicy Zdrój, gdzie można było napić się wód leczniczych. Wszyscy byli oczarowani przejażdżką kolejką górską na Jaworzynę Krynicką. Wieczorami było ognisko, pieczone kiełbaski i muzyka. Po prostu miło spędzali czas. W ostatnim dniu pobytu w Tyliczu gimnazjaliści zbudowali tamę z kamieni na górskim potoku. Pobyt zakończyli udaną udaną dyskoteką. Wszyscy wrócili nie tylko pięknie opaleni, ale z uśmiechem na twarzy i pełni nowych wrażeń.

 
 
 
POKAZY DOŚWIADCZEŃ
 

27 maja 2011 roku na Wydziale Fizyki i Chemii Uniwersytetu Gdańskiego przeprowadzono serię doświadczeń, adresowanych do uczniów i nauczycieli interesujących się fizyką, chemią czy biotechnologią. Wśród najbardziej atrakcyjnych znalazły się: I ty możesz zbudować cząsteczkę, Elektroliza wody, Chemia od kuchni, Fizyka niskich temperatur, Zabawy z ciśnieniem, Zabawy z grawitacją, Zaprogramuj swojego robota oraz Ciśnienie atmosferyczne od Torriciellego do Pascala. Najbardziej zaskakującym eksperymentem było doświadczenie z ciekłym azotem, który może osiągnąć temperaturę (około -270°C). Nikt nie mógł mówić tu o nudzie, w ruch poszły roboty, które przygotowali studenci Wydziału Informatyki. Zadziwiającym był fakt, iż można nimi sterować przy pomocy ruchów swojego ciała. Na holu głównym bezpośrednio zainteresowani otrzymali podręczny zestaw odczynników do samodzielnego badania wody. A co na to sami uczniowie? Zapytani o wrażenia odpowiadali: - Eksperymenty okazały się bardzo ciekawe i pomysłowe, ukazały drugie oblicze tej nie zawsze uwielbianej dziedziny wiedzy – Klaudia Czaja z klasy II B. Pokazy doświadczeń zwiększają zainteresowanie chemią i fizyką. Część doświadczeń jest wykonywana u nas w szkole. Niestety są też takie, których nie możemy przeprowadzić z uwagi na brak odpowiednich warunków, np. z ciekłym azotem– poinformowała pani Izabela Rejmak.  Z tych badań gimnazjaliści wyciągnęli wiele praktycznych wniosków, które mogą się później przydać w codziennym życiu.

 

 
 
 
SZTAFETA VIII KWIETNEGO BIEGU
 

Łebski Etap "Kwietnego Biegu" z okazji pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski rozpoczął się 1 czerwca 2011 roku w Nowęcinie o godz. 7.40. Uczestnicy biegu o godz. 7.15 zgromadzili się przed budynkiem Szkoły Podstawowej przy ul. Tysiąclecia. Trasa biegu: Nowęcin, ul. Nowęcińska, Al. Św. Jakuba, ul. Łąkowa, ul. Kościuszki, Lucin. Służby porządkowe zgodnie z planem zabezpieczeń, wykonały swoją społeczną pracę na medal. Uczestnicy sztafety biegli wytrwale ponad 5 kilometrów. Po przekazaniu szarfy chorążego biegu biegaczom Gminy Wicko, sztafeta ruszyła do następnego etapu wzdłuż granicy morskiej. Koordynatorem biegu był pan Henryk Zagórski. Uczniowie gimnazjum po powrocie z biegu w ramach wyróżnienia otrzymali zaszczytne dyplomy z rąk pani Elżbiety Frączek, które wręczono podczas uroczystości zakończenia konkursowego roku szkolnego w hali sportowej ŁTO.

 
 
REJS PO BAŁTYKU
 

Po raz pierwszy w tym roku szkolnym odbył się Konkurs Wiedzy o Morzu, którego organizatorem było Zrzeszenie  Kaszubsko-Pomorskie oddział w Łebie. Cieszył się on dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, bo wzięło w nim udział aż 27 gimnazjalistów. Wśród nich najlepszymi okazali się uczniowie z klasy II a: Marcin Byczke, Wojciech Glegoła i Anna Lis. Sponsorami konkursu byli: pan Kazimierz Kleina - Senator Rzeczypospolitej Polskiej, pani Ewa Horanin - Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Celina Grabowska - Prezes Stowarzyszenia Forum Gospodarczego.  W ramach wyróżnienia uczestnicy gimnazjalnego konkursu wiedzy o Morzu Bałtyckim mieli okazję zobaczyć jak pracują i mieszkają podczas rejsów rybacy. Pan Stanisław Mielewczyk 8 marca udostępnił gimnazjalistom do zwiedzenia swoje kutry Łeb 39 i Łeb 82. Ciekawie opowiadał o pracy rybaka, cierpliwie znosił 25-osobową grupę żywej młodzieży na pokładzie i obiecał wszystkim rejs w morze. Zgodnie z obietnicą 2 czerwca ta sama grupa wypłynęła na Łeb 39 i Łeb 82. Morze tego dnia było lekko wzburzone, dzięki czemu rejs był bogaty w przeżycia. Dla większości był to pierwszy rejs po Bałtyku .

 
 
 

ŚWIATOWY DZIEŃ OCHRONY ŚRODOWISKA

 

5 czerwca obchodzony jest w ponad 100 krajach jako Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Święto to zostało ustanowione przez ONZ w czasie pierwszej konferencji na temat stanu środowiska, która odbyła się w 1972 roku w Sztokholmie. Członkowie koła biologicznego naszego gimnazjum obchodzili ten dzień sprzątając lasy wokół jeziora Sarbsko i tereny leśne przy plaży, które stały się wysypiskiem śmieci. Od lat konsekwentnie młodzież wynosi z lasów pełne worki. Dlaczego to robią? Bo na szczęście nie jest im wszystko jedno! Takie akcje sprzątania są edukacją ekologiczną i kulturalną. Człowiek kulturalny nie przywozi śmieci do lasu, nie topi ich w jeziorze, lecz potrafi je segregować i wrzucać do pojemników. Czas zmieniać nawyki i upowszechniać je wśród opornych krewnych czy znajomych. Chcielibyśmy, aby ilość śmieci zbieranych w naszych akcjach sprzątania była coraz mniejsza, a czystość naszej Łeby stała się ważnym elementem jej atrakcyjności.

 
 
SZKOŁA BEZ PRZEMOCY
 

6 czerwca 2011 roku w ramach akcji "Szkoła bez przemocy" odbyło się spotkanie z panią psycholog Żanetą Jasińską i panem policjantem Piotrem Pobłockim. Pani Marta Kajnowska i pani Ewelina Bas zaprosiły wszystkich uczestników spotkania do wspólnej debaty na temat bezpieczeństwa. Nasi gimnazjaliści zostali poinstruowani jak powinni się zachowywać w trudnych sytuacjach. Pani psycholog wygłosiła krótki wykład teoretyczny dotyczący zagadnień złości, agresji, przemocy i przyczyn zachowań agresywnych. Poruszono również kwestię sankcji prawnych grożących za niewłaściwe zachowania. Wywiązała się burzliwa i bardzo ciekawa dyskusja. Podczas takich spotkań młodzież uczy się właściwych zachowań, rozpoznawania i unikania zagrożeń. W drugiej części programu uczniowie klas trzecich zaprezentowali samodzielnie wykonane plakaty i odczytali klasowe regulaminy walki z przemocą. Na ich podstawie Samorząd Uczniowski opracuje szkolny regulamin, który będzie obowiązywał od początku nowego roku szkolnego. Uczniowie klas I i II, razem z wychowawcami zorganizowali wystawę plakatów, które rozwieszono w budynku szkoły. W związku z hasłem przewodnim V edycji programu: „Rodzice są z nami", dzień ten w naszej placówce ogłoszono Dniem Otwartym dla Rodziców, który ma za zadanie sprzyjać wzajemnej współpracy.

 
 
 
 
 

BIWAK W SŁAJSZEWIE

 

Uczestnikami biwaku byli uczniowie klas I b i I c wraz ze swoimi wychowawcami, a mianowicie panią Magdaleną Bartelik i panią Joanną Jagodzińską. 6 czerwca 2011 roku o godz. 8.00 członkowie biwaku przybyli na umówione miejsce przed bankiem PKO BP w Łebie. Słońce przygrzewało mocno, ale wytrwaliśmy aż do Słajszewa. Pełni podziwu dla urokliwego miejsca zakwaterowaliśmy się. Wyruszyliśmy szlakiem nad morze, a do pokonania mieliśmy 4 km w jedną stronę. Wspólny śpiew piosenki w wykonaniu klasy I c „Kury, kaczki i zielone gęsi…” dodawał nam sił w dotarciu do celu. W nas siła i moc, daliśmy radę! Jednak pani Joanna Jagodzińska dotarła pierwsza ze swoją grupą, po prostu „Zuch Dziewczyna”. Droga powrotna była mniej męcząca. Krótsza czy co? A później cisza poobiednia i szykowanie się do grilla i na dyskotekę. A tym czasem panie przygotowywały konkursy z nagrodami. Disco super sprawa - śmiechu było co nie miara! Wszyscy pełni wrażeń już o 2.00 byli w łóżkach… Niestety panie dzielnie czuwały do rana. Następnego dnia czekała na nas kolejna wyprawa bryczkami na Stilo. Muchy gryzły, ale co tam, warto było wdrapać się na latarnię morską. Szkoda, że nasz biwak dobiegł końca! Po powrocie porządek w pokojach zaistniał, jakby nas tam nie było! Ale wspomnienia zostały uwiecznione fotkami. Czas powrotu autokarem też był ciekawy, bo lało i grzmiało. Z nas to jednak są farciarze, pogoda była bajerancka!!!!

 
 
 

ZWIEDZAMY TRÓJMIASTO – CZAS NA GDYNIĘ I SOPOT

 

8 czerwca kontynuowaliśmy zwiedzanie Trójmiasta. Pojechaliśmy do Gdyni i Sopotu. Tak jak poprzednio w Gdańsku, tak i tym razem naszym przewodnikiem był pan Wiesław Baniak. Pomimo, że Gdynia jest młodym miastem i zabytków jest niewiele, zwiedzanie zajęło nam kilka godzin. Byliśmy w porcie handlowym w Gdyni, gdzie powstaje Muzeum Emigracji, w domku Abrahama, w którym obecnie znajduje się muzeum miasta Gdyni, na Placu Kaszubskim przy pomniku Antoniego Abrahama oraz na ulicy 10 lutego przy pomniku Eugeniusza Kwiatkowskiego. Na Skwerze Kościuszki zwiedziliśmy okręt wojenny Błyskawica, a następnie przeszliśmy do po portu jachtowego i na plażę. Następnym punktem programu było molo w Orłowie i słynny, uwieczniony na wielu zdjęciach orłowski klif. Z Gdyni pojechaliśmy do Sopotu, gdzie po spacerze na molo i deptaku Monte Casino, w pobliżu krzywego domku zjedliśmy obiad. Nie zdążyliśmy zobaczyć wszystkiego co zaplanowaliśmy, ale nic nie szkodzi i tak wrócimy tam w przyszłym roku.

 

Port w Gdyni

Wnętrze budynku portu handlowego w Gdyni
 
Wejście do portu w Gdyni Gdynia Plac Kaszubski- pomnik Abrahama
 
Gdynia Orłowo
 
PIERWSZA POMOC
 

Niecodzienna lekcja dotycząca zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w której uczestniczyła klasa II a.

 
 
 
UROCZYSTA GALA
 

18 czerwca 2011 roku uczennica Julia Czernecka z klasy III a uczestniczyła w uroczystości rozdania certyfikatu Najlepszego Absolwenta Gimnazjum z Gmin Wiejskich i Miasteczek Województwa Pomorskiego, która odbyła się w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego.  Wyniki konkursu ogłosił senator prof. Janusz Rachoń, a organizatorami był Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział Pomorski. Na uroczystości obecna była także Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall, z którą mamy wspólne, pamiątkowe zdjęcie. Liczne przemówienia  sprowadzały się do jednego stwierdzenia, że przyszłość Polski w Europie zależy od poziomu wykształcenia naszego społeczeństwa. Podczas gali laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i książkowe ufundowane przez Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa, Zarząd Okręgu Pomorskiego ZNP. To jednak nie koniec, bo na absolwentów czeka jeszcze obóz żeglarski sfinansowany przez burmistrzów i wójtów, który odbędzie się w lipcu w Harcerskim Ośrodku Morskim w Pucku. Niestety Julia Czernecka zrezygnowała z udziału w szkoleniowym obozie, ale jej sukces został uhonorowany. Gimnazjalistka otrzymała z rąk dyrektora szkoły pani Janiny Madejowskiej sprzęt fotograficzny, którego fundatorem jest Burmistrz Miasta Łeby pan Andrzej Strzechmiński.

 
 
 
 
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2010/2011
 
 

W środę, 22 czerwca, miało miejsce zakończenie roku szkolnego, na którym obecni byli m.in. Burmistrz Miasta Łeby Andrzej Strzechmiński, Wiceburmistrz Miasta Łeby Jacek Nowakowski, Przewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Dąbrowska, Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Ewa Horanin i Prezes Stowarzyszenia Forum Gospodarczego w Łebie Celina Grabowska. Podczas tej uroczystości pani dyrektor Janina Madejowska i wychowawcy wręczyli absolwentom świadectwa ukończenia gimnazjum, nagrody książkowe za szczególne osiągnięcia i działalność na rzecz szkoły. Absolwenci otrzymali od zespołu redakcyjnego pożegnalny numer GimFormatora i róże ufundowane przez uczniów klas drugich. W tym roku tytuł Primus Inter Pares Rada Pedagogiczna przyznała Andrzejowi Okenczyc. Wyróżnienie w konkursie „Na najlepszego absolwenta gimnazjum gmin wiejskich i miasteczek województwa pomorskiego" uzyskała Julia Czernecka. Nagrodę dyrektora za najwyższą średnią ocen i najlepszy wynik z egzaminu gimnazjalnego zdobyła uczennica Julia Czernecka. Podczas akademii nagrodzono także trójkę naszych uczniów, którzy osiągnęli znakomite wyniki w konkursach kuratoryjnych, tj. Julię Czernecką (finalistka konkursu chemicznego), Andrzeja Okenczyc (finalista konkursu informatycznego) i Marcina Byczke (finalista konkursu biblijnego). Nagrodę z rąk burmistrza otrzymali laureaci konkursu wiedzy o Łebie: Julia Czernecka z kl. III a, Maciej Pietruszewski z kl. III a i Marcin Groncki z kl. III b. Sponsorzy konkursu wiedzy o morzu nagrodzili najlepszych uczniów: Marcina Byczke, Wojciecha Glegołę i Annę Lis. Po raz czwarty w historii gimnazjum nagrodzono osiągnięcia artystyczne uczniów, statuetkami. W kategorii najlepszego aktora nagrodę otrzymali: Sandra Juchno, Dominika Wojtecka i Dagmara Razimowicz. Pan Tomasz Antoszek wręczył nagrodę dla najlepszego dźwiękowca, Macieja Pietruszewskiego. W kategorii muzycznej wyróżniono Andrzeja Okenczyc. Statuetkami nagrodzono także najlepszych sportowców: Dominikę Wojtecką, Mateusza Replina, Cezarego Klawikowskiego i Dawida Kasprolewicza. Rodzice uczniów wyróżniających się bardzo dobrą nauką otrzymali od dyrekcji listy gratulacyjne. Dyrektor szkoły podziękowała ustępującej Radzie Rodziców za współpracę, zaangażowanie i obecność w każdym momencie życia placówki. Całość uroczystości uświetniły występy chóru pod kierunkiem pani Elżbiety Mart i piosenka w wykonaniu nauczycieli.